Gemi ve Yat Tasