Yetenek Kapısı Kariyer Platformu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından oluşturulan ve öğrenci, mezun, işveren ile üniversite kariyer merkezlerini bir araya getiren “Yetenek Kapısı Kariyer Platformu” hizmete açıldı. Platform sayesinde öğrenci ve mezun, işveren ile üniversite kariyer merkezleri dijital bir ortamda etkileşimde bulunabilecek.

Öğrenci ve mezunların istihdamına katkı sağlamak amacıyla oluşturulan Yetenek Kapısı Platformu, ilk olarak Şubat-Mart 2020'de "Yetenek Her Yerde" kariyer fuarlarında, 130 üniversite tarafından kullanılmaya başlandı. Bugüne kadar 340 binin üzerinde öğrenci ve mezun, bin 400'ün üzerinde işveren ile 178 üniversitenin kayıt yaptırdığı Yetenek Kapısı'nda, yurt dışındaki üniversitelerde öğrenim gören gençlerin de katılımıyla birlikte toplam 564 üniversiteden kayıt bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tüm üniversitelerde kurulan kariyer merkezlerini desteklemek için hayata geçirilen online kariyer platformu "Yetenek Kapısı"nın pilot uygulamasına Eylül 2019'da başlandı. COVID-19 nedeniyle evde kalınan günlerde, üniversiteli gençlerin kariyer yolculuğuna rehberlik etmek ve işverenlerin nitelikli çalışanlara erişimini kolaylaştırmak için oluşturulan platformun daha yaygın kullanılması ihtiyacı doğdu ve platform tüm üniversiteler, üniversiteli gençler ve işverenlerin hizmetine sunuldu.

Üniversite öğrencilerinde kampüse ilk adım attıkları andan itibaren kariyer bilincinin oluşturulması ve bunun geliştirilmesi için kullanılabilecek çağdaş bir kariyer platformu olarak tasarlanan Yetenek Kapısı, öğrenci ve mezunların zaman ve mekan koşullarından bağımsız işverenlerle bir araya geldiği etkili bir araç olacak.

Öğrenciler ve mezunlar kendileriyle işverenler arasında bir network oluşturmak, staj yapma imkanı elde etmek, işverenlerle mülakat imkanlarına sahip olmak, sahip oldukları yetenekler hakkında ilgili işverenleri bilgilendirmek, iş başvurusunda bulunmak ve kariyerine yön vermek için ‘Yetenek Kapısı’na kaydolabilirler. İşverenler de ihtiyaç duydukları insan kaynaklarını temin edebilmek, kendilerini potansiyel iş gücüne tanıtmak amacıyla platformdan yararlanabilirler.

Kamu kurum ve kuruluşlarının da tüm ilanları ve diğer kariyer imkanları da "Yetenek Kapısı"nda yer alacak. Tüm üniversite öğrencileri ve mezunları bu platform ile kamunun ilanlarından eşit şekilde haberdar olabilecek. Ayrıca üniversiteler de mezunlarının takibini sistem üzerinden yapabilecek.

Yetenek Kapısı ile Türkiye'de kariyer hizmetleri alanında mevcut kapasitenin geliştirilmesi, üniversite kariyer merkezlerinin hizmetlerinin çeşitlendirilmesi, yaygınlaştırılması ve kalitesinin artırılarak daha etkin hale getirilmesi hedefleniyor.

2020-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlandı!

DEVAMI

DGS 2020 Kontenjan ve Puan Tablosu yayımlandı!

DEVAMI

Katma Değer Vergisi (KDV) Oranı Hakkında 2913 Sayılı Karar

DEVAMI

2020 YKS Sonuçları açıklandı!

DEVAMI

2020-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlandı!

DEVAMI

DGS 2020 Kontenjan ve Puan Tablosu yayımlandı!

DEVAMI

Katma Değer Vergisi (KDV) Oranı Hakkında 2913 Sayılı Karar

DEVAMI

2020 YKS Sonuçları açıklandı!

DEVAMI