Kayıt Bilgi Kitapçığı | Aday Öğrenci

Kayıt Bilgi Kitapçığı

2019 YKS sonuçlarına göre Üniversitemize yerleşen öğrencilerimizin kesin kayıt işlemleri, aşağıda belirtilen tarihlerde, 08:30 – 17:00 saatleri arasında yapılacaktır.

Adayların aşağıda belirtilen belgelerle birlikte şahsen veya vekillerine verdikleri noter onaylı vekâletname ile kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Kayda Gelmeden Önce Lütfen:

 • Kayıt Bilgi Kitapçığını dikkatlice okuyunuz.
 • http://yenikayit.maltepe.edu.tr/ adresinden Online Ön Kayıt işleminizi tamamlayınız.
 • Kayıtta teslim edeceğiniz tüm belge ve formları, doğru ve eksiksiz hazırlayınız.
 • İleride çeşitli nedenlerle ihtiyaç duyabileceğinizi düşünerek, teslim edeceğiniz tüm belgelerin birer kopyasını alarak kendinizde saklamayı unutmayınız.

KAYIT TARİHLERİ VE KAYIT ADRESİ

Tıp Fakültesi

19 Ağustos 2019

Hukuk Fakültesi

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

20 Ağustos 2019

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Eğitim Fakültesi

21 Ağustos 2019

Güzel Sanatlar Fakültesi

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

22 Ağustos 2019

İletişim Fakültesi

Hemşirelik Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulu

23 Ağustos 2019

 

Kesin kayıtlar sırasında yoğunluk yaşanmaması için, yerleştiğiniz Fakülte/Yüksekokul’a ayrılan tarihte kesin kaydınızı yaptırınız.

Kayıt Adresi: Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe/İstanbul (Kültür Merkezi Binası)

KESİN KAYIT İŞLEM ADIMLARI:

Kesin kayıt için öğrencilerin sırasıyla aşağıdaki işlemleri tamamlamaları gerekmektedir. Bu işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgiler sonraki sayfalarda yer almaktadır.

 1. Online Ön Kayıt: Öğrencilerimizin, kesin kayıt için Üniversitemize gelmeden önce İnternet üzerinden Online Ön Kayıt işlemlerini mutlaka tamamlamış olmaları gerekmektedir. http://yenikayit.maltepe.edu.tr adresinden online ön kayıdınızı tamamlayınız.
 2. Mali İşler Masası Kayıt İşlemleri: Online ön kaydını tamamlayarak kesin kayıt için Üniversitemize gelen öğrencilerimizin öncelikle Mali İşler Masasındaki kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Tam burslu öğrencilerimiz sanal pos aracılığı ile herhangi bir ödeme yapmadan Mali İşler kaydını tamamlayabilir. Kaydını tamamlamayan tam burslu öğrencilerimizin Mali İşler Masasında kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
 3. Öğrenci İşleri Masası Kayıt İşlemleri: Mali İşler Masasından sonra öğrencilerimizin Öğrenci İşleri Masasına gerekli belgelerini teslim ederek kesin kayıt işlemini tamamlamaları gerekmektedir.
 4. Yabancı Diller Masası: Öğretim dili İngilizce olan programlara ve Hukuk Fakültesine kayıt yaptıran öğrencilerimize, zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfıyla ilgili bu masadan bilgi verilecektir. Eğitim dili Türkçe olan programların Zorunlu Yabancı Dil Dersleri için Muafiyet Sınavı 19.09.2019 tarihinde saat 10.00’da Yabancı Diller Yüksekokulunda verilecek Muafiyet sınavına girebilirler.
 1. ONLINE ÖN KAYIT

Öğrencilerimizin, kesin kayıt için Üniversitemize gelmeden önce İnternet üzerinden Online Ön Kayıtlarını mutlaka tamamlamış olmaları gerekmektedir. Online Ön Kaydını tamamlamadan kesin kayıt için Üniversitemize gelen öğrencilerimizin belgeleri Öğrenci İşleri Masasında teslim alınmayacak ve bu öğrenciler Online Ön Kayıtlarını yapmaları için bilgisayar laboratuvarlarına yönlendirileceklerdir. Bu nedenle yoğunluk yaşamamanız için Üniversitemize gelmeden önce Online Ön Kaydınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Online Ön Kayıt İnternet Adresi: http://yenikayit.maltepe.edu.tr/

 1. MALİ İŞLER MASASI KAYIT İŞLEMLERİ

Kesin kayıt işlemleri için önce Mali İşler Masasındaki işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Üniversitemize kesin kayıt yaptırmak için öğrencilerimizin ÖSYM bursluluk oranlarına göre ödemekle yükümlü oldukları öğrenim ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Tam burslu öğrencilerimiz sanal pos aracılığı ile herhangi bir ödeme yapmadan Mali İşler kaydını tamamlayabilir. Kaydını tamamlamayan tam burslu öğrencilerimizin Mali İşler Masasında kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Ödeme işlemi tamamlanmayan öğrencilerin Üniversiteye kayıtları yapılmaz, yenilenmez, yapılmış veya yenilenmiş olsa dahi geçersiz sayılır. Ücretler ve ödeme yöntemleri, her akademik yıl için Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir ve ilan edilir.

