Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, gıda mühendisliği, işletme, biyoloji, turizm, sanat gibi birçok farklı disiplini içinde barındırıyor olması neticesinde uluslararası alanda rekabet edebilecek, mutfak kültürü konusunda uzmanlık yapabilecek şef, yönetici ve akademisyen yetiştirir. Türk ve Dünya mutfaklarına ait teknikler, bu mutfakların korunmasının yolları ve güvenli-kaliteli gıda sağlanması işlenen temel konulardır. Bilimin ışığında, yemek sanatının inceliklerinin öğretilmesi, iletişim ve yönetim becerilerinin kazandırılması sağlanır. Bölüm alanın ihtiyaçlarını sağlamak için sürekli araştıran, inceleyen ve iş birlikleri yapan dinamik bir yapı sergiler.

Uygulamalı ve teorik derslerin eşit dereceye yakın ağırlıkta olduğu bu programda, uluslararası niteliklere uygun, teknolojiyle hazırlanmış donanımlı mutfaklar (ana mutfak, pastane mutfağı) bulunmaktadır. Öğrenciler Türk ve Dünya Mutfağından yiyecek ve içecek teknikleriyle ilgili uygulama bilgi ve becerileri kazanırlar. Programda öğrencilerin nitelikli birer işletmeci ve yönetici yetişmelerini sağlayacak teorik dersler de ağırlıklı olarak yer almaktadır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları programının hedefi; yiyecek ve içecek sektörüne çağdaş değerlere sahip, uluslararası nitelikte, uygulama ve teorik bilgi ve becerilerle donatılmış, üst düzey yöneticilik yapabilecek nitelikli şef, akademisyen ve yönetici yetiştirmektir.