Burslar & Ücretler

Burslar ve Ücretler

Öğrenim Ücretleri

Burslar

 • Önemli Bilgi:

  Birden fazla burs/indirim almaya hak kazanan öğrenciler sadece tutar olarak en yüksek olandan faydalanır.

 • Barınma ve Yemek Bursu

  Lisans programlarının tam burslu kontenjanlarına İstanbul dışından kayıt yaptıran öğrencilerden (son bir yıldır İstanbul dışındaki bir ilde ikamet ettiğini belgelemesi koşuluyla), yerleştirmeye esas puan türündeki Türkiye geneli başarı sıralaması 1 – 10.000 arasında olanlara ücretsiz barınma ve üç öğün yemek, 10.001-20.000 arasında olanlara ise yalnızca ücretsiz barınma imkânı sağlanır.

 • Başarı Bursu

  Üniversitemizde ön lisans / lisans bölümlerinde / programlarında bir yıl öğrenim görmek şartı ile ilk üç sıraya giren öğrencilerden birinciye %75, ikinciye %50, üçüncüye %25 oranında Başarı Bursu verilir. Başarı Bursu kriterini sağlamasına rağmen %100 Burslu olması nedeniyle ücret indiriminden faydalanamayan öğrencilere barınma ve yemek bursu verilir. Başarı Bursu ile kazanılan indirim takip eden akademik yılda (Yaz Öğretimi hariç) uygulanır.

   

 • Gençlik ve Spor Bakanlığı Milli Sporcu Bursu

  Üniversitemize, 2021 YKS sonucuna göre yerleştirilen ve aşağıda üç grup halinde belirtilen spor alanlarında son 4 yıl içerisinde başarılı olduğu belgelendirilen milli sporculara tam burs verilir. Söz konusu gruplar şöyledir:

  1. Grup; Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finallerinde madalya kazanan sporcular,

  2. Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları'nda madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular,

  3. Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler, ümitler, gençler ve yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları finallerine katılan sporcular.

 • IB Uluslararası Bakalorya Bursu ve Diğer Mezuniyet Başarıları İndirimi

  Türkiye genelindeki tüm özel ve kamu okullarından IB diploması ile mezun olup, diploma notu 32-41 arasında olan öğrenciler %50’ye, diploma notu 42 ve üzerinde olanlar %95’e; ABİTUR diploma notu 2.00 ve 2,00’nin üzerinde olanlar %50’ye, ABİTUR diploma notu 1,00-1.99 arasında olanlar %95’e; MATURA diploma notu 2.00 ve 2,00’nin üzerinde olanlar %50’ye, MATURA diploma notu 1,00-1,99 arasında olanlar %95’e; Fransız Bakaloryası diploma notu 14,00-18,99 arasında olanlar %50’ye, Fransız Bakaloryası diploma notu 19,00-20,00 arasında olanlar %95’e varan indirimlerle desteklenir. Hangi bölümün/programın ne oranda destekleneceği her yıl için Maltepe Üniversitesi Burs Komisyonunca belirlenir.

 • Maltepe Bursu

  ÖSYS sonuçlarına göre Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu dışındaki programların tam ücretli kontenjanlarını birinci sırada tercih ederek yerleşen adaylardan (%25 ve %50 kontenjanlara yerleşenler hariç olmak üzere); İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırları içerisindeki bir liseden mezun olan veya nüfusa kayıtlı olduğu il-ilçesi İstanbul-Maltepe olan veya en az son bir yıldır İstanbul ili Maltepe ilçesinde ikamet edenlere, kesin kayıt sırasında %25 indirim uygulanır.

 • ÖSYM Bursu ve İndirim

  Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda Maltepe Üniversitesinin %100 Burslu, %50 İndirimli ya da %25 İndirimli olarak belirtilen programlarından birini tercih ederek ÖSYM tarafından bu programa yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencileri kapsar.

  *Önlisans programlarına yerleşen öğrenciler için 4 yıl boyunca,

  İngilizce eğitim verilen lisans programlarına yerleşen öğrenciler için, İngilizce Hazırlık Programında geçirecekleri 1+1 yıl süre ve lisans öğreniminde geçirecekleri 7 yıl boyunca,

  TIP (EN) programına yerleşen öğrenciler için; İngilizce Hazırlık Programında geçirecekleri 1+1 yıl süre ve lisans öğreniminde geçirebilecekleri 9 yıl boyunca, not ortalaması koşulu veya ders geçme başarısı aranmaksızın burslar/indirimler devam eder.