ÖDEME SEÇENEKLERİ
 

1-Peşin ödeme
2-Türkiye İş Bankası aracılığı ile kredili mevduat hesabı(ek hesap) açılarak taksitli ödeme
3- Kredi kartı ile ödeme

Ödeme seçenekleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

2019-2020 ÖĞRENİM ÜCRETLERİ:

 Ücretler için tıklayınız.

 1. ÖĞRENCİ İŞLERİ MASASI KAYIT İŞLEMLERİ

Mali İşler Masası kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin, aşağıdaki belgeleri Öğrenci İşleri Masasına teslim etmeleri gerekmektedir. Belgelerini eksiksiz teslim eden öğrencilerin kesin kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır.

ÖĞRENCİ İŞLERİ MASASINA TESLİM EDİLMESİ GEREKEN BELGELER:

 • 2019 YKS yerleştirme sonuçları belgesi (İnternet çıktısı (https://ais.osym.gov.tr), Maltepe Üniversitesine yerleştiğini gösterir belge)
 • 2019 YKS sonuç belgesi (İnternet çıktısı (https://ais.osym.gov.tr), Tüm puanları gösteren, puan kartı belgesi)
 • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi (Aslı görevlilere ibraz edilecektir).
 • Lise diplomasının aslı ve bir adet fotokopisi (Lise diplomasını henüz teslim almayanlar için geçici mezuniyet belgesinin aslı gerekmektedir. Daha önce üniversiteye kayıtlı olduğu için lise diploması elinde olmayan öğrenciler, kayıtlı olduğu kurumdan kaydını sildirmeli ve lise diplomasını teslim almalıdır. Henüz liseden mezun olamayan öğrenciler, liselerinden mezun olamadıklarını bildiren belge almalıdır. Kayıt sırasında lise diplomansının aslı görevliler tarafından görüldükten sonra fotokopisi Üniversitede kalacak ve diplomanın aslı öğrenciye iade edilecektir. Lise Diploması elinde olmayan adayların e-devlet sisteminden alınan Lise Mezuniyet Belgesi kabul edilmektedir.)
 • Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi (e-devletten online alınmaktadır).
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Renkli fotokopi geçerli değildir.)

BİLİŞİM HİZMETLERİ

Üniversitemizdeki akademik ve kültürel etkinlikleri paylaştığımız web sitemizin yanı sıra bilişim altyapımız ile öğrencilerimize hızlı ve sürekli hizmet vermeyi amaçlamaktayız. Öğrenci İşleri Masasında kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra cep telefonunuza gelecek olan şifreyi kullanarak aşağıdaki bilişim hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Öğrenci Bilgi Sistemi (MÜBİS): Akademik dönem başlarında derslere kayıt, devam takibi, not takibi gibi işlemler için öğrencilerimize sunulan bilişim sistemidir.

MÜBİS parola sıfırlamak için doğrulama kodu kayıtlı cep telefonunuza gönderilecektir. Cep telefonuna gelen doğrulama koduyla bir sonraki ekrandan yeni parolanızı belirleyebilirsiniz. Cep telefonu numaranız değişti ise lütfen öğrenci işleri veya enstitü sekreterliğine bizzat başvurarak cep telefonunuzu güncelleyiniz. Daha sonra tekrar parola sıfırlama işleminizi tekrarlayın.

Kablosuz Ağ: Tüm öğrencilerimiz kablosuz İnternetten sınırsız faydalanabilmektedir. 5651 sayılı İnternet yoluyla işlenen suçları düzenleyen kanun gereği yapılan tüm İnternet erişimi kayıt altına alınmaktadır.

KABLOSUZ AĞ (WI-FI)

Maltepe WiFi Kullanıcı Adı ve Parolası nedir?

NOT: Bilgisayarda WİFİ için Windows 10 ve üstü işletim sistemi olması gerekmektedir.

Elektronik Kütüphane: Tüm öğrencilerimiz kurumumuzun abone olduğu İnternet tabanlı elektronik kütüphanelerden sınırsızca faydalanabilmektedir.

