Dikey/Yatay Geçiş İle İlgili Sorular | Aday Öğrenci

Dikey/Yatay Geçiş İle İlgili Sorular

Maltepe Üniversitesi nerededir ?

Üniversitemiz Maltepe Büyükbakkalköy Mahallesinde Çınaryolu Mevkiindeki Marmara Eğitim Köyü içinde yer almaktadır.

Kültür Merkezi

Maltepe Üniversitesi Kültür Merkezi, öğrencilerimizin sanat ve kültür ile uğraşabilecekleri alanlar, mekânlar oluşturmak düşüncesiyle kurulmuştur. Bugün Kültür Merkezimiz aracılığıyla öğrenciler, ilgi ve beceri alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirme, yeni ilgi alanları bulma, sanatsal yeteneklerini geliştirme, güzel sanatlarla ilgili faaliyetleri izleme ve bu faaliyetlere aktif bir şekilde katılma olanağı bulmaktadırlar. Üniversitemizin Öğrenci İşleri, İdari ve Mali İşler, Bilgi İşlem, Uluslararası İlişkiler Ofisi ve Ulaşım Hizmetleri gibi idari birimleri de Kültür Merkezi binasında yer almaktadır.

Maltepe Üniversitesinde ön lisans programları var mı ?

Meslek Yüksekokulu çatısı altında birçok ön lisans programımız mevcuttur.  Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Üniversitede hangi lisans bölümleri/programları vardır ?

Dört yıllık lisans eğitimi veren akademik birimler için tıklayınız:
http://www.maltepe.edu.tr/tr/fakulteler
http://www.maltepe.edu.tr/hemsirelik

Hangi alanlarda Yüksek Lisans ve Doktora Programları sunulmaktadır ?

Daha fazla bilgi ve başvuru koşulları için: http://www.maltepe.edu.tr/tr/enstituler

Araştırma ve Uygulama Merkezleri

Üniversitemiz bünyesinde yer alan Araştırma ve Uygulama Merkezlerimiz şunlardır:

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Avrasya Çalışmaları ve Uygulama Merkezi
 • Çevre ve Enerji Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kanser ve Kök Hücre Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Merkezi
 • Proje Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Sağlık Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Uluslararası Ticaret ve Tahkim Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Uzaktan Eğitim Birimi
Yaz okulu uygulaması var mı ?

Yaz Okulu açılıp açılmayacağı her akademik yıl için, Senato tarafından kararlaştırılmaktadır. Yaz Okuluna ilişkin esaslar Maltepe Üniversitesi Yaz Öğretimi Yönetmeliğine göre düzenlenmiştir.

Derslere devam zorunluluğu var mı ?

Üniversitede derslere devam zorunludur. Öğrencilerin derslerin kuramsal, uygulamalı ve laboratuvar çalışmaları toplamının % 80’ine devamları zorunludur.

Üniversitenin öğretim dili nedir ?

Türkçe veya İngilizcedir; Hukuk Fakültesi % 30 İngilizcedir.

Konferans ve Sergi Salonları

Marmara Eğitim Köyü içerisinde toplamda 24 tane etkinlik salonu kültürel ve sosyal etkinlikler için hizmet vermektedir. Daha detaylı bilgi için: http://halklailiskiler.maltepe.edu.tr/etkinlik-salonlari

Maltepe Üniversitesinde çift anadal/ yandal programları var mı ?

Üniversitemiz, öğrencilerine anadal lisans programlarına ek olarak ikinci bir dalda lisans diploması alma, ya da bir yandal programında öğrenim görme olanağı tanımıştır. Maltepe Üniversitesi lisans öğrencileri, istedikleri ve gerekli koşulları yerine getirdikleri takdirde "Çift Anadal" (double major) ve "Yandal" (minor) programlarına girebilmektedirler. Daha fazla bilgi için: http://www.maltepe.edu.tr/tr/ogrenciisleri/CiftAnadal-Yandal

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden programınız var mı ?

2018-2019 akademik yılında Üniversitemizde "Güzel Sanatlar Fakültesi" ve "Maltepe Üniversitesi Konservatuvar"ı özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul etmektedir.

"Güzel Sanatlar Fakültesi"ne bağlı lisans programları ve koşulları şunlar için tıklayınız.

"Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı"na bağlı lisans programları ve koşulları için tıklayınız. 

Sağlık Merkezi

Sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamının yaratılması ve sürdürülmesi eğitimin başarısı için yaşamsal bir önem taşımaktadır. Bunun bilincinde olan Üniversitemizin sağlık hizmetleri Marmara Eğitim Köyü kampüsümüzde bulunan ve 2 katlı ayrı bir bina olan Sağlık Merkezimizde yürütülmektedir.
Daha fazla bilgi için:   http://sks.maltepe.edu.tr/sks/saglik-merkezi

TV Stüdyoları/Sinema Platoları

T.C. Maltepe Üniversitesi, Marmara Eğitim Köyü içinde bulunan çekim platolarıyla hayallerini gerçekleştirmek isteyen yapımcı ve yönetmenlere ev sahipliği yapıyor.

9000 m2’lik kapalı stüdyo alanı ve yüzlerce dönümlük açık hava platosuyla hizmet veren Maltepe Üniversitesi Platoları Türkiye’nin ve Avrupa’nın, en büyük plato merkezleri arasında yer alıyor.

Başka bir Üniversitede Yüksek Lisans yaparken Üniversitenizde de Yüksek Lisans yapılabilir mi ?

Maltepe Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 39 maddesine göre "Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez".

Maltepe Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri hakkında bilgi alabilir miyim ?

Gençlerimiz Öğrenci Kulüplerimize üye olmak suretiyle yeteneklerini ortaya koymak, geliştirmek, yeni beceriler elde etmek, o arada düşünmek, tartışmak, birlikte iş yapmak, paylaşmak, sorumluluk üstlenmek, proje üretmek gibi yararlı gelişmeler kaydedebilirler. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Alışveriş olanakları

Marmara Eğitim Köyü’nde içerisinde market, kırtasiye, kitabevi kuaför ve terzi gibi ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yönelik birçok mağaza olan bir merkezimiz bulunmaktadır.

Maltepe Üniversitesinde Ek Kontenjan ile kayıt yaptırabilir miyim ?

İlk yerleştirme sonrasında açık kalan kontenjanlarla ilgili bilgileri ÖSYM tarafından hazırlanan Ek Yerleştirme Kılavuzundan takip edebilirsiniz.

Maltepe Üniversitesine Yatay Geçiş koşulları nelerdir ?

YÖK tarafından denkliği belirlenen yurtiçi veya yurtdışı bir yükseköğretim kurumunun eşdeğer bir lisans programından Yatay Geçiş yolu ile öğrenci kabulü, YÖK'ün "Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik" hükümleri dikkate alınarak, Yönetmelik çerçevesinde belirlenen esaslar ve kontenjanlar doğrultusunda yapılır. Başvuru koşulları ve kontenjanlar için: http://www.maltepe.edu.tr/tr/ogrenciisleri/yataygecis

Üniversitenizde hangi koşullarda burs verilmektedir ?

Üniversitemize ÖSYM tarafından “Burslu” kontenjanlarına yerleşen öğrencilere sağlanan burs karşılıksız olup, öğrenim ücretinin tamamını, “% 50 Burslu” kontenjanlara yerleşen öğrencilere sağlanan burs öğrenim ücretinin yarısını, “% 25 Burslu” kontenjanlara yerleşen öğrencilere sağlanan burs ise öğrenim ücretinin ¼’lük kısmını kapsamaktadır. Verilen burs; zorunlu yabancı dil hazırlık öğrenimini şart koşan ve eğitim dili İngilizce olan bölümler için bir yılı ve normal öğrenim süresini (Önlisans programlarında 2 yıl, lisans programlarında 4 yıl, Tıp Fakültesinde 6 yıl) kapsamaktadır. Hazırlık sınıfı isteğe bağlı (eğitim dili Türkçe olan) bölümlerde ise burs süresi; sadece hazırlık sınıfı dışındaki öğrenim süresini kapsamaktadır.

Marma Kongre Merkezi

Toplam, 2000 kişi kapasiteli 11 toplantı salonu bulunan Marma Kongre Merkezi için daha fazla bilgiye http://www.marmaotel.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bölümlerin ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim? Ödeme şekilleri nasıldır ?

Bölüm ücretleri ve ödeme şekilleri hakkında bilgi için tıklayınız.

Dikey Geçiş ile Maltepe Üniversitesinde öğrenim görmek mümkün mü ?

Üniversitemiz Dikey Geçiş yolu ile öğrenci kabul etmektedir. Kontenjanlar ve puanlarla ilgili bilgileri ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Kılavuzu’ndan takip edebilirsiniz. 

Ulaşım imkânları nelerdir ?

Üniversitemiz kampüsünün bulunduğu Marmara Eğitim Köyüne ulaşım için birden  fazla seçenek bulunmaktadır.

 • TEM'den gelenler için: Kartal - Samandıra Kavşağından girilerek gişelerden sonra Samandıra istikametine sapılır. Kavşak noktalarında bulunan  yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşabilirsiniz.
 • E5'ten (D100) gelenler için: Maltepe Köprüsü üzerinden Süreyyapaşa Hastanesi  - Başıbüyük yolundan Kavşak noktalarında bulunan yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşabilirsiniz.
 • Kadıköy'den gelenler için: 19H numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
 • Maltepe'den gelenler için: Kampüsümüze Maltepe merkezden hareket eden KM43 numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
 • Maltepe'den gelenler için: Kampüsümüze Maltepe merkezden hareket eden KM44 numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
 • Küçükyalı'dan gelenler için: Kampüsümüze Küçükyalı Metro'dan hareket eden KM45 numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
 • Kartal’dan gelenler için: Kampüsümüze gelmek için Kartal sahil otobüs terminalinden hareket eden 133N numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
Yabancı Diller Yüksekokulu ile İlgili Sorular

Yabancı Diller Yüksekokulu, lisans eğitimini İngilizce olarak alacak öğrenciler için Zorunlu Hazırlık Sınıfı hizmeti vermektedir. Hazırlık sınıfındaki İngilizce dil eğitimi için Avrupa Dil Gelişim Dosyası (CEF) dikkate alınmaktadır. Ön lisans ve lisans eğitimini Türkçe olarak alacak öğrenciler için Hazırlık Sınıfı isteğe bağlıdır.

Eğitim dili Türkçe olan ön lisans ve lisans programlarına devam eden öğrenciler için birinci ve ikinci yarıyılda zorunlu İngilizce dersleri verilmektedir. İngilizce seviyelerini ileriye taşımak isteyen öğrenciler “İş Hayatı için İngilizce”, “Akademik Okuma ve Konuşma”, “Akademik Yazma”, “Mesleki İngilizce” gibi seçmeli İngilizce derslerinden alabilirler.

Eğitim dili İngilizce olan lisans programlarına devam eden öğrenciler için birinci ve ikinci yarıyılda zorunlu İngilizce dersleri verilmektedir. Ayrıca bu öğrenciler için de “Sunum Teknikleri”, “İş Hayatı için İngilizce”, “İleri İngilizce” ve “TOEFL Sınavına Hazırlık” gibi seçmeli İngilizce dersleri programımızda mevcuttur.

Öğrencilerimiz İngilizce dışındaki başka dilleri de öğrenmeye teşvik edilmektedir. Bu nedenle, lisans programlarında okuyan tüm öğrencilerimiz  için üniversite seçmeli dersleri olarak Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça gibi diğer yabancı dil dersleri Yabancı Diller Yüksekokulu ders kataloğunda yer almaktadır.

 

Maltepe Üniversitesinde Yabancı Uyruklu Öğrenci kontenjanı var mı ?

Lisans programlarımıza yabancı uyruklu öğrenci kabulü, YÖK'ün ilgili yönetmelik hükümleri ve Senato tarafından belirlenen esaslar ve kontenjanlar çerçevesinde yapılır. Daha fazla bilgi için: http://internationaloffice.maltepe.edu.tr/en/internationalen/international-student

Seramik Atölyesi

“Yok Olmaya Yüz Tutmuş Seramik ve Çinicilik Sanatında Uzmanlık ve Yaratıcılığın Teşviki Projesi”ni hayata geçirmek, öğrencilerimizi, velilerimizi ve çalışanlarımızı sanatla buluşturmak, seramik, çini ve heykel kurslarıyla istihdam yaratmak amacıyla 2006 yılında Seramik Atölyesi kurulmuştur. Ayrıca Seramik Atölyesinde üretilen eserlerin sergilenmesi amacıyla “İMEV Sanat Galerisi” açılmıştır.

