Uzaktan Eğitim

İnternet tabanlı uzaktan eğitim, sürekli gelişen bilgi teknolojilerinin imkânlarından faydalanılarak öğrenci ve öğretim elemanını sanal sınıf ortamında mekândan ve zamandan bağımsız olarak bir araya getiren, öğrenciye eğitim materyallerine ulaşma olanağını sağlayan bir eğitim modelidir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), COVID-19 salgını nedeniyle Mart 2020’de tüm üniversitelerde başlatılan uzaktan eğitim sürecini incelediği raporda Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında lisans düzeyinde en fazla online ders ve canlı sınıf uygulaması yapan üniversite Maltepe Üniversitesi olmuştur. 

Bu dönemde Üniversitemizde lisans düzeyinde uzaktan öğretim ile 2 bin 532, canlı sınıf uygulaması ile 2 bin 110 ders gerçekleştirilmiş, Maltepe Üniversitesi yüksek lisans programlarının uzaktan eğitiminde de önemli bir başarı göstererek tüm vakıf üniversiteleri içerisinde ilk 10’da yer almıştır.

Üniversitemizin uzaktan eğitim programlarının yürütülmesinde Blackboard Learn Ultra Öğrenme Yönetim Sistemi kullanılmaktadır. Öğrenciler, Blackboard Sistemine giriş yaparak dersin materyallerine istediği her an ulaşabilir, sanal sınıf uygulaması aracılığıyla öğretim elemanıyla sesli ve görüntülü iletişim kurabilir, ödevlerini sistem üzerinden gönderebilir, sınıf arkadaşları ve dersin öğretim elemanıyla mesajlaşabilir ve tartışma forumlarına katılabilirler.

Maltepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, ders içeriklerini görsel yönden zenginleştirerek öğrenimi kolaylaştıracak öğretim materyallerini hazırlamaktadır. 

Maltepe Üniversitesi uzaktan eğitim modeli kullanılan programlarında öğrencilerimizin dönem sonu sınavları dışında üniversite kampüsüne gelme zorunluluğu yoktur. Ara sınavlar dahil diğer tüm öğrenme etkinlikleri Blackboard Sistemi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Üniversitemizde e-Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi (Türkçe), e-MBA Tezsiz (İngilizce) ve e-MBA Tezsiz (Türkçe) olmak üzere uzaktan eğitimle yürütülen üç tane yüksek lisansı programı bulunmaktadır. 

Blackboard Kullanım Kılavuzu hakkında ayrıntılı bilgi için linke tıklayın.

COVID-19 süreci hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bize Sor