Kampüs

Her yıl 750'den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan Marmara Eğitim Köyü, eğitim-öğretim, araştırma ve sosyal ve kültürel etkinlikler için sağladığı alanlarla öğrencilerine dünya standartlarında canlı bir üniversite hayatı sunuyor.
 • Çam ormanlarının arasında 1000 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Marmara Eğitim Köyü eğitim-öğretim, araştırma ve sosyal ve kültürel etkinlikler için sağladığı alanlarla her yıl 750 civarında faaliyete ev sahipliği yapar ve öğrencilerine dünya standartlarında canlı bir üniversite hayatı sunar.

  Eğitim Köyü

  Tüm Fakülte, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Konservatuvar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsünün bir arada yer aldığı kampüste çok sayıda derslik, laboratuvar, atölye, farklı spor branşlarına yönelik hizmet veren spor tesisleri, 8 bin kişilik Açıkhava Tiyatrosu, film ve televizyon platoları, konferans salonları, otel ve kütüphanenin içinde bulunduğu dev bir eğitim kompleksidir.

  Eğitim Köyü

  Kampüste ayrıca öğrencilerin konaklama, yemek vb. günlük ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yurtlar, yemekhaneler, restoranlar, kafeteryalar, çamaşırhane, Sağlık Merkezi, kuaför, Ozalit Baskı Merkezi, banka ATM’leri, marketler, sergi alanları, müze ve dans, fitness, spor salonları, yürüyüş alanları bulunmaktadır.

  İstanbul’un farklı noktalarından kalkan İETT otobüslerine binerek Marmara Eğitimi Köyü Durağı’na seyahat edebilir ve kampüse ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Kampüs içi ulaşım için ise ring seferleri kullanılmaktadır.

 • Ders çalışan öğrenci fotoğrafı
  Kütüphanede öğrenciler
  Kütüphane fotoğrafı
  Kütüphanede ders çalışan öğrenci fotoğrafı

  “Bilgiye kolay, hızlı ve sınırsız bir şekilde erişmeyi” temel ilke edinen Maltepe Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi, güncel ve zengin koleksiyonu; iletişime açık, bilgili ve istekli çalışanları; ileri seviyede teknolojik olanaklarıyla bilgi ile kullanıcı arasında köprü görevi üstlenmekte, sizlerin en kısa zamanda en güvenli yoldan doğru bilgiye erişimini sağlamaktadır.

  Sürekli güncellenen basılı ve elektronik koleksiyonu, güçlü teknolojik alt yapısı, +150 veri tabanı ve 200.000'e yakın basılı kitabı kullanıcılarının erişimine sunan Kütüphane ve Bilgi Merkezimiz, öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara sahiptir.

  Kütüphane

  Our library provides 7-24 uninterrupted services in education period.

   In the library, the carrel, group working rooms, reader computers and internet connections remain at the disposal of the students.

   Additionally, our university’s database and thousands of electronic books could be easily accessed from the campus and out of the campus and by means of mobile library service, all processes could be done over the mobile phone.

  Kütüphane

  Üniversitemiz akademik personeli tarafından tüm akademik yayınlara Kurumsal Akademik Arşiv sayesinde rahatlıkla erişilebilmektedir. 

  Basılı ve elektronik koleksiyonumuz sürekli yenilenmekte ve güncel tutulmaktadır.

  Kütüphane ve Bilgi Merkezi'nde bulunan akıllı kütüphane sistemi sayesinde ödünç-iade işlemleri kullanıcılarımız tarafından çok kısa bir zamanda yapılmakta, iade edilen kitaplar dezenfekte edilerek yerine konulmaktadır.

  Kütüphane ve Bilgi Merkezi, engelsiz bir kütüphanedir. Kullanıcı odaklı hizmet vermektedir.

 • Kampüs hayatı ve sosyal olanaklarıyla dikkat çeken Maltepe Üniversitesi, Öğrenci Kulüpleri açısından çok zengin, çok renkli bir ortama sahiptir. Havacılıktan geleneksel Türk sanatlarına, satranca, tiyatroya, mimarlığa, doğaya kadar farklı ilgi alanlarına hitap eden kulüpler ile öğrencilerimiz üniversite hayatına etkin katılım sağlarlar.

  Öğrenci Kulüpleri

  Üniversite yılları insan yaşamının en güzel, en güçlü ve hayallerini gerçekleştirebileceği çok önemli bir dönemdir. Üniversitemiz bu anlamda öğrencilerimize akademik çalışmalarının dışında kalan zamanlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirebilecekleri veya yeni ilgi alanları kazanabilecekleri ortam ve olanakları sağlamaktadır.

