Uçak Teknolojisi

Uçak Teknolojisi Programı, sivil havayolu taşımacılığı kapasitesinin gelecekte iki kat artacağı öngörüsünden hareketle bu alanda nitelikli insan kaynağını oluşturmayı amaçlamaktadır. İlgili sektörün ihtiyacını karşılamak üzere açılmış olan program havacılık kurumlarıyla anlaşmalar yaparak havacılık sektöründe hem imalat yapan firmaların hem de bakım-onarım yapan firmaların ihtiyacına uygun nitelikli elemanlar yetiştirmeyi hedefler.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından; A1 (Türbinli Uçak), A2 (Pistonlu Uçak), A3 (Türbinli Helikopter) ve A4 (Pistonlu Helikopter) kategorilerinde SHY-147 Tanınan Okul statüsüne sahip olan Uçak Teknolojisi Programı, A kategoride (A modüller; 1-2-3-5-6-8-9-10 ve B modül 4) sahip olduğu kredilendirme haklarına, yoğun çalışmalar sonucunda B1-B2-B3 kategorisi (Modüller; 1-2-3-5-6-8-9-10) kredilendirme haklarını da eklemiş bulunmaktadır.

Üniversitemizde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılından itibaren öğrenim gören ve görecek olan öğrencilerimiz A ve B kategorisinde, muafiyet haklarına sahiptir.

Uçak Teknolojisi Programı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından, SHY-147 Kapsamında A1 Türbinli Uçaklar ve A2 Pistonlu Motorlar kategorilerinde Tanınan Okul olarak yetkilidir.  Maltepe Üniversitesi, 25 Nisan 2018’de düzenlenen yetkilendirme belgesiyle de Tanınan Okul Yetkisi alan İlk Üniversite olmuştur.

Bize Ulaşın
Şimdi Başvur