Maltepe Üniversitesinde Hazırlık Sınıfı zorunlu mudur ?

Eğitim-öğretim dili İngilizce olan bölüm ve programlarda okuyan öğrencilerimiz için Hazırlık Sınıfı zorunludur. Ayrıca, eğitim ve öğretiminin %30’u İngilizce olan Hukuk Fakültesinde de   Hazırlık Sınıfı zorunludur.

Türkçe öğretim yapan bölümler için Hazırlık Sınıfı zorunlu olmamakla birlikte, dileyen öğrenciler ücretini ödemek koşuluyla Hazırlık Sınıfını okuyabilirler.

Maltepe Üniversitesinden burs alan bir öğrenci dışarıdan başka bir kurumdan da burs alabilir mi ?

Öğrenciler istedikleri takdirde başka kuruluş veya vakıflara burs başvurusunda bulunabilirler.

Hazırlık Sınıfından muaf olma koşulları nelerdir ?
 1. Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavı: Akademik yılın başında Üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilere verilen sınavdır. Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı 100 tam puan üzerinden değerlendirilir ve bu sınavdan aşağıdaki tabloda belirtilen asgari puanları alan öğrenciler, yabancı dil Hazırlık Sınıfından muaf tutularak doğrudan diploma programlarında öğrenim görme hakkı elde ederler.

FAKÜLTE/PROGRAM

ASGARİ

PUAN

Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programına kayıtlı öğrenciler için

70

Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programına kayıtlı öğrenciler için

60

Hukuk Fakültesine kayıtlı öğrenciler için

60

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

Tıp Fakültesine kayıtlı öğrenciler için

60

Diğer Fakülte/Yüksekokullara kayıtlı öğrenciler için

55

 

 

Ulusal ve/veya Uluslararası Sınavlar: Hazırlık Sınıfından muaf sayılabilmek için Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen ulusal ve/veya uluslararası sınavlardan aşağıdaki tabloda belirtilen puanları almış olmanız ve bunu belgeleriyle birlikte sunmanız koşuluyla da hazırlık eğitiminden muaf olabilirsiniz.

 FAKÜLTE/PROGRAM

MÜ Hazırlık Sınıfı Asgari Başarı Puanları

YDS YÖKDİL KPDS

ÜDS

PTE

TOEFL (IBT)

IB DIPLOMA   (7 üzerinden)

Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programına kayıtlı öğrenciler için

70

75

75

90

6

Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programına kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

Hukuk Fakültesine kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

Tıp Fakültesine kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

Diğer Fakülte/Yüksekokullara kayıtlı öğrenciler için

55

60

55

72

4

Başka bir üniversitede Hazırlık Sınıfı okumuşsam Hazırlık Eğitiminden muaf olabilir miyim ?

Başka bir üniversitede Hazırlık Sınıfında en az B2 (Upper-intermediate) düzeyinde öğrenim görmüş ve yüz tam puan üzerinden Maltepe Üniversitesi Senatosunun öngördüğü puanla başarılı sayılmış olmanız gerekir.

Hazırlık Sınıfı Yeterlilik sınavına girmek zorunda mıyım ?

Hayır. Var olan İngilizce bilgi düzeyinizin Hazırlık Sınıfından muaf olmanıza yeterli olmadığını düşünüyorsanız ve/veya Hazırlık Sınıfını kesinlikle okumak istiyorsanız, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak sınava girmek istemediğinizi belirtebilirsiniz. Yine de bu sınava girmenizi öneririz.
Yeterlilik Sınavının TELAFİSİ YOKTUR.

İngilizce Hazırlık Sınıfında 1. yılın sonunda başarısız olursam fakülteme geçebilir miyim ?

Hayır. Hazırlık Sınıfında 1. Akademik Yılın sonunda başarısız olursanız, 2. Akademik Yılda Hazırlık Sınıfını tekrar okumanız gerekir. 2. yılın sonunda yine başarısız olduğunuz takdirde İngilizce lisans bölüm/programlarınıza başlamaya hak kazanamaz, takip eden eğitim-öğretim yılından itibaren “beklemeli öğrenci” statüsüne geçersiniz.

Beklemeli öğrenci olarak derslere devam edemez, ancak sınav tarihinden en geç bir ay önce başvurmak ve Üniversite tarafından belirlenen sınav ücretini ödemek koşuluyla düzenlenen tüm İngilizce Yeterlilik Sınavlarına girebilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Sınıfından başarısız olursam, Türkçe Lisans Programlarına geçebilir miyim ?

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerine ilişkin başvurular ÖSYM’ne yapılmaktadır. Duyurular ve başvuru formu ÖSYM web sayfasında (“Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri” başlığı altında) ilan edilmektedir.

Hazırlık Sınıfı için devamsızlık durumunda ne yapmam gerekir ?

Hazırlık Sınıfında derslere devam zorunludur. Bir eğitim-öğretim yılı içinde eğitim-öğretim süresinin en az %80’ine devam etmek gerekir. Devamsızlık sınırını aştığınız takdirde, akademik yönden başarılı olsanız dahi sınavlara alınmaz ve bulunduğunuz seviyeyi tekrar etmek zorunda kalırsınız.

Hazırlık Sınıfında başarılı olamazsam bursum kesilir mi ?

Evet. Hazırlık Sınıfını ikinci yıl tekrar eden burslu öğrenciler ücret öderler. Ancak ikinci yılın sonunda başarılı olup lisans derslerine başlayan öğrencilerin bursları tekrar bağlanır.

Maltepe Üniversitesinde eğitim-öğretim dili Türkçe olan bölümlerde/programlarda Hazırlık Sınıfı zorunlu mudur ?

Hayır. Ancak dileyen öğrenciler ücretini ödemek koşuluyla Hazırlık Sınıfını okuyabilirler.

Türkçe Lisans Programında isteğe bağlı Hazırlık Sınıfına katılmak için ne yapmalıyım ?

Bunun için  akademik yılın başında 1. Sınıfa ilişkin kaydınızı dondurmanız ve burslu dahi olsanız Hazırlık Sınıfı ücretini ödemeniz yeterlidir. Zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfında eğitim alan öğrencilerimiz için geçerli olan bütün kural ve uygulamalar isteğe bağlı Hazırlık Sınıfı Eğitimi alacak olan öğrencilerimiz için de aynı şekilde geçerlidir. Ancak bir farkla: İsteğe bağlı Hazırlık Sınıfı Eğitimi alan öğrenciler yıl sonu başarı notu istenilen düzeyde olmasa bile Hazırlık Sınıfından başarısız olarak 1. sınıfa geçerler.

Başka bir üniversitede Hazırlık Sınıfı / İngilizce I / İngilizce II okumuşsam İngilizce I ve/veya İngilizce II derslerinden muaf olabilir miyim ?

Başka bir üniversitede Hazırlık Sınıfı (en az elementary-başlangıç- düzeyini tamamlamak kaydıyla), “İngilizce I” ve “İngilizce II” (en az CC almış olmak ve eşit krediye sahip olmak kaydıyla) derslerini okumuş olduğunuzu belgelendirdiğiniz takdirde muaf olursunuz.  

Sağlık Kuruluşlarından alınan rapor Hazırlık Sınıfında devamsızlık için geçerli midir ?

Hayır. Tüm mazeretler %20 devamsızlık süresi içinde değerlendirilir. Ancak, üniversite veya devlet hastaneleriyle, sağlık ocakları ve aile hekimliğinden alınan ve rapor bitim tarihinden itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde Maltepe Üniversitesi Sağlık Merkezine onaylatılarak Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğüne raporunu teslim eden öğrenciler Ara Sınavlara girebilirler. Ara Sınavlar dışındaki sınavlar için “Mazeret Sınavı” yoktur. Raporlu öğrenciler derslere ve sınavlara giremezler.

Yurt dışı imkânları nelerdir?

Bir üniversitede bulunması gereken tüm olanakları sunan Maltepe Üniversitesi’nin ana hedefi aktif, akılcı düşünen, okuyan, araştıran, üreten, dünya gençliği ile her alanda yarışabilen, çağdaş ve aydın insanı Türkiye’nin geleceğine hazırlamaktır.

Maltepe Üniversitesi öğrencilerine yurt dışında eğitim fırsatı da sunmaktadır. EUA (Avrupa Üniversiteler Birliği), TASSA (Türk-Amerikan Bilim adamları ve akademisyenler birliği), IMHE (OECD Yükseköğretim Programı) üyelikleri, Erasmus değişim programları, çift diploma olanakları, yan dal sertifikaları da Maltepe Üniversitesi’nin uluslararası alanda tanınmışlığının bir göstergesidir.

Bursum hangi nedenlerle kesilir ?

ÖSYM Bursları başarı durumuna bakılmaksızın normal eğitim süresince kesilmez.

Hazırlık sınıfından 1. yıl başarısız olup 2. yıl devam edecek öğrencilerin Mütevelli Heyeti tarafından verilen bursları kesilir.

Disiplin cezası alan öğrenci:

 • Bir veya iki yarıyıl uzaklaştırma cezası alan öğrencinin ceza süresince tüm bursları kesilir, indirimleri kaldırılır. Öğrencinin ikinci bir kez daha Üniversiteden uzaklaştırma cezası alması halinde bursu/indirimi tekrar bağlanmamak üzere kesilir.
 • Üniversiteden çıkarma cezası verilen öğrenci daha sonra herhangi bir şekilde Üniversiteye devam hakkı kazansa dahi burs verilmez, indirimlerden yararlanamaz.

İngilizce I ve İngilizce II dersleri için Muafiyet Sınavına girmek zorunda mıyım ?

Hayır. Eğitim dili Türkçe olan bölümlere/programlara yeni kayıt yaptırıp muafiyet sınavına girmediğiniz takdirde “İngilizce I”/”İngilizce II” derslerini almak zorundasınız.

Muafiyet Sınavının TELAFİSİ YOKTUR.

Maltepe Üniversitesi’nin yurt dışı anlaşmaları hakkında bilgi alabilir miyim ?

Üniversitemiz, Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesine sahip bir yükseköğretim kurumu olarak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında yer alan Hayatboyu Öğrenme /Erasmus + Programına katılma hakkına sahiptir. Program kapsamında öğrencilerimiz, Avrupa Birliğine üye ülkelerden ikili anlaşmamız bulunan yükseköğretim kurumları ile gerçekleştirilecek öğrenim hareketliliklerine ve yine yükseköğretim kurumları ya da işletmelerle gerçekleştirilebilecek staj faaliyetlerine katılabilmektedirler.

Üniversitemiz Bologna Sürecinin öngördüğü hedefleri kabul etmiştir. Çeşitlilik ve birlik arasında bir denge kurulabilmesi, ülkemizin de Avrupa Yükseköğretim Alanı  (EHEA) içerisinde yer alması ve öğrencilerimizin Avrupa’da kolayca dolaşabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Maltepe Üniversitesi Avrupa'da 27 farklı ülkeden 102 ayrı üniversite, 153 ayrı bölümü  ile Erasmus+Öğrenci Öğrenim Anlaşmamız mevcuttur. Anlaşmalar Listesi için bakınız.

(http://internationaloffice.maltepe.edu.tr )

S.S.S
Öğrenci Yurdu

Üniversitemizde, kız ve erkek öğrenci yurdumuz vardır. Çam ormanlarının arasında, deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş öğrenci yurdumuz ile öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılıyor; kalıcı arkadaşlıkların kurulduğu, yardımlaşmanın ve  paylaşmanın öğrenildiği, doğa ile iç içe, sağlıklı, rahat ve huzurlu bir yaşam olanağı sunuyoruz.

Doğa ile yaşamı bütünleştiren Marmara Eğitim Köyü Öğrenci Yurdu, olanakları ile gençleri daha sağlıklı, daha dinamik, daha verimli kılıyor ve fakültelere/yüksekokullara olan yakınlığıyla avantaj sağlıyor.

Daha fazla bilgi için: http://ogrenciyurdu.maltepe.edu.tr/

İletişim
Spor Tesisleri
 1. Maltepe Üniversitelilere “sağlıklı yaşam” alışkanlığını kazandırarak, kampüs yaşamı içerisinde spor yapma potansiyelini hayata geçirmek ve ruh sağlığını korumak amacıyla Marmara Eğitim Kurumları Spor Tesisleri kullanılmaktadır.