1-  Kampüs dışı erişim sitemize girerek, açılan sayfada "Yeni bir hesap oluştur" sekmesine tıklayın.

2-  Üyelik formunda gerekli bilgileri doldurun.

3-  Posta kutunuza gelen aktivasyon epostasını onaylayın.

4-  Siteye girmiş olduğunuz eposta adresi kullanıcı adınız ve üyelik formunda belirlediğiniz şifreyle birlikte giriş yapabilirsiniz.

DİKKAT: Üyelik formuna Üniversitemizin size vermiş olduğu eposta adreslerini yazmanız gerekmektedir. Aksi takdirde üyelik sağlanamamaktadır. Öğrenci eposta hakkında bu bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

E-Posta Sistemi: Üniversite ile ilgili elektronik yazışmalar cep telefonu ile de erişebileceğiniz e-posta adresinize yollanacaktır. Resmi duyuru niteliği taşıyan bu iletileri zamanında okuyup değerlendirmeniz önemlidir. Maltepe Üniversitesi, bu hizmetin yanlış kullanımında ve zarar doğurabilecek her türlü haberleşmede yayını, bilgi aktarımını kesme hakkı ile öğrencinin mesajlarını silme, men etme veya posta hesabına son verme hakkını saklı tutar.

Maltepe Üniversitesi ve Microsoft, öğrencilerin teknolojiye erişimini kolaylaştırmak amacıyla Microsoft üretkenlik çözümlerinden Office 365'i, siz değerli öğrencilerimize sağlamak üzere anlaşmaya varmıştır. Bu anlaşma doğrultusunda, Maltepe Üniversitesi öğrencileri Office 365 Öğrenci Avantajı programı kapsamında Office 365 ürününün getirdiği faydalardan yararlanabileceklerdir.

Office 365 Öğrenci Avantajı Programı ile Maltepe Üniversitesi öğrencileri Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint, OneDrive for Business, Outlook, OneNote, Access ve Publisher v.b. programları kullanma hakkına erişeceklerdir. Öğrencilerimiz sisteme giriş yaptıktan sonra “Şimdi Yükle” bağlantısı üzerinden indirecekleri kurulum dosyası yardımıyla kişisel bilgisayarlarına ve tabletlerine (en fazla 5 adet) Microsoft Office uygulamasının masaüstü sürümünü kurabilirler. Ayrıca, her öğrenci OneDrive üzerinde 1 TB depolama alanına sahip olabilecek ve bu sayede tüm dosyalarına internet bağlantısı olan her yerden erişebileceklerdir.

 Bu servislerden yararlanmak isteyen Maltepe Üniversitesi öğrencilerinin https://portal.office.com web adresinden sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

 Sisteme ilk giriş için bilgileriniz;

 1-  Bu bağlantıya tıklayarak eposta sistemine giriniz.

2-  Kullanıcı adı: [öğrencinumarası]@st.maltepe.edu.tr

3-  Şifre: Maltepe[TC kimlik numarasının ilk 5 rakamı)

Örnek: [email protected] / Maltepe12345

DİKKAT: Öğrenci epostanıza ulaşmakta sıkıntı yaşıyorsanız, hesabınız aktifleştirilmemişse, vb. her türlü destek için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na mail atmanız gerekmektedir. [email protected]

Söz konusu E-posta sistemi mezun olduktan sonra sizlerle iletişim kurabilmek için kapanmayacaktır. Ayrıca bu sistem üzerinden tüm öğrencilere her gün Üniversitemizdeki etkinlikler ile ilgili duyurular yapılacak olup etkin olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

KAMPÜSE ULAŞIM

Üniversitemiz kampüsünün bulunduğu Marmara Eğitim Köyüne ulaşım için birden  fazla seçenek bulunmaktadır. Görmek için tıklayınız.

ARAÇ TANITIM KARTI (STICKER)

Marmara Eğitim Köyüne kendi aracınızla gelmek istediğiniz takdirde, Araç Tanıtım Kartı (Sticker) almanız gerekmektedir. Kendisine/ailesine ait araç ile gelecek olan öğrencilerimizin araç ruhsat ve kimlik fotokopileri ile Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına başvurarak, Araç Tanıtım Kartlarını almaları ve araçlarının sağ köşesine yapıştırmaları zorunludur. Araç Tanıtım Kartı olmayan ve/veya söz konusu kartı, sağ üst köşesine yapıştırılmamış olan araçlar Güvenlik Personeli tarafından yerleşkeye alınmayacaktır. 

Bizimle İletişime Geçin