COVID-19 ve Yeni Sağlık Önlemleri

2020 yılının başından beri küresel anlamda insanlığı tehdit eden bir salgın hastalık gündemi içerisindeyiz. Çin'de başlayarak tüm dünya ülkelerinde kendini gösteren COVID-19 diğer bir adıyla Koronavirüs tıp ve bilim dünyasının daha önce karşılaşmadığı bir virüs türü olarak tüm dünyayı şaşkına çevirdi. Çin'in ardından diğer ülkelerde de vakalar görülmeye başlandıktan sonra yayılımı önlemek amacıyla dünya genelinde yöneticiler ve sağlık yetkilileri tarafından pek çok önlem ve kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamaların başında zorunlu maske kullanımı, AVM, kafe, park gibi sosyal alanların kapatılması, evden online eğitim ve çalışma sistemine geçilmesi, ülkeler ve şehirlerarası seyahat kısıtlaması, toplu ulaşım ve ortak alanlarda 1.5 metre mesafe kuralı, sokağa çıkma yasakları geliyor. 

Türkiye, önce karşılaşmadığı bir virüs türü olarak tüm dünyayı şaşkına çevirdi. Çin'in ardından diğer ülkelerde de vakaların görülmeye başlamasıyla beraber sağlık alanındaki tecrübe ve donanımı, devlet yetkilileri ve özellikle T.C. Sağlık Bakanlığının uyarıları, getirilen kısıtlamalarla pek çok dünya ülkesine örnek teşkil eden bir mücadele sergiliyor. Halkı sürekli maske kullanımı, mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmaması, hijyen ve sosyal mesafa kuralına dikkat edilmesi konularında sözlü ve yazılı olarak uyaran T.C. Sağlık Bakanlığı, günlük test, vaka, iyileşen hasta ve ölüm oranları ile ilgili de şeffaf paylaşım yaparak bilgilendirme sağlıyor. 

Vakaların günbegün azalması ve pandemi sürecinin olumlu bir seyir almasıyla beraber kısıtlamaların esnetilmesi konusunda da adımlar atılmaya başlandı. Öncelikle devamlı sokağa çıkma yasağında olan 65 yaş üstü vatandaşlar, çocuklar ve gençler için haftanın belli gün ve saatlerinde sokağa çıkma izni getirildi. Beraberinde bazı AVM ve işyerlerinin yeniden faaliyete başlamasına, kontak kapatan taksilerin yeniden yolcu taşımasına, bir kısım esnafının dükkanını açmasına izin verildi. Tabii tüm bu izinler belirlenen sağlık önlemleri ve esnek kısıtlama kuralları çerçevesinde hayata geçiriliyor. Yakın zamanda sınırların açılması, seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla beraber hava taşımacılığının da başlaması planlanırken, Türkiye'ye seyahat edecek olan yabancı öğrencilerimiz için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın özellikle vurguladığı genel kurallara dikkat çekmek isteriz. 

Uçak seyahatinizi planlamadan önce dikkat edilmesi gereken kuralların bazılarına bir göz atalım:

Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra 14 günlük karantina sürecini uygulayıp herhangi bir vaka söz konusu olmadığı durumda sosyal hayat için geçerli kurallara uymanız büyük önem taşıyor.

Bu kuralların başında yine zorunlu durumlar dışında mümkün olduğunca evden çıkmamalı, evden çıkmanız gereken durumlarda maske kullanıp 1.5 metre sosyal mesafe kuralına her koşulda dikkat etmelisiniz.

AVM’lere gitmeniz durumunda yine maske kullanımı ve sosyal mesafeye dikkat ederek AVM içerisinde 3 saatten fazla kalmamaya özen göstermelisiniz.

En önemlisi ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayıp, su ve sabuna ulaşamadığınız durumlarda antiseptik dezenfektanlar kullanmayı unutmayınız.

2022 YKS Ek Yerleştirme Klavuzu Yayınlandı

DEVAMI
Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı Yetenek Sınavı Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı Yetenek Sınavı

Konservatuvar Yetenek Sınavına başvurular başladı!

DEVAMI
Maltepe Üniversitesi Lisansüstü Programları Başvuruları Maltepe Üniversitesi Lisansüstü Programları Başvuruları

Lisansüstü Programlarımıza başvurular başladı!

DEVAMI

2022 YKS Ek Yerleştirme Klavuzu Yayınlandı

DEVAMI
Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı Yetenek Sınavı Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı Yetenek Sınavı

Konservatuvar Yetenek Sınavına başvurular başladı!

DEVAMI
Maltepe Üniversitesi Lisansüstü Programları Başvuruları Maltepe Üniversitesi Lisansüstü Programları Başvuruları

Lisansüstü Programlarımıza başvurular başladı!

DEVAMI
Bize Sor