  Marmara Eğitim Kurumları Spor Tesisleri:

 • 1200 kişi kapasiteli çok amaçlı spor salonu
 • Olimpik kapalı yüzme havuzu ve çocuk havuzu
 • Kapalı basketbol ve voleybol sahaları
 • Futbol sahaları
 • Açık spor alanları
 • Tenis kortları

  Daha fazla bilgi için: http://sks.maltepe.edu.tr/sks/spor-tesisleri

Neden Maltepe Üniversitesi?
Marmara Eğitim Kurumları

Marmara Eğitim Kurumları “Anaokulundan hayata” ilkesini, eğitimin  her aşamasında gerçekleştirmeyi hedefleyen bir kurumdur. Marmara Eğitim Kurumları 1985 yılında İstanbul Maltepe’de kurulan Çağdaşım Anaokulu ile hayata geçmiştir.

1991 yılında İstanbul Marmara İlköğretim Okulu ve İstanbul Marmara Koleji,
1993 yılında İstanbul Marmara Fen Lisesi,
1996’da İstanbul Marmara Anadolu Meslek Lisesi açılmıştır.
1997 yılında T.C.Maltepe Üniversitesi,
1998 yılında Muğla’nın Bodrum ilçesinde Bodrum Marmara Anadolu, ilköğretim okulu ve lisesi kurulmuştur.
1999 yılında 1000 dönüm arazi üzerine depreme % 100 dayanıklı olarak yapımına başlanan Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı yerleşkesi olan Marmara Eğitim Köyünde eğitim-öğretim devam etmektedir.
2006-2007 yılları arasında İstanbul’un Anadolu yakasında ve Bodrum’da açılan yeni anaokullarıyla kurum, eğitim-öğretim hizmet alanını genişletmiştir.

Hedefi bilgi çağının gerektirdiği donanıma sahip, bir üst öğrenime hazır, yaşam boyu öğrenmeyi öğrenmiş, ulusal kimliği ile gurur duyan, ülkesini başarıyla temsil edebilen dünya vatandaşları yetiştirmek olan MARMARA EĞİTİM KURUMLARI, dünya standartlarında eğitim veren bir okul olarak, mezunlarının çocuklarını mezun etme vizyonuna sahiptir.

Marmara Eğitim kurumları, Cumhuriyet ilkelerine bağlı, çağdaş yaşamın gerektirdiği bireysel ve toplumsal becerileri kavramış akademik, zihinsel ve sosyal ilgileri doğrultusunda öğrencilerini ulusal ve uluslararası yükseköğretime hazırlayan; yurtiçi ve yurtdışı kurumlarla eğitim-öğretim programları ve proje çalışmaları kapsamında iş birliği yapan “Dünya Okulu” olmanın birinciyle sürekli mükemmeli arayan eğitim-öğretim sistemiyle topluma hizmet vermektedir.

İngilizce I ve İngilizce II derslerinden muaf olma koşulları nelerdir ?

Muafiyet Sınavı: Öğrencilerin zorunlu yabancı dil derslerinden muaf olabilmeleri için, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından güz ve bahar yarıyıllarının başında düzenlenen Muafiyet Sınavında başarılı olmaları gerekir. Muafiyet Sınavı 100 tam puan üzerinden değerlendirilir ve bu sınavdan; 70 alanlar güz yarıyılı zorunlu yabancı dil dersinden, 80 alanlar ise bahar yarıyılı zorunlu yabancı dil dersinden de “AA” başarı notuyla muaf olurlar.

Güz yarıyılı zorunlu yabancı dil dersine devam ederek 80 ve üzeri bir puanla başarılı olan öğrenciler ya da güz yarıyılı zorunlu yabancı dil dersinden AA harf notu ile muaf olan öğrenciler, bahar yarıyılı zorunlu yabancı dil dersine ilişkin muafiyet sınavına girme hakkı elde ederler. Sınavda başarılı olma koşulları güz dönemi uygulanan sınav ile aynıdır.

Ulusal ve/veya Uluslararası Sınavlar: Ayrıca Üniversite Senatosunca kabul edilen ulusal ve/veya uluslararası sınavlardan en az A1 seviyesinde başarılı olmanız ve bunu belgeleriyle birlikte sunmanız koşuluyla “İngilizce I” ve/veya “İngilizce II” derslerinden muaf olabilirsiniz.

Öğrenci yemekhanesi/kantinler/kafeteryalar

Kampüs içinde biri Kültür Merkezi içinde, diğeri Öğrenci Yurdunda olmak üzere 2 tane yemekhane, 12 kantin/kafeterya mevcuttur:

Aral Cafe- İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi / Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde

Aynalı Cafe- Yabancı Diller Yüksekokulunda

Eylül Cafe- Hukuk Fakültesinde

Hemşirelik Cafe- Hemşirelik Yüksekokulunda
Kültür Merkezi Cafe- Kültür Merkezinde

Mavi Çilek Cafe- İletişim Fakültesinde

Nar Cafe- İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde

Sera Cafe- Marmara Kolejinin yanında

Şimkar Cafe- Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde

Molero Cafe – Marma Kongre Merkezi yanında

Özsüt

Yurt Cafe

Öğrencilerimizden
Anasayfa Linkler
Öğrenci Kulüpleri / Toplulukları

Üniversite yılları insan yaşamının en güzel, en güçlü ve hayallerini gerçekleştirebileceği çok önemli bir süreçtir. Üniversitemiz bu anlamda öğrencilerimize akademik çalışmalarının dışında kalan zamanlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirebilecekleri veya yeni ilgi alanları kazanabilecekleri ortam ve olanakları sağlamaktadır. Öğrenciler farklı alanlarda kurdukları öğrenci kulüpleriyle sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlemekte ve düzenlenen etkinliklere katılmaktadırlar.

Üniversitemiz kurulduğu yıllardan itibaren Mütevelli Heyeti ve Rektörlüğümüzün desteğiyle yüzlerce ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmış, bu etkinliklerin birçoğu öğrenci kulüpleri ve öğrenci konseylerinin özverili gayret ve katkılarıyla gerçekleşmiştir. 

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren öğrenci kulüpleri Üniversite yerleşkesinde düzenlediği etkinliklerin yanı sıra üniversite dışında YÖK kapsamında düzenlenen diğer kültürel, sosyal ve sportif etkinliklere de katılmaktadır. 

Öğrencilerimiz aynı zamanda diğer yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerle işbirliği içinde akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere ev sahipliği yapmakta veya yapılanlara katılmaktadırlar.

2017-2018 Güz Dönemi Etkinliklerimiz için tıklayınız.

2017-2018 Bahar Dönemi Etkinliklerimiz için tıklayınız.

Üniversitemiz öğrenci kulüp/topluluk listesi aşağıda gösterilmiştir.

ARAMA KURTARMA KULUBÜ

SEARCH AND RESCUE CLUB

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KULUBÜ

KEMALIST THOUGHT CLUB

AVRASYA KULUBÜ

EURASIA CLUB

ÇOCUK DÜNYAM KULUBÜ

MY CHILD WORLD

DANS KULUBÜ

DANCE CLUB

EDEBİYAT KULUBÜ

LITERATURE CLUB

ERASMUS KULUBÜ

ERASMUS CLUB

FELSEFE KULUBÜ

PHILOSOPHY CLUB

FOTOĞRAFÇILIK KULUBÜ

PHOTOGRAPHY CLUB

GASTRONOMİ KULUBÜ

GASTRONOMY CLUB

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI VE SPORLARI KULUBÜ

TRADITIONAL TURKISH ARTS AND SPORTS

GEZİ KULUBÜ

TRAVEL CLUB

GİRİŞİMCİLİK KULUBÜ

ENTREPRENEURSHIP CLUB

HAVACILIK KULUBÜ

AVIATION CLUB

HEMŞİRELİK VE SAĞLIK KULUBÜ

NURSING AND HEALTH CLUB

HUKUK KULUBÜ

LAW CLUB

İNSAN HAKLARI KULUBÜ

HUMAN RIGHTS CLUB

İŞLETME KULUBÜ

BUSINESS CLUB

KARİYER VE İŞ KULUBÜ

CAREER AND BUSINESS CLUB

KIZILAY KULUBÜ

KIZILAY CLUB

KÜLTÜR KULUBÜ

CULTURE CLUB

M.Ü. TIP ÖĞRENCİLERİ TOPLULUĞU

M.U. MEDICAL STUDENTS COMMUNITY CLUB

MARKETING KULUBÜ

MARKETING CLUB

MİMARLIK VE TASARIM KULUBÜ

ARCHITECTURE AND DESIGN

MOTOSİKLET KULUBÜ

MOTORCYLING CLUB

MÜZİK KULUBÜ

MUSIC CLUB

OKÇULUK KULUBÜ

ARCHERY CLUB

ÖZEL EĞİTİM KULUBÜ

SPECIAL EDUCATION CLUB

PSİKOLOJİ KULUBÜ

PSYCHOLOGY CLUB

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK KULUBÜ

GUIDANCE AND PSYCHOLOGICAL COUNSELLING CLUB

ROCK KULUBÜ

ROCK CLUB

SATRANÇ KULUBÜ

CHESS CLUB

SİNEMA KULUBÜ

CİNEMA CLUB

SOSYAL HİZMET KULUBÜ

SOCIAL SERVISE CLUB

SOSYOLOJİ KULUBÜ

SOCIOLOGY CLUB

TİYATRO KULUBÜ

DRAMA CLUB

TOPLUMSAL CİNSİYET ÇALIŞMALARI KULUBÜ

GENDER STUDIES CLUB

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK KULUBÜ

INTERNATIONAL TRADE AND LOGISTICS CLUB

WOMEN İN BUSSİNESS KULUBÜ

WOMEN İN BUSSİNESS CLUB
YABANCI DİLLER KULUBÜ

FOREIGN LANGUAGES CLUB

YAPI KULUBÜ

CONSTUCTION CLUB

YENİLER KULUBÜ

YENILER CLUB

Yetenek Sınavı Kılavuzları
Fotoğraflar
İletişim
Videolar

Konservatuvar
ÖSYM-2019 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi
Öğrenci El Kitabı

ÜNİVERSİTE YAŞAMINIZ İÇİN YARARLI BİLGİLER

 

BELGELER VE ÖĞRENCİ BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ

 

BİLİŞİM SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

 

MEZUNLARLA İLETİŞİM VE KARİYER ARAŞTIRMA MERKEZİ (MİKAM)


 

ÜNİVERSİTE YAŞAMINIZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Önlisans ve lisans programlarına kayıtlı öğrenciler, "Maltepe Üniversitesi Önlisans/Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde" belirtilen kurallar ile Üniversite Senatosunun aldığı kararlara göre öğrenimlerini sürdürürler.

Akademik Danışman

Maltepe Üniversitesinde öğrenim gören her öğrenci için tam zamanlı bir öğretim elemanı, ilgili bölüm/program başkanlığı tarafından akademik danışman olarak atanır. Akademik danışman, öğrencinin akademik durumunu izler, ilgili yönetmelik ve yönergeler hakkında öğrenciyi bilgilendirir, haftalık ders programının düzenlenmesi ve diğer akademik konularda öğrenciye rehberlik eder. Öğrencilerin; ders seçme, ders ekleme-bırakma, dersten çekilme işlemleri danışman onayıyla yapılır.

Kayıt Yenileme

Ara ve son sınıflarda öğrenim gören öğrenciler, her yarıyıl başında Akademik Takvimde belirtilen tarihler arasında kayıtlarını yenilemek zorundadır. Kayıt yenileme iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada ücretli veya kısmi burslu öğrencilerin eğitim-öğretim ücreti ödemelerini yapmaları, ikinci aşamada ise tüm öğrencilerin ders kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Bu işlemleri tamamlamayan öğrenciler, ilgili akademik yılda öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

Ders Kayıtları

Öğrenciler ders kayıtlarını Güz ve Bahar yarıyılları için Akademik Takvimde belirtilen tarihler arasında, http://mubis.maltepe.edu.tr/ adresinden yaparlar. Ders kayıtları, akademik danışmanların onayıyla kesinleşir.

Öğrenciler ilk iki yarıyıl, ilgili bölümün/programın öğretim programında yer alan derslerin tamamına kayıt olmak zorundadır.