  Öğrenci Kulüpleri

  Üniversitemiz kurulduğu yıllardan itibaren Mütevelli Heyeti ve Rektörlüğümüzün desteğiyle yüzlerce ulusal ve uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Bu etkinliklerin birçoğu Öğrenci Kulüpleri ve Öğrenci Konseyinin özverili gayret ve katkılarıyla gerçekleşmektedir. 2013-2021 yılları arasında düzenlenen Maltepe University International Student Congresses (MUISC) bu çalışmalardan sadece biridir.
  Öğrenci kulüplerinin güncel listesi için tıklayın.

 • Marmara Eğitim Köyü’nde farklı spor branşlarına yönelik toplam 13 spor tesisi bulunmaktadır. UEFA standartlarında futbol sahaları, açık-kapalı basketbol, açık-kapalı voleybol sahaları, açık-kapalı tenis kortları, açık-kapalı yüzme havuzları, yürüyüş parkurları, dans, fitness ve spor salonları ile üniversitemiz spor alanında çok sayıda olanak sunar. 

  Spor

  Her akademik yılın başında sporla ilgilenen öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda çeşitli spor dallarında seçmeler yapılmakta, takımlar oluşturulmaktadır. Sporcularımız Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlediği yarışmalarda Üniversitemizi temsil etmekte ve başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Ayrıca yerleşke içinde çeşitli spor dallarında fakülteler/yüksekokullararası turnuvalar da düzenlenmektedir.

  Spor

  Kampüsümüzde ayrıca badminton salonu, buz pateni pisti, jimnastik salonu, mini golf sahası, fitness salonu, squash salonu, dans ve bale salonları bulunmaktadır. 

 • Marmara Eğitim Köyü yıl boyunca konser, sergi, tiyatro, dans, söyleşi gibi birçok sanatsal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Kampüste bulunan, İstanbul’un en büyük açıkhava amfilerinden biri olan, 8 bin kişilik Marmara Açık Hava Tiyatrosu, Süha Arın Konferans Salonu ve Vedat Çakırca Konferans Salonu her yıl Mayıs ayında pop, rock ve alternatif müzik türlerinin ünlü isimlerini ağırlar. 

   
  Sanat

  Öğrencilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşen Bahar Şenlikleri beş gün boyunca konserden, dansa, söyleşilere, tiyatroya kadar çeşitli etkinliklerle devam eder. 9000 m2’lik kapalı stüdyo alanı ve yüzlerce dönümlük açık hava platosuyla hizmet veren Maltepe Üniversitesi Platoları, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük plato merkezleri arasında yer almaktadır. Platolarımız, ünlü film ve televizyon yapımlarına ev sahipliği yapmaktadır. 

   
  Sanat

  Ünlü ressamların ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerimizin çalışmalarının yer aldığı ulusal ve uluslararası çapta düzenlenen sergiler Kültür Merkezi Fuaye Alanı ve Mehmet Özen Sanat Galerisinde gerçekleştirilmektedir. Öğrenci kulüplerinin de katkısıyla kampüsümüzde seramik, tiyatro, müzik ve dans atölye çalışmaları yapılmaktadır.

 • Doğa ile yaşamı bütünleştiren Marmara Eğitim Köyü Öğrenci Evleri, olanaklarıyla gençleri daha sağlıklı, daha dinamik, daha verimli kılmakta ve akademik birimlere olan yakınlığıyla avantaj sağlamaktadır.
  Marmara Eğitim Köyü Öğrenci Evleri, öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarının düşünüldüğü ev konforunda barınma imkânı sunar. Ayrıca Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimimiz Öğrenci Evlerinde kalan tüm öğrencilere destek vermektedir.

  Konaklama

  Doğanın ortasında, çam ormanlarının arasında, deprem yönetmeliğine uygun yurtlarımız, öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılamanın yanı sıra; kalıcı arkadaşlıkların kurulduğu, yardımlaşmanın ve paylaşmanın öğrenildiği, doğa ile iç içe, sağlıklı, rahat ve huzurlu bir yaşam olanağı sunmaktadır.
  Her biri üç kattan oluşan yurtlarımızın her katında karşılıklı iki daire, orta bölümde içerisinde kendi banyosu bulunan yan yana iki oda bulunmaktadır. Dairelerde içerisinde kendi banyosu bulunan dört oda, ortak kullanımlı mutfak bölümü yer almaktadır 

   
  Konaklama

  Yurtlarımızda 24 saat güvenlik hizmeti, 24 saat sıcak su, bağımsız kalorifer sistemi, duşakabinli banyo, tuvalet bölümü, yatak, gardırop, etajer, portmanto, özel çalışma masası, sınırsız kablosuz internet bağlantısı, dahili telefon, ortak kullanım bölümü (masa-sandalye takımı), buzdolabı ve mutfak ünitesi bulunmaktadır.

  Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 • Sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamının sağlanması eğitimin başarısı için yaşamsal bir önem taşımaktadır.

  Sağlık

  Bunun bilincinde olan üniversitemiz, sağlık hizmetlerini Marmara Eğitim Köyü Yerleşkesi’nde bulunan sağlık merkezinde bir hekim, bir hemşire ve iki sağlık memuru tarafından yürütmektedir. 

   
  Sağlık

  Merkezimiz gerekli durumlarda Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nden destek alınmaktadır. 

 • Mezunlarla İletişim, Kariyer ve Araştırma Merkezi (MİKAM), yaptığı çalışmalarla ve sunduğu kariyer danışmanlığı hizmetiyle üniversite döneminde öğrencileri mezuniyet sonrası iş hayatına hazırlar. 

   
  Kariyer

  Özel sektörden firmalar ve İŞKUR gibi kurumlarla düzenli olarak iş birliği yapan merkez, bünyesinde bulunan uzman danışman kadrosuyla iş bulma sürecinin her aşamasında öğrencileri destekler.

  Kariyer

  MİKAM, yıl boyunca düzenlediği söyleşi, firma gezisi gibi organizasyonlarla öğrencileri farklı sektörlerden çalışanlarla ve mezunlarla bir araya getirir; öğrencilere CV hazırlama, iş mülakatına hazırlık, staj başvurusu vb. iş hayatına dair her konuda danışmanlık hizmeti vererek üniversiteden işe kabul sürecine kadar öğrencilerimizin yanında olur.

   
 • Özel ihtiyaçları olan Maltepe Üniversitesi öğrencilerine yerleşke ve eğitim hayatlarında destek vermek ve engelli öğrencilerimize eşit ve erişilebilir akademik eğitim sunabilmek amacıyla “Engelli Öğrenci Birimi” kurulmuştur. Engelli öğrencilerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak, karşılaştıkları sorunlara birlikte çözüm üretebilmek bu birimin temel amaçlarındandır. Birimin hizmetlerinden ortopedik, işitme, görme ve konuşma engelli öğrencilerimizin yanı sıra dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, disleksi, epilepsi ve diyabet gibi rahatsızlıkları yaşayan öğrenciler de faydalanabilirler.

   
  Engelli Üniversite Birimi

  Üniversitemizdeki  akademik ve sosyal hayatını olumsuz etkileyebilecek herhangi bir engele sahip öğrenci Engelli Öğrenci Birimine bizzat başvuruda bulanabilir. Bu birimde konuyla ilgili bir uzman akademisyen koordinatörlük yapmaktadır. Ayrıca, birim faaliyetlerinin planlanması ve koordinasyonunda danışmanlık hizmetleri vermek üzere akademisyenlerden ve idari birim yetkililerinden oluşan bir Engelli Öğrenciler Komisyonu kurulmuştur.

   
  Engelli Üniversite Birimi

  Öğretimde erişilebilirlik ve fiziksel erişilebilirlik çalışmaları Üniversitemiz stratejik planlama çalışmalarına dahil edilmiştir. Bu kapsamda gereksinimleri belirlenen engelli öğrencilerin akademik danışmanları bilgilendirilmektedir.

 • Üniversitemizde 1 bilgi işlem merkezi ve 15 adet bilgisayar laboratuvarı vardır. Bu birimler 50 adet sunucu ve 1500 adet bilgisayar, network ağ yapısıyla desteklenmekte ve öğrencilerin online kaynaklara hızlı, sorunsuz ve güvenilir erişimi için çalışmaktadır. 

   
  Teknoloji

  Öğrencilerimiz derslerle ilgili her türlü işlemlerini MÜBİS Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden yapmaktadır. Her bir öğrenci kendisine verilen kullanıcı adı ve şifreyle MÜBİS hesabına girerek güncel ders listelerine, sınav notlarına erişebilir; ders seçme / bırakma işlemlerini yapabilirler.

  Teknoloji

  Uzaktan eğitim programlarımız ise Blackboard Sistemi üzerinden yapılmaktadır. Ders anlatımı, ödev teslimi, derse katılım ve sınav gibi fiziksel ortamda yapılabilecek eğitim - öğretim aktivitelerinin tamamını sanal ortamda gerçekleştirme olanağı sunan Blackboard’a öğrenciler bulundukları noktadan giriş yaparak uzaktan eğitim alabilirler.

Maltepe Üniversitesini
öğrencilerinden dinleyin!

Şimdi Keşfet
Şimdi Keşfet
Bize Sor