Öğrenciler ilgili bölümün/programın öğretim programındaki zorunlu derslere ve programda gösterilen türde ve sayıda seçmeli derse, ilgili yarıyıllarda kayıt olmakla yükümlüdür. Seçmeli dersler öğrencilerin ilgi ve istekleri göz önünde bulundurularak akademik danışman yardımıyla belirlenir. Bazı derslere kayıt yaptırılabilmesi için ön koşullar getirilebilir. Bu durumda, ilgili derse kayıt yaptırabilmek için belirlenen bu koşulların sağlanmış olması gerekmektedir.

Ders Ekleme-Bırakma ve Dersten Çekilme

Öğrenciler; Güz ve Bahar yarıyıllarında derslerin başladığı tarihten itibaren ikinci haftanın sonuna kadar, kayıt yaptırdıkları derslerde değişiklik yapabilir, yenilerini ekleyebilir veya aldıkları dersleri bırakabilirler. Ayrıca öğrenciler, Akademik Takvimde belirtilen dersten çekilme süresi içinde, kayıtlı oldukları en fazla iki dersten, danışmanın olumlu görüşünü alarak çekilebilirler. Bu durumda eğitim-öğretim ücretinde herhangi bir indirim/iade yapılmaz.

Ders Transferi

Başka bir yükseköğretim kurumunda öğrenim görmekteyken geçiş yapmış veya öğrenimini tamamladıktan sonra Üniversitemize kayıt yaptıran öğrenciler, daha önce aldıkları dersleri transfer edebilirler. Bunun için, öğrencilerin daha önce aldıkları derslere ilişkin transkript ve ders içeriklerini kayıtlı bulundukları Fakültelere/Yüksekokullara teslim etmeleri gerekir. Fakülte ya da Yüksekoullar tarafından transferi kabul edilen dersler transkriptte “T” harfi ile gösterilir.

Öğretim Programları, Zorunlu ve Seçmeli Dersler

Öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca izleyecekleri öğretim programları ve derslerin yarıyıllara göre dağılımı, ilgili bölüm/program başkanlığınca düzenlenir. Öğretim programlarında; mezun olabilmek için tamamlanması gereken toplam kredi ile alınması gereken zorunlu ve seçmeli dersler, bu derslerin haftalık; teorik, uygulama ve laboratuvar saatleri ve kredileri ile varsa ön koşulları belirtilir. Ön koşullu bir dersin alınabilmesi için, öğretim programında ön koşul olarak belirtilen önceki yarıyıllara ait bir veya daha çok dersin başarılmış olması gerekir.

Öğretim programlarındaki dersler, zorunlu ve seçmeli olarak iki kategoriye ayrılır. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili ve 1. yılda alınan İngilizce dersleriyle mezuniyet için alınması zorunlu olan dersler ilgili bölümün zorunlu derslerini oluşturur. Öğretim programlarında yer alan seçmeli dersler, alan seçmeli ve üniversite seçmeli dersler olarak gruplandırılır.

Ders Yükü

Ders yükü, bir öğrencinin herhangi bir yarıyılda kayıt olabileceği derslerin kredi toplamıdır. Öğrencilerin ilgili yarıyıllarda normal ders yüklerinin ne olacağı, kayıtlı oldukları bölümün/programın öğretim programında belirtilir. Genel not ortalaması, en az 2.50 olan öğrenciler için 2 kredi, en az 3.00 olanlar için 4 kredi, en az 3.50 olanlar için 6 kredi daha ders yükleri otomatik olarak artırılır. Öğrencilerin (sınamalı öğrenciler dışında) herhangi bir yarıyıldaki ders yükü 10 krediden az olamaz. En fazla iki dönem içinde mezun olabilecek durumda olan öğrenciler için bu koşul aranmaz.

Derslere Devam

Öğrenciler, kayıt yaptırdıkları her türlü ders, uygulama, laboratuvar çalışmalarına ve bunların gerektirdiği veya ilgili öğretim elemanının gerekli gördüğü sınav ve diğer akademik çalışmalar toplamının kuramsal dersler için %70'ine, uygulamalı dersler için %80’ine devam etmekle yükümlüdür. Bir dersin devam yükümlülüğünü yerine getirmeyen öğrenci, o dersten devamsız/başarısız sayılır.

Akademik Yıl, Akademik Takvim ve Öğrenim Süresi

Akademik yıl, her biri 14 haftadan oluşan Güz ve Bahar yarıyıllarından oluşur. 2 hafta süren final sınavları bu sürelere dahil değildir. Kayıtlar, başvurular, sınavlar ve benzeri faaliyetlere ilişkin tarihler, Üniversite Senatosunca belirlenen Akademik Takvim ile düzenlenir. Yaz öğreniminin yapılıp yapılmayacağı her yıl Üniversite Senatosu tarafından karara bağlanır.

Normal öğrenim süresi; önlisans programlarında 4 yarıyıl, lisans programlarında 8 yarıyıl, Tıp Fakültesinde 6 yıldır.Bu sürelere İngilizce hazırlık sınıfı ve yaz okulunda geçirilen süreler dahil değildir.

Sınavlar ve Sınav Sonuçlarına İtiraz

Bir dersin ölçme ve değerlendirme işlemi için en az bir ara sınav ve final sınavıyla yapılır. Ödev, laboratuvar, uygulama projesi ve benzeri çalışmalar ölçme ve değerlendirmeye katılabilir. Sınav ve diğer ölçme-değerlendirme araçlarının sonuçları öğrenci bilgi sistemi üzerinden duyurulur.

Ara sınavlar, sınav tarihleri ve sınanacak bilgilerin öğrencilere önceden duyurulduğu sınavlar olup ilgili dersin haftalık ders çizelgelerinde gösterilen saatleri içinde yapılır. Ara sınavlara katılmayan öğrencilerin mazeretleri dersin öğretim elemanı tarafından değerlendirilir ve mazeret sınavı yapılıp yapılmayacağına öğretim elemanı karar verir. Final sınavları, öğrencilerin ilgili derse ilişkin toplam bilgilerinin ölçüldüğü ve başarı değerlendirmesinde önemli ağırlığı olan sınavlardır.

Öğrenciler, sınav sonuçlarının ilan edildiği tarihten itibaren en geç beş iş günü içinde kayıtlı oldukları fakülte/yüksekokula yazılı olarak itiraz edebilirler.

Başarı Notları

Öğrencilerin bir derse ilişkin başarı durumlarını belirtmek için harfli not sistemi kullanılır. F notu; dersten başarısız olan; DZ notu; dersten devamsızlık nedeniyle başarısız olan öğrenciler için kullanılır. Harf notları ve katsayıları aşağıdaki gibidir:

Harf Notu

Katsayı

AA

4.0

BA

3.5

BB

3.0

CB

2.5

CC

2.0

DC

1.5

DD

1.0

F

0

 

 

BI (başarılı) notu; genel not ortalaması hesabını etkilemeyen (kredisiz) derslerden başarılı olunması halinde kullanılır.

BZ (başarısız) notu; genel not ortalaması hesabını etkilemeyen (kredisiz) derslerden başarısız olunması halinde kullanılır.

EK (eksik) notu; öğretim elemanı tarafından kabul edilen bir mazeret nedeniyle, öğrencinin bazı şartlarını zamanında yerine getiremediği dersler için kullanılır. Öğrencinin, akademik takvimde belirtilen tarihe kadar eksiklerini gidererek EK notunu harf notuna dönüştürmesi gerekmektedir. Aksi halde EK notu, not ortalamasına etki eden dersler için F, not ortalamasına etki etmeyen dersler için BZ notuna dönüşür.

ÇK (çekilmiş) notu; öğrencinin, güz ve bahar yarıyıllarında akademik takvimde belirtilen tarihe kadar, öğretim elemanı ve akademik danışmanın onayı ile çekilmesine izin verilen dersler için kullanılır. Öğrenciler; bir dönemde en çok iki dersten, öğrenim süreleri boyunca ön lisans programlarında toplam iki dersten, lisans programlarında ise toplam altı dersten çekilebilirler. Öğrenciler; tekrarlamak zorunda oldukları derslerden, daha önce çekildikleri derslerden, yaz okulu derslerinden ve ilk iki yarıyılın derslerinden çekilemez.

TF (transfer) notu; öğrencinin başvurusu ve ilgili yönetim kurulu kararı ile öğrencinin başka bir yükseköğretim kurumunda aldığı derslerin transferinde kullanılır.

Not Ortalamalarının Hesabı

Öğrencilerin başarı durumları her yarıyıl sonunda YANO (Yarıyıl Ağırlıklı Not Ortalaması) ve GANO (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) ile izlenir. Öğrencilerin bir dersten aldıkları toplam puan; o dersin kredisi ile yarıyıl sonu başarı notu katsayısının çarpımı ile elde edilir. YANO, öğrencinin ilgili yarıyılda kayıt yaptırdığı bütün derslerden elde ettiği toplam puanın, bu derslerin kredi toplamına bölünmesiyle elde edilir. GANO, öğrencinin ortalama hesap tarihine kadar kayıt yaptırdığı derslerin tümünden elde ettiği toplam puanın, bu derslerin kredi toplamına bölünmesiyle elde edilir. GANO hesabında, tekrarlanan derslerden alınan en son not ve kredi kullanılır, ancak not dökümünde (transkiptte) tekrar edilen derslerin tamamı gösterilir.

Mezuniyet ve Diploma

Herhangi bir yarıyıl sonunda; kayıtlı olduğu öğretim programının tüm derslerini başarıyla tamamlayan, gerekli kredi sayısını sağlayan, varsa staj, proje gibi yükümlülüklerini yerine getiren ve GANO’su en az 2.00 olan öğrenciler, ilgili yönetim kurulunun mezuniyet kararıyla diploma almaya hak kazanır. Diplomanın üzerinde, öğrencinin tamamlamış önlisans/lisans programının adı bulunur. Mezuniyet tarihi, ilgili yönetim kurulunun mezuniyet kararını aldığı tarihtir. Ayrıca her öğreciye İngilizce olarak hazırlanmış "Diploma Eki" (Diploma Supplement) verilir. Diplomalar, "Diploma, Diploma Eki ve Diğer Mezuniyet Belgeleri Yönergesi"ne göre düzenlenir. İlgili yönerge için tıklayınız.

Kurum İçi Yatay Geçiş (Bölümlerarası Geçiş)

Hangi dönemlerde ve hangi bölümler için kurum içi yatay geçiş ile öğrenci kabul edileceği ve öğrenci kabul edecek bölümlerin kontenjanları Akademik Takvimde belirtilen tarihlerde ilan edilir. Başvurular; en erken ikinci yarıyıl, en geç beşinci yarıyılın başında, akademik takvimde ilan edilen tarihler arasında yapılır.

Üniversitede farklı puan türü ile öğrenci kabul eden bölümler/programlar arasında yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için, öğrencinin üniversite giriş sınava girdiği yıl itibarıyla, geçmek istediği bölüm/program için geçerli olan puan türünde aldığı puanının, geçmek istediği bölüme/programa eşdeğer yurtiçindeki diğer üniversitelerin bölümlerinin en düşük taban puanından az olmaması koşulu aranır. 

Çift Anadal Programı (ÇAP)

Gerekli koşulları yerine getiren öğrencilerin, başka bir bölümde/programda ikinci bir lisans diploması almalarına olanak sağlayan programa “Çift Anadal Programı” adı verilir. Aynı anda birden fazla Çift Anadal Programına kayıt yapılamaz. Çift Anadal başvuruları, Akademik Takvimde ilan edilen tarihler arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yapılır. Başvurular Fakülte/Yüksekokul Yönetim Kurullarınca değerlendirilir.

Yandal Programı (YAP)

Gerekli koşulları yerine getiren öğrencilerin, başka bir bölümde/programda belirli bir alanda bilgi sahibi olmalarına ve sertifika almalarına olanak sağlayan programa “Yan Dal Programı” adı verilir. Aynı anda birden fazla yandal programına kayıt yapılamaz. Yandal başvuruları Akademik Takvimde ilan edilen tarihler arasında, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yapılır. Başvurular, Fakülte Yönetim Kurullarınca değerlendirilir.

Kayıt Dondurma ve İzinli Sayılma

Öğrenciler belgelemek koşuluyla; sağlık, askerlik, doğal afet gibi geçerli mazeretlerle, bağlı bulundukları fakülte/yüksekokula kayıt dondurma için başvuru yapabilirler. Kayıt dondurulan süreler öğrenim sürelerine katılmaz. Öğrencilere, bir defada en çok iki yarıyıl olmak üzere, öğrenim süreleri boyunca; lisans öğrencileri için toplam dört yarıyıl, ön lisans öğrencileri için toplam 2 yarıyıl izin verilebilir. (Birinci ve dördüncü yarıyılları arasında en çok iki yarıyıl, beşinci ve sekizinci yarıyılları arasında en çok iki yarıyıl kayıt dondurabilirler)

Öğrencilerin izin başvurularını, derslerin başlama tarihini takip eden dördüncü haftanın son iş gününe kadar, bağlı bulundukları fakültelere/yüksekokullara yapmaları gerekir. Bu tarihten sonra yapılacak izin başvuruları değerlendirmeye alınmaz. Derslerin başlamasını takip eden dördüncü haftanın son iş gününe kadar izin başvurusu yapan ve başvurusu kabul edilen öğrencinin başvurusunun kabul edilebilmesi için Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen ücretin ödenmesi gerekir. Öğrenciler, kayıt dondurdukları süre boyunca Maltepe Üniversitesinin sağladığı imkânlardan ve öğrencilik haklarından yararlanamaz. Öğrenciler, izinlerinin bitimini izleyen yarıyılda, eğitim-öğretim ücretlerini ödeyerek ve ders kayıtlarını yaparak öğrenimlerine devam ederler.

BELGELER VE ÖĞRENCİ BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ

Öğrenci belgesi, transkript gibi resmî belge talepleri ve öğrenci bilgilerinin güncellenmesi için, hafta içi her gün 08:00-18:00 saatleri içinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat edilmesi gerekmektedir.

Öğrenci Kimlik Kartı

Her öğrenciye Maltepe Üniversitesine kayıtlı olduklarını gösteren Kimlik Kartı verilir.

İETT Seyahat Kartı

Yeni kayıt olan öğrenciler İETT seyahat kartlarını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından alırlar. Devam eden öğrenciler yeni kartlarını almak üzere Öğrenci Belgesi eşliğinde İETT bürolarına biryesel başvuruda bulunarak edinebilirler. Bu durum kartlarını kaybeden öğrencilerimiz için de geçerlidir.

Öğrenci Belgesi

Öğrencilerin Üniversiteye kayıtlı olduklarını gösteren ve resmî bir belge olan Öğrenci Belgesi, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca hazırlanır.

Not Dökümü (Transkript)

Öğrencilerin öğrenim hayatları süresince aldıkları dersleri ve başarı durumlarını gösteren not dökümü belgesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca hazırlanır.

Harçsız Öğrenci Pasaportu

Öğrenim veya bilimsel amaçlı, sosyal, kültürel, sportif etkinliklere katılmak için yurt dışına gidecek öğrenciler, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından alacakları bu belgeyi Vergi Dairesinden onaylattıktan sonra Emniyet Müdürlüğüne teslim ederek pasaport harcından muaf olabilirler.

BİLİŞİM SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

TEK Şifre Uygulaması

Tek şifreniz Maltepe Üniversitesinin tüm bilişim işlemleri için kullanacağınız şifredir.
(Maltepe Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi MÜBİS, Wi-Fi, Kütüphane, Maltepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi (MUDES). TEK Şifreniz tek kullanımlık değildir. Bu bağlamdaki tüm bilişim işlemleri için aynı şifre geçerli olduğundan, şifre, TEK şifre olarak adlandırılmıştır.

Tek şifrenizi MÜBİS giriş ekranındaki “Parolamı Unuttum” alanından Parolamı Değiştir seçeneği ile değiştirebilirsiniz.

Tek şifrenizi MÜBİS giriş ekranındaki “Parolamı Unuttum” alanından cep telefonunuza SMS göndererek öğrenebilirsiniz. Cep telefonunuza şifre ulaşmadığı zamanlarda Bilgi İşlem Dairesi telefonlarına ya da ofisine ulaşarak alabilirsiniz. (Dahili: 2624 – 2628)

Telefonunuza SMS'le şifre iletilemiyorsa, operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayıp ‘Maltepe Üniversitesinden gelen mesajları almak istiyorum’ demeniz gerekmektedir. Bazı operatörler reklam mesajlarını engelleme kapsamında Maltepe Üniversitesinin mesajlarını da engellemektedir.

Öğrenci e-posta:

E-posta adresiniz okula kaydınız yapıldığı anda otomatik olarak açılır. E-postanız öğ[email protected] şeklinde olacaktır.

Şifreniz: Şifreniz sonradan değiştirilmek üzere ilk giriş için; Maltepe ve devamında TC Kimlik Numaranızın son 5 rakamıdır. (Maltepe12345 gibi)

Sistem Girişi: https://portal.office.com

Maltepe Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi (MÜBİS)

MÜBİS Öğrenci otomasyon sistemi için;

Kullanıcı Adınız: Öğrenci Numaranız

Şifreniz: TEK şifrenizdir. 

Sistem Erişim Adresi: http://mubis.maltepe.edu.tr/

MÜBİS’i sorunsuz bir şekilde görüntüleyebilmek ve işlemlerinizi yapabilmek için Mozilla Firefox tarayıcısını kullanmanız gerekmektedir. Diğer tarayıcılarda sorun yaşayabilirsiniz.

İnternet Hizmeti:

Yabancı Diller Yüksekokulu binası, Hemşirelik Yüksekokulu ve Konservatuvar binası dışındaki tüm binaların içerisinde internet erişimi mevcuttur. Kampüs içindeki Wi-Fi hizmetiyle internete erişebilmek için:

Kullanıcı Adınız: Öğrenci Numaranız,

Şifreniz: TEK şifrenizdir.

Akıllı telefonlar için: Android sürümü 2.1 in altında olanlar internete giremezler.

Bilgisayarlar için: IP sekmesinde DNS kayıtlı olanlar ve herhangi bir sebepten ötürü proxy yazmış olanlar internete çıkış yapamazlar. Bunun dışındaki problemler sistemsel ya da donanımsal olabilir.

Okul dışından kütüphane kaynaklarına ulaşım:

Kütüphane web sayfamızda proxy ayarlarını nasıl yapabileceğinize dair bilgiler mevcuttur.

http://kutuphane.maltepe.edu.tr/tr/veri-tabanlarina-kampus-disi-erisim

Kütüphane ayarları için;

Kullanıcı Adınız: Öğrenci numaranız,

Şifreniz: TEK şifrenizdir.

İnternet Üzerinden Yapılan Sınavlar:

Türk Dili ve Edebiyatı ile Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi derslerinin ara sınavları uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Sistem Erişim Adresi : http://mudes.maltepe.edu.tr/

MUDES sistemi girişi için;

Kullanıcı Adınız: Öğrenci Numaranız

Şifreniz: TEK şifrenizdir.

Bilgisayar Laboratuvarları:

Bilgisayar laboratuvarından yararlanmak isteyenler Fakülte/Yüksekokul/Konservatuvar Sekreterinin izni ve bilgisi dahilinde laboratuvarlardan destek alabilirler. Ayrıca Kültür Merkezinin 4. katında serbest çalışma laboratuvarı mevcuttur.

MEZUNLARLA İLETİŞİM VE KARİYER ARAŞTIRMA MERKEZİ

 

Merkez, Üniversitemiz öğrenci ve mezunlarına katılacakları iş yaşamına ilişkin dinamikleri fark etmelerini sağlamak, kariyer yollarını çizerken gereksinim duyacakları bilgi ve becerileri kazandırmak, kişisel nitelik ve amaçlarına uygun iş bulmalarını sağlamak amacıyla çalışmaktadır. 

Merkez tarafından 8 yıldır yapılan “Kariyer Günleri” etkinlikleri ile, Üniversitemizin öğrenci yetiştirdiği alanlarda sektörel gelişmelerin ve mesleki yönelimlerin tartışıldığı paneller düzenlenmekte, kişisel gelişim seminerlerinde iş arama süreci ile ilgili olarak öğrencilerin sahip olmaları gereken donanımları artırılmaya çalışılmakta, profesyonel yöneticiler ve meslek temsilcileri ile yapılan buluşmalarda öğrencilere ve mezunlara kariyer yollarını çizme konusunda deneyimlerin aktarılması amaçlanmaktadır.
 

Sanayi - Üniversite işbirliği çerçevesinde önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin içinde yer aldığı iş yaşamına teması artırma amaçlı projeler yürütülmektedir. Kuruluşların açık pozisyonları ve iş olanaklarıyla ilgili bilgiler mezun ve öğrencilerle paylaşılmaktadır.

Staj uygulamaları bulunan fakültelerle/yüksekokullarla işbirliği yapılarak staj olanaklarının artırılması yönünde çalışmalara destek verilmektedir.

Mezunlarla İletişim:


Mezunların iletişim bilgilerinin güncellenmesi için web tabanlı bir sistem kurulmuştur. Üniversitenin tüm etkinliklerinden mezunların haberdar edilmesi ve mezunlara özel çalışmaların duyurulması, buluşmalar düzenlenmesi için faaliyetleri yapılmaktadır.

Mezunlarımız aşağıdaki linkten kimlik numaralarını (TCKN) girerek bilgilerini güncelleyebilirler.

http://mikam.maltepe.edu.tr/maltepe-universitesi-mezunlari-icin-iletisim-bilgileri-guncelleme-giris-ekrani

Diğer yabancı dilleri öğrenebilme olanağım var mı ?

Elbette. Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça gibi dersleri Seçmeli Ders olarak alabilirsiniz.

Seçmeli dersten başarılı olamazsam yine aynı dersi tekrar etmek zorunda mıyım ?

Hayır. Dilerseniz başka bir ders seçebilirsiniz.

Anasayfa İstatistikler
Muafiyet Sınavının formatı ve düzeyi nedir ?

“İngilizce I” ve “İngilizce II” dersleri Common European Framework’te tanımlanan A1 (elementary-başlangıç) düzeyini hedefler ve muafiyet sınavının seviyesi A1 sonudur. Sınav dört bölümden (dinleme, okuma, dilbilgisi ve yazma) oluşmakta olup dil kullanımını ölçmek üzere düzenlenmiştir.

Sınav örneği için yabdil.maltepe.edu.tr sayfasındaki Türkçe Lisans Programları başlığı altındaki Muafiyet Sınav Örneğine bakabilirsiniz.

İngilizce lisans sınıflarında ders seçimlerini ne şekilde yapıyoruz ?

Ders seçimlerinizi ancak Danışmanlarınızın onayı ile yapabilirsiniz. İlgili dersin öğretim elemanı yalnızca kontenjan artırımı konusunda istek üzerine size yardımcı olur.

Yeterlilik Sınavının formatı ve düzeyi nedir ?

Maltepe Üniversitesinde Hazırlık Sınıfı, Common European Framework (CEF)’teki tanımlanan B2 (Upper-intermediate) düzeyini hedefler ve bu nedenle Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavı B2 düzeyindedir. Sınav dört bölümden (dinleme, okuma, dilbilgisi ve yazma) oluşmakta olup dil kullanımını ölçmek üzere düzenlenmiştir.

Sınav formatı ve düzeyi için yabdil.maltepe.edu.tr sayfasında Programlar başlığı altındaki Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavı örneğine bakabilirsiniz.

Hazırlık Sınıfı Seviye Belirleme Sınavı nedir? Girmek zorunda mıyım ?

Evet, Seviye Belirleme Sınavına (Placement) girmek zorunludur. Bu sınav, İngilizce Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavında başarısız olan öğrencilerin İngilizce bilgi seviyelerini tespit edip en uygun olan seviyeye yerleşebilmelerini sağlamak amacıyla yapılır.

İngilizce lisans sınıflarında İngilizce derslerinden şube değişikliğimi ne şekilde yapabilirim ?

Şube değişikliği ancak istenen yeni şubede kontenjan varsa Danışmanınız tarafından yapılabilir. İlgili dersin öğretim elemanının bir şubeden diğer şubeye transfer yapabileceği herhangi bir arayüz ekranı bulunmamaktadır.

Seviye Belirleme Sınavına girmezsem ne olur ?

Bu sınava girmeyen öğrenciler, hiç İngilizce bilmeyen öğrencilerimizin başladığı Seviye 1 (Beginner) sınıfına yerleştirilirler. Seviye Belirleme sınavının tekrarı ve mazereti yoktur.

HABERLER
Duyurular
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
2019-YKS "Sıkça Sorulan Sorular"
Hemşirelik Yüksekokulu
ÖSYM-2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu
Fakülteler
Rektörümüz Prof. Dr. Şahin KARASAR'ın Ek Yerleştirme Mesajı

Ücretler Burslar
Fakülte / Program
Marmara Eğitim Köyü
Rektörün Mesajı
Neden Maltepe Üniversitesi?
Eğitim Fakültesi
Neden Maltepe Üniversitesi?
Kurucunun Mesajı
Kütüphane olanakları nelerdir ?

     2018 yaz döneminde baştan aşağı yenilenen Kütüphanemiz, yaklaşık 2.500 m² alan içinde 200.000 ciltlik raf kapasitesine ve aynı anda 400 kişilik oturma alanına sahiptir.

     Öğrencilerin sesli çalışabilecekleri serbest çalışma odaları ve okuyucu bilgisayarları mevcut olup tüm bilgisayarlar internet bağlantılıdır. Çalışma masalarının tamamı özel aydınlatmalı ve elektrik prizleri bulunmaktadır. Kütüphane binasında kablosuz ağ bağlantısı vardır.

     Maltepe Üniversitesi öğrencileri, kütüphanenin doğal üyesidir ve ücretsiz ödünç kitap alabilirler. Akıllı kütüphane sistemiyle kullanıcılar destek almadan aradıkları kitapları en kısa sürede ulaşıp, ödünç verme cihazlarından hızla ve kolayca ödünç alabilmektedirler. Mevcut 100.000 basılı ve 4.000.000’dan fazla elektronik kaynak bulunmakta ve koleksiyon sürekli olarak geliştirilmektedir.

Neden Maltepe Üniversitesi?

Üniversitelerin başta gelen amacı “düşünme eğitimi” vermek, bilimsel düşünceyi çağdaş dünya-görüşü olarak öğrencilerine sunmaktır.

Çevresine duyarlı üniversite, oluşturduğu bilgiyi üretime aktarmasını bilir, üretime aktarılan bilgi de somut ürünleriyle yaşamı kolaylaştırır.

Üniversiteler, ulusal karakterlerini saklı tutup bilimin evrenselliği ilkesine bağlı kalarak toplumun bugününe ve geleceğine ilişkin projeler üretir, böylece toplumu çağın beklentileri doğrultusunda dönüştürmeye ve geleceğe taşımaya çalışır.

Bütün bunlar, eğitimin ve bilimsel araştırmaların kaliteli olmasıyla gerçekleştirilebilir ancak.

İşte Maltepe Üniversitesi:

 • Alanlarında uzman, deneyimli kadrosuyla,
 • Çağın gelişim ve beklentilerine göre  güncelleştirilen programlarıyla,
 • Akademik altyapı olanaklarının (laboratuvar, bilgi ve belge merkezi, internet erişimi, vd) çeşitliliği ve zenginliğiyle,
 • Akademik araştırmaları toplumuyla paylaşmasıyla,
 • Katılımı özendiren sosyal ve kültürel etkinlikleriyle,
 • Lisans eğitimi sonrası için sunduğu lisansüstü olanaklarıyla,

sizlere üniversite eğitiminiz için yeni bir seçenek sunuyor.

Bizleri yakından tanıdıkça, sizlerde de kurumsal aidiyet duygusu gelişecek, bu kurumun bir parçası olarak kimliğinizi zenginleştirebileceksiniz.

Ücretler - Burslar

 

EĞİTİM FAKÜLTESİ

 İNGİLİZCE
HAZIRLIK SINIFI 
 GÜZEL SANATLAR
FAKÜLTESİ 
 HUKUK
FAKÜLTESİ 
MÜHENDİSLİK ve
DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
TIP
FAKÜLTESİ
HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU
 OKUL ÖNCESİ ÖĞRT.
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRT.
REHBERLİK VE PSİ.DAN.
İLKÖĞRETİM MAT.ÖĞRT. İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ
35.000,00 ₺ 29.500,00 ₺ 32.000,00 ₺ 35.750,00 ₺ 32.500,00 ₺ 42.500,00 ₺ 36.000,00 ₺ 56.500,00 ₺ 20.000,00 ₺

 

 İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ  MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİ  İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ  İLETİŞİM FAKÜLTESİ KONSERVATUVAR
 FELSEFE,SOSYAL HİZMET,SOSYOLOJİ  PSİKOLOJİ   GEMİ ve YAT TASARIMI  MİMARLIK  İÇ
 MİMARLIK
İŞLETME,
SİYASET BİLİMİ ve ULUSLARARASI İLİŞKİLER
ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK  TÜM BÖLÜMLER TÜM BÖLÜMLER
36.000,00 ₺ 39.500,00 ₺ 41.000,00 ₺  39.500,00 ₺  36.000,00 ₺ 37.500,00 ₺ 36.000,00 ₺ 36.000,00 ₺ 32.500,00 ₺

 

MESLEK YÜKSEKOKULU
ADALET ANESTEZİ BANKACILIK veSİGORTACILIK İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ MİMARİ RESTORASYON MODA
TASARIMI
RADYO ve TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI SİVİL HAVACILIK
KABİN HİZMETLERİ
20.000,00 ₺ 20.000,00 ₺  20.000,00 ₺  20.000,00 ₺  20.000,00 ₺ 20.000,00 ₺ 20.000,00 ₺ 20.000,00 ₺

 

MESLEK YÜKSEKOKULU
TIBBİ GÖRÜNTÜLEME
TEKNİKLERİ
TURİZM ve OTEL İŞLETMECİLİĞİ UÇAK TEKNOLOJİSİ ÇOCUK GELİŞİMİ SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ İLK ve ACİL YARDIM BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI HALKLA İLİŞKİLER
VE TANITIM
 20.000,00 ₺  20.000,00 ₺  20.000,00 ₺ 18.500,00 ₺  21.500,00 ₺  20.000,00 ₺ 19.500,00 ₺  23.500,00 ₺

*Ücretlere KDV dâhildir.

 

Yıllık eğitim-öğretim ücreti ödemeleri, Üniversite tarafından ilan edilen anlaşmalı bankanın açacağı taksitli kredi hesabı prosedürüne uygun sözleşme düzenlenerek ya da anlaşmalı bankaların kredi kartları ile yapılır. Kayıt sırasında alınacak peşinattan sonra kalan ücret Mayıs ayına kadar taksitlendirilir. Ücretin tamamının kayıt anında peşin ödenmesi halinde % 5 indirim uygulanır. Ücretler her yıl için Mütevelli Heyeti tarafından yeniden belirlenip, akademik yıl başlamadan ilan edilir.

 

Maltepe Bursu:

2018 ÖSYS sonuçlarına göre Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu dışındaki programların tam ücretli kontenjanlarını birinci sırada tercih ederek yerleşen adaylardan (%25, %50 ve %75 indirimli kontenjanlara yerleşenler hariç olmak üzere); İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırları içerisindeki bir liseden mezun olan veya nüfusa kayıtlı olduğu il-ilçesi İstanbul-Maltepe olan veya en az son bir yıldır İstanbul ili Maltepe ilçesinde ikamet edenlere, kesin kayıt sırasında %25 indirim uygulanır.

Barınma Bursu:

Lisans programlarının tam burslu kontejanlarına İstanbul dışından kayıt yaptıran öğrencilerden (son bir yıldır İstanbul dışındaki bir ilde ikamet ettiğini belgelemesi koşuluyla), yerleştirmeye esas olan puan türündeki Türkiye geneli başarı sıralaması; 1-10.000 arasında olanlara ücretsiz barınma ve üç öğün yemek, 10.001-20.000 arasında olanlara ise yalnızca ücretsiz barınma imkânı sağlanır.

Yukarıda açıklanan burs ve indirimlerin tamamı; zorunlu İngilizce hazırlık programı için bir yılı ve normal öğrenim süresini (önlisans programlarında iki yıl, lisans programlarında dört yıl, Tıp Fakültesinde altı yıl) kapsamaktadır. Disiplin cezası olan öğrencilerin tüm burs ve indirimleri bir daha bağlanmamak üzere iptal edilir ve bu öğrenciler tam ücret öderler.

Yurt hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

 

Kayıt Kabul
Maltepe Üniversitesine kayıt koşulları nelerdir ?

Üniversitemizin önlisans ve lisans programlarına; ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme (YKS-DGS) sonuçlarına göre ve bazı bölümler için yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci kabul edilmektedir. Öğrenci alınacak programlarımıza ilişkin; burs, kontenjan vb. bilgiler her yıl ÖSYM tarafından yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır. (ÖSYM tarafından 03.07.2018 tarihinde ön bilgilendirme amacıyla yayınlanan "Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu için tıklayınız.)

   Kayıt hakkı kazanan adaylara kayıt işlemlerinde rehberlik yapması amacıyla her yıl ilgili tarihlerde Yeni Kayıt Esasları ve Kayıt Bilgi Kitapçığı hazırlanmakta ve Üniversitemiz web sayfasından duyurulmaktadır.

   Yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler yatay geçiş yoluyla Üniversitemize kayıt yaptırabilmekte veya kayıtları kendi üniversitelerinde kalmak şartıyla özel öğrenci olarak Üniversitemizden ders alabilmektedir.

(Yatay geçiş ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

(Özel öğrencilik ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.)

  Yabancı uyruklu veya YÖK tarafından belirlenen şartları taşıyan T.C. uyruklu öğrenciler ise yurtdışı kontenjanlarımızdan faydalanarak Üniversitemize kayıt yaptırabilmektedir. Yurtdışından öğrenci kabulü, YÖK tarafından belirlenen ilke ve esaslar ile Üniversitemizin Yurtdışından Öğrenci Kabulü Yönergesine göre yapılmaktadır. Yurtdışından öğrenci kabulü ile ilgili ayrıntılı bilgi için Uluslararası Ofis web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

   Ayrıca, Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci alan bölümlerimize dil puanı hariç herhangi bir puan türünden ÖSYM tarafından belirlenecek baraj puanını aşan tüm adaylar başvurabilirler. Özel Yetenek Sınavlarının sonucuna göre başarılı olan adaylar Üniversitemize kayıt hakkı kazanırlar.

Ücretler

ODA TİPLERİ

2018-2019 EĞİTİM YILI
Yıllık Yurt Ücretleri

TEK KİŞİLİK ODA

İKİ KİŞİLİK ODA
KİŞİ BAŞI

DEPOZİTO (USD)

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
(3,4,5,6 nolu Daireler A-B-C TİPİ)

20.000 TL + KDV

12.000 TL + KDV

200

1. ve 2. Kat Mutfaksız Odalar
( E-F TİPİ )

20.000 TL + KDV

12.000 TL + KDV

200

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
( D - Tek Kişilik )

18.000 TL + KDV

-----------

200

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
( 1,2 nolu Daireler  A-B-C TİPİ )

17.000 TL + KDV

10.500 TL + KDV

200

Zemin Kat Mutfaksız Odalar
( E-F TİPİ )

17.000 TL + KDV

10.500 TL + KDV

200

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
( D - Tek Kişilik )

15.500 TL + KDV

-----------

200

KDV oranı % 8 dir.
Konaklama Ücretlerinde Peşin Ödeme İndirim Oranı %5 tir.

(Peşin Ödeme İndirimi Kayıt Yenilemelerde 30 Haziran 2018 tarihine kadar geçerlidir.)

YILLIK YEMEK ÜCRETLERİ

TAM PANSİYON

       YARIM PANSİYON          

TEK ÖĞÜN YEMEK

(Sabah, Öğlen, Akşam)

      (Sabah, Akşam)         

(Sabah, Öğlen veya Akşam)

6.750 TL + KDV

5.550 TL + KDV

3.200 TL + KDV

ÖĞÜN YEMEK ÜCRETLERİ

30 ÖĞÜN YEMEK ÜCRETİ

 

AYLIK YEMEK ÜCRETİ (İKİ ÖĞÜN)

556 TL + KDV

 

833 TL + KDV

 

Not:

          1) Yıllık yemek ücretinin tamamı dönem başında ödenir. Herhangi bir indirim bulunmamaktadır.

          2) Öğün yemek ücretleri, en az 30 öğün olarak yüklenir. Her öğün kullanılabilir.

          3) Yemek ücretlerinde iade yapılmaz. Yıllık abonelikler , öğün aboneliğine çevrilmez ya da devredilemez.

          4) Kdv oranı % 8 dir.

ODA TİPLERİ

YAZ OKULU ÜCRETLERİ*
25 Haziran 2018 – 10 Ağustos 2018

TEK KİŞİ

İKİ KİŞİ
KİŞİ BAŞI

DEPOZİTO (USD)

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
(3,4,5,6 nolu Daireler A-B-C TİPİ )

3.300 TL + KDV

2.000 TL + KDV

200

1. ve 2. Kat Mutfaksız Odalar
( E,F TİPİ )

3.300 TL + KDV

2.000 TL + KDV

200

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
( D - Tek Kişilik )

3.000 TL + KDV

-----------

200

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
( 1,2 nolu Daireler  A-B-C TİPİ )

2.800 TL + KDV

1.700 TL + KDV

200

Zemin Kat Mutfaksız Odalar
( E,F TİPİ )

2.800 TL + KDV

1.700 TL + KDV

200

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
(D - Tek Kişilik)

2.500 TL + KDV

-----------

200

*

2017-2018 Yaz Okulu yurt imkanından sadece bu yıl yurt hizmeti alan öğrencilerimiz faydalanabilmektedir.

     KDV oranı % 8 dir.

Kurucunun Mesajı

Sevgili Gençler,

Sizi siz yapanın, hayatınıza yön verecek ve hayalini kurduğunuz hayatı yaşamanızı sağlayacak olanın sahip olduğunuz nitelikler ve bilgi birikiminiz olduğunu düşünüyorum. Bilginiz, kişiliğiniz, hepsinden önemlisi insanlığınızla itibar görmenin önemine inanıyorum. Bundan hareketle de, iyi bir Üniversite eğitiminin sizler için böylesi bir itibarı kazanmak üzere bilginizi hayatla ve hayallerinizle ilişkilendirilerek artıracağınız, önceliklerinizi belirleyeceğiniz, güçlü yanlarınızın farkına varacağınız, kısacası “Ben kimim ve neler gerçekleştirmek istiyorum?” sorusunu defalarca sorabileceğiniz bir alan açabilmesi gerektiğine inanıyorum.

Maltepe Üniversitesi’nin temelleri, sizlere böyle bir alan yaratabilmek hayaliyle kurgulandı. Bugün lisans, yüksek lisans ve doktora programlarımız, meslek yüksek okulumuz, eğitim programlarımızla iç içe faaliyet gösteren araştırma merkezlerimiz, çok paydaşlı yerel ve uluslararası projelerimiz ve sosyal ve kültürel etkinliklerimiz ile bu hayali sizlerle birlikle gerçekleştirdiğimize inanıyorum.

Avrupa Komisyonu tarafından “Diploma Eki Etiketi” ile ödüllendirilmiş Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi Üniversitemizde uluslararasılaşma anlamında birlikte önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Organizasyonunu sizlerin üstlendiği her yıl düzenlenen uluslararası öğrenci kongrelerimiz farklı coğrafyalardan siz gençlerin araştırmalarını çok uluslu bir ortamda paylaşmalarına, ortak projeler geliştirip sınır ötesi dostluklar kurabilmelerine imkân sağlıyor. Sayısı her yıl artan anlaşmalarımızla genişleyen Erasmus değişim programı kapsamında öğrenci hareketliliğimiz artıyor.

Fikirlerinizi özgürce tartışabildiğiniz, yaratıcılığınızı ve yenilikçi yaklaşımınızı hayata geçirebildiğiniz platformlar yaratma çabanızı ilgiyle takip ediyor, destekliyorum. Ortak çabalarınızın bir ürünü olan uygulama gazetesi, sinemadan girişimciliğe, edebiyattan teknolojiye farklı alanlarda oluşturduğunuz öğrenci kulüpleri Maltepe Üniversitesini daha canlı, etkin ve özgün kılıyor. Yaptığınız çalışmalarla ulusal ve uluslararası kongreler, film ve sanat festivalleri ve yarışmalara Üniversitemizi temsil etmek üzere katılımınız gurur veriyor.

Eğitimin fark yaratma gücünün sınıf ötesine taşınabildiği ve yaşam ile temas edebildiği ölçüde büyüyerek çoğaldığına inanıyorum. Sivil toplum kuruluşları, sektör ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz çok ortaklı sosyal sorumluluk projelerimiz bu gücü etkin biçimde kullanmamızı sağlıyor.

Yaratıcılığı destekleyen ve yenilikçi bir yaklaşım artık çağımızın gereklerindendir. Kampüs içerisindeki teknik olanaklarımız hem böyle bir yaklaşımı destekliyor hem de kuramsal bilginin ve uygulamanın birlikte düşünülmesini sağlıyor. Avrupa’nın en büyük ikinci üniversite platosu olan film platolarımız medya sektörünü Üniversitemize taşıyor. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Yapı Malzemeleri Laboratuvarı, Hukuk Fakültesi için örnek mahkeme salonu; Mimarlık Fakültesi öğrencileri için tasarım imkânı veren yapı atölyesi yaratıcılığı destekleyip uygulama alanlarımızı genişletiyor.

Sevgili Gençler,

Ben kalbinizin, aklınızın, hayallerinizin peşinden gidecek cesarete sahip olduğunuzu ve Üniversitemizin sunduğu bu olanakları hayallerinizi mümkün kılmak için en iyi şekilde kullanmaya devam edeceğinizi biliyorum. Sizler için sizlerle birlikte fark yaratmaya devam edeceğimize inancım tamdır.

Yolunuz açık olsun, yüzünüz hep gülsün.

Hüseyin ŞİMŞEK

Neden Eğitim Fakültesi?

Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin misyonu çağın koşullarına uygun, aydın, sosyal sorumluluk sahibi ve kuramsal bilgisini günlük problem çözmeye taşıyacak öğretmenler ve psikolojik danışmanlar yetiştirmektir.

Fakültemizde halen Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programı, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı (Türkçe), Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı (İngilizce), Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Programı, Özel Eğitim Bölümü Özel Eğitim Öğretmenliği Programı, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı Programı, bulunmaktadır.

Her Program Fakülte misyonunu benimseyen uzman kadro ile yürütülmektedir. Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün ortak çalışması ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Uluslararası Bakalorya (IB) İleri Liderlik Sertifikalı Tezli Yüksek Lisans Programı ve İngiliz Dili Eğitimi Tezli Yüksek Lisans Programı yürütülmektedir.

Öğrencilerimiz, öğretmenlik uygulamalarını hem Marmara Eğitim Kurumları Vakfı bünyesinde bulunan Marmara Koleji hem de diğer devlet ve Fakültemiz Eğitim Komisyonunca belirlenen vakıf okullarında yapmaktadırlar. İletişim araçları ne kadar çoğalırsa çoğalsın, bilgiye ulaşmak ne kadar kolaylaşırsa kolaylaşsın, öğretmenin eğitimdeki yeri ve önemi hiçbir zaman değerini kaybetmeyecektir. Çünkü onun rehberliğine ve sıcaklığına hep ihtiyaç duyulacaktır.

Bu düşünce ile her zaman bilimi kendine rehber edinen, yeniliklere açık, çağın gereklerini yerine getiren, insan sevgisiyle dolu öğretmenleri ve rehberleri yetiştirmek fakültemizin temel amacı olmuştur.

Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ
Dekan 

2018-2019 Taban/Tavan Puanları
 Program, 2018 Puan Türü, 2018 Kontenjan, 2018 En Küçük Puan ve 2018 Başarı Sıralaması Tablosu
PROGRAM ADI   Puan Türü-2018 Kontenjan 2018   Başarı Sıralaması 2017
Öğrenim Süresi ÖSYS En Küçük Puan 2017
   
   
Eğitim Fakültesi*
İlköğretim Matematik Öğretmenliği (%50 İndirimli) 4 SAY 27 305,48791 134.264
İlköğretim Matematik Öğretmenliği (%75 İndirimli) 4 9 343,39817 91.480
İlköğretim Matematik Öğretmenliği (Burslu) 4 4 370,76261 67.020
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (%25 İndirimli) 4 DİL 30 243,27352 52.221
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 30 333,48689 25.498
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (Burslu) 4 6 435,51445 6.267
Okul Öncesi Öğretmenliği (%50 İndirimli) 4 SÖZ 11 356,2348 80.339
Okul Öncesi Öğretmenliği (%75 İndirimli) 4 53 358,469 76.813
Okul Öncesi Öğretmenliği (Burslu) 4 6 402,22464 25.971
Özel Eğitim Öğretmenliği (%50 İndirimli) 4 EA 28 337,94237 113.035
Özel Eğitim Öğretmenliği (%75 İndirimli) 4 35 393,26948 33.707
Özel Eğitim Öğretmenliği (Burslu) 4 7 422,83717 13.255
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (%75 İndirimli) 4 EA 54    
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Burslu) 4 6 394,02072 44.611
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 EA 45    
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (Burslu) 4 5 396,15404 42.351
*Eğitim Fakültesinin (TR/EN) bölümlerini tercih edebilmeniz için başarı sıranızın ilgili puan türünde (DİL, EA, SAY veya SÖZ) ilk 240.000’de yer alması gerekmektedir.
Güzel Sanatlar Fakültesi
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (%25 İndirimli) 4 SÖZ 18 215,7865 539.082
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (%50 İndirimli) 4 18 329,89787 148.479
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Burslu) 4 4 428,61728 15.794
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Ücretli) 4 4 202,03914 543.095
Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce)**
Hukuk (%25 İndirimli) 4 EA 60 371,14244 73.416
Hukuk (%50 İndirimli) 4 20 408,87241 30.161
Hukuk (Burslu) 4 20 423,40227 19.292
Hukuk (Ücretli) 4 100 339,78337 126.947
** Hukuk Fakültesini (%30 EN) tercih edebilmeniz için başarı sıranızın EA puan türünde ilk 150.000’de yer alması gerekmektedir.
İletişim Fakültesi
Gazetecilik (%50 İndirimli) 4 SÖZ 14 229,4717 511.922
Gazetecilik (%75 İndirimli) 4 23 301,2417 222.071
Gazetecilik (Burslu) 4 4 361,52935 88.103
Görsel İletişim Tasarımı (%50 İndirimli) 4 SÖZ 20 218,9062 536.205
Görsel İletişim Tasarımı (%75 İndirimli) 4 10 296,95392 235.220
Görsel İletişim Tasarımı (Burslu) 4 3 403,9015 34.174
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%50 İndirimli) 4 SÖZ 30 225,3482 524.090
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%75 İndirimli) 4 10 306,27348 207.573
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Burslu) 4 4 387,82214 51.330
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SÖZ 8 210,48111 541.198
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 22 282,73901 283.708
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (Burslu) 4 3 408,15921 30.389
Radyo, Televizyon ve Sinema (%50 İndirimli) 4 SÖZ 44 234,44371 493.226
Radyo, Televizyon ve Sinema (%75 İndirimli) 4 15 321,39467 168.203
Radyo, Televizyon ve Sinema (Burslu) 4 6 384,80582 55.031
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Felsefe (%75 İndirimli) 4 EA 20 226,46379 500.944
Felsefe (Burslu) 4 2 331,12914 144.583
Psikoloji (%25 İndirimli) 4 EA 12 332,35867 142.021
Psikoloji (%50 İndirimli)  4 10 366,12408 81.000
Psikoloji (Burslu) 4 7 410,06406 29.146
Psikoloji (Ücretli) 4 48 265,53878 335.608
Psikoloji (İngilizce) (%25 İndirimli) 4 EA 30 294,73631 236.285
Psikoloji (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 10 378,20529 63.614
Psikoloji (İngilizce) (Burslu) 4 7 416,79043 23.793
Psikoloji (İngilizce) (Ücretli) 4 30 251,53925 392.214
Sosyal Hizmet (%75 İndirimli) 4 EA 45    
Sosyal Hizmet (Burslu) 4 5 362,9914 85.939
Sosyoloji (%50 İndirimli) 4 EA 20 219,31355 520.658
Sosyoloji (%75 İndirimli) 4 40 292,22912 243.638
Sosyoloji (Burslu) 4 6 345,98316 115.079
Sosyoloji (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 EA 30 252,36356 388.813
Sosyoloji (İngilizce) (Burslu) 4 3 361,06412 89.036
İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi
İşletme (%50 İndirimli) 4 EA 10 202,07074 442.367
İşletme (%75 İndirimli) 4 35 291,6365 186.592
İşletme (Burslu) 4 5 316,38249 134.980
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (%50 İndirimli) 4 EA 39 231,243 481.564
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (%75 İndirimli) 4 11 329,48008 148.118
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (Burslu) 4 5 369,79137 75.462
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (%75 İndirimli) 4 EA 45 290,22872 190.014
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (Burslu) 4 5 303,40028 160.271
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 EA 25 201,90507 442.437
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 5 317,42729 133.128
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (İngilizce) (Burslu) 4 3 339,65954 97.305
           
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ***
Gemi ve Yat Tasarımı (%75 İndirimli) 4 SAY 24 229,79474 278.585
Gemi ve Yat Tasarımı (Burslu) 4 3 313,4624 123.480
İç Mimarlık (%50 İndirimli) 4 SAY 26 233,92388 268.028
İç Mimarlık (%75 İndirimli) 4 19    
İç Mimarlık (Burslu) 4 5 314,0916 122.705
Mimarlık (%25 İndirimli) 4 SAY 20 265,4621 196.309
Mimarlık (%50 İndirimli) 4 56 314,77281 121.829
Mimarlık (Burslu) 4 9 394,10004 49.414
Mimarlık (Ücretli) 4 5 264,47537 198.148
Mimarlık (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 48 301,8127 138.489
Mimarlık (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 8    
Mimarlık (İngilizce) (Ücretli) 4 3    
Mimarlık (İngilizce) (Burslu) 4 7 400,93574 44.849
*** Mimarlık ve Tasarım Fakültesinin Mimarlık (TR/EN) bölümünü tercih edebilmeniz için başarı sıranızın SAY puan türünde ilk 200.000’de yer alması gerekmektedir.
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ****
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 24 265,92979 195.451
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 10 362,66077 73.405
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 4 4 406,3463 41.358
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 14 249,44375 229.717
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 14 319,41452 116.396
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 4 3 389,30535 52.792
Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 12 247,64443 233.795
Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 18 346,62999 87.744
Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 4 3 392,63578 50.425
İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 18 Yeni Açılan Bölüm
İnşaat Mühendisliği (İngilizce)  (%75 İndirimli) 4 12 Yeni Açılan Bölüm
İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)  4 3 Yeni Açılan Bölüm
İnşaat Mühendisliği (%25 İndirimli) 4 SAY 15 245,9109 237.779
İnşaat Mühendisliği (%50 İndirimli) 4 52 258,23016 210.799
İnşaat Mühendisliği (Burslu) 4 7 358,65676 76.853
Yazılım Mühendisliği(İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 15 262,12641 202.892
Yazılım Mühendisliği(İngilizce) (%75 İndirimli) 4 15 332,53502 101.986
Yazılım Mühendisliği(İngilizce) (Burslu) 4 3 398,60161 46.341
**** Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin (TR/EN) bölümlerini tercih edebilmeniz için başarı sıranızın SAY puan türünde ilk 240.000’de yer alması gerekmektedir.
Tıp Fakültesi ******
Tıp (%25 İndirimli) 6 SAY 8 448,51478 19.881
Tıp (%50 İndirimli) 6 8 454,56505 16.950
Tıp (Burslu) 6 6 480,94689 7.194
Tıp (Ücretli) 6 38 433,3787 27.713
Tıp(İngilizce) (%25 İndirimli) 6 SAY 8 443,95319 22.080
Tıp (İngilizce) (%50 İndirimli) 6 7 454,05784 17.183
Tıp (İngilizce) (Burslu) 6 5 486,6262 5.721
Tıp (İngilizce) (Ücretli) 6 30 426,5308 31.571
****** Tıp Fakültesini (TR/ EN) tercih edebilmeniz için başarı sıranızın SAY puan türünde ilk 40.000’de yer alması gerekmektedir. 
Hemşirelik Yüksekokulu
Hemşirelik (%25 İndirimli) 4 SAY 21 273,73637 335.385
Hemşirelik (%50 İndirimli) 4 7 302,89653 227.185
Hemşirelik (Burslu) 4 12 346,01413 134.302
Hemşirelik (Ücretli) 4 80 234,7319 608.960
 
Meslek Yüksekokulu
Adalet (%50 İndirimli) 2 TYT 40 261,12631 949.062
Adalet (Burslu) 2 5 310,70324 454.083
Adalet (Ücretli)  2 4 188,89259 1.795.181
Anestezi (%25 İndirimli)  2 TYT 20 Yeni Açılan Program
Anestezi (%50 İndirimli) 2 10  
Yeni Açılan Program
Anestezi (Burslu) 2 6  
Yeni Açılan Program
Anestezi (Ücretli) 2 30  
Yeni Açılan Program
Bankacılık ve Sigortacılık (%50 İndirimli) 2 TYT 14 178,88689 1.559.487
Bankacılık ve Sigortacılık (%75 İndirimli) 2 26 196,66011 1.426.420
Bankacılık ve Sigortacılık (Burslu) 2 4 242,61746 139.468
Bilgisayar Programcılığı (%50 İndirimli) 2 TYT 15 194,92327 216.784
Bilgisayar Programcılığı (%75 İndirimli) 2 30    
Bilgisayar Programcılığı (Burslu) 2 5 269,63583 39.551
Çocuk Gelişimi (%25 İndirimli) 2 TYT 10 188,95948 1.773.236
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli) 2 43 213,38362 1.493.145
Çocuk Gelişimi (Burslu) 2 7 322,35971 326.845
Çocuk Gelişimi (Ücretli) 2 5 188,05251 1.778.647
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%75 İndirimli) 2 TYT 49 204,05303 1.612.341
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Burslu) 2 5 309,1994 416.701
İlk ve Acil Yardım (%25 İndirimli) 2 TYT 22 241,71607 77.729
İlk ve Acil Yardım (%50 İndirimli) 2 7 265,65697 38.650
İlk ve Acil Yardım (Burslu) 2 4 295,76822 14.169
İlk ve Acil Yardım (Ücretli) 2 15 221,54443 758.908
İş Sağlığı ve Güvenliği (%50 İndirimli) 2 TYT 6 172,37437 1.302.467
İş Sağlığı ve Güvenliği (%75 İndirimli) 2 30 200,3318 1.079.703
İş Sağlığı ve Güvenliği (Burslu) 2 4 261,7659 43.595
İş Sağlığı ve Güvenliği (Ücretli) 2 4 188,10419 1.251.590
Mimari Restorasyon (%25 İndirimli) 2 TYT 17 205,91827 1.486.407
Mimari Restorasyon (%50 İndirimli) 2 13 238,66029 1.043.947
Mimari Restorasyon (Burslu) 2 4 300,39777 413.644
Mimari Restorasyon (Ücretli) 2 10 192,79116 1.653.409
Moda Tasarımı (%50 İndirimli) 2 TYT 10 197,40815 1.599.055
Moda Tasarımı (%75 İndirimli) 2 10    
Moda Tasarımı (Burslu) 2 2 295,1751 451.245
Radyo ve Televizyon Programcılığı (%50 İndirimli) 2 TYT 20 205,8138 1.590.512
Radyo ve Televizyon Programcılığı (%75 İndirimli) 2 20 233,9084 1.226.648
Radyo ve Televizyon Programcılığı (Burslu) 2 4 307,45955 429.832
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (%75 İndirimli) 2 TYT 34 217,84504 1.101.207
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Burslu) 2 4 234,64375 871.220
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (%25 İndirimli) 2 TYT 8 190,22092 1.677.983
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (%50 İndirimli) 2 33 210,16217 1.428.544
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Burslu) 2 5 275,57647 618.371
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Ücretli) 2 4 208,07061 1.456.891
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (%50 İndirimli) 2 TYT 8 173,31591 1.292.867
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (%75 İndirimli) 2 28    
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Burslu) 2 4 252,00123 474.678
Turizm ve Otel İşletmeciliği (%50 İndirimli) 2 TYT 5 189,0703 1.519.770
Turizm ve Otel İşletmeciliği (%75 İndirimli) 2 20 193,93076 1.465.033
Turizm ve Otel İşletmeciliği (Burslu) 2 3 246,5176 729.682
Uçak Teknolojisi (%25 İndirimli) 2 TYT 19 186,05309 1.259.095
Uçak Teknolojisi (%50 İndirimli) 2 22 190,45883 1.224.082
Uçak Teknolojisi (Burslu) 2 5 240,39683 567.223
Uçak Teknolojisi (Ücretli) 2 4 216,55103 182.695
Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bölümler
Güzel Sanatlar Fakültesi
Çizgi Film ve Animasyon (%50 İndirimli) 4 YETENEK 13    
Çizgi Film ve Animasyon (%75 İndirimli) 4 7    
Çizgi Film ve Animasyon (Burslu) 4 2    
Grafik Tasarımı (%25 İndirimli) 4 YETENEK 15    
Grafik Tasarımı (%50 İndirimli) 4 15    
Grafik Tasarımı (Burslu) 4 3    
Sahne Sanatları (%50 İndirimli) 4 YETENEK 15    
Sahne Sanatları (%75 İndirimli) 4 15    
Sahne Sanatları (Burslu) 4 3    
Konservatuvar
Piyano (%50 İndirimli) 4 YETENEK 6 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Piyano (%75 İndirimli) 4 12 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Piyano (Burslu) 4 2 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Yaylı Çalgılar (50 İndirimli) 4 YETENEK 6 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Yaylı Çalgılar (%75 İndirimli) 4 12 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Yaylı Çalgılar (Burslu) 4 2 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Maltepe Üniversitesi ne zaman kurulmuştur?

“Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel” anlayışıyla 1997 yılında İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) tarafından kurulan; bugün 9 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Meslek Yüksekokulu ve 1 Konservatuvar ile eğitim-öğretim hizmeti sunan Üniversitemiz, öğrencilerine verdiği diplomasıyla uluslararası düzeyde tanınan bir dünya üniversitesi haline gelmiştir.

Rektörün Mesajı

İstanbul Maltepe Üniversitesi olarak, yaklaşık 40 yıllık Marmara Eğitim Kurumları geleneğini sağlam fiziki, akademik ve kurumsal temeller üzerinde sürdürüyor olmanın gururunu taşıyoruz. Eğitimin ve bilginin fark yaratma gücüne inanıyor, kurulduğumuz 1997 yılından bugüne, bu gücün farkında olan gençler yetiştirmeye devam ediyoruz.

Toplumsal etkileşimi ve topluma fayda sağlamayı, üniversitelerin temel faaliyet alanları olan eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerimizle birlikte düşünmeyi temel prensibimiz olarak kabul ettik. Bilginin fark yaratma gücünün ve eğitimin; milli, manevi ve etik değerleri güçlü, iş ahlakı yüksek, sorumluluk sahibi ve inisiyatif kullanabilen bireyler yetişmesinde katkısının büyük olacağına inanıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarını, yerel yönetimleri ve endüstriyi fark yaratma çabamızın önemli paydaşları olarak görmekteyiz. Uluslararasılaşmayı öncelikli alanlarımızdan birisi olarak tanımlıyor; uluslararası işbirliklerimizin bizlere “yerel” olanı “evrensel” ile ilişkilendirerek yeniden değerlendirme fırsatı sunduğunu düşünüyoruz.

Öğrenci odaklı, yenilikçiliği destekleyen ve değişime açık bir eğitim anlayışını benimsiyoruz. Öğrencilerimizin profesyonel hayata hazırlanmalarında kendi potansiyellerinin farkına varabilecekleri alanlar açmanın; onlara, keşfetmek ve yenilik getirmek üzere ilham verebilmenin önemine inanıyoruz. Bu önceliğimiz, eğitimi sınıf ötesine taşıyan yaklaşımımıza olduğu kadar, güçlü akademik kadromuzun disiplinlerarası ve çok paydaşlı araştırmalarına ve projelerine de yansıyor.

Doğanın içerisinde konumlanmış Üniversite yerleşkemizin fiziksel olanaklarını verimliliği, etkileşimi, kişisel ve akademik gelişimi ve ortak üretimi artırmak için kullanıyor; öğrencilerimizle birlikte “yaşayan” ve “benim üniversitem” gururunu yaşatan bir ortam yarattığımıza inanıyoruz.

Hedefimiz, öğrencilerimiz, mezunlarımız, akademik ve idari kodromuzla birlikte “daha iyi bir gelecek” için fark yaratmaya devam etmektir.

Prof. Dr. Şahin KARASAR

Bizimle İletişime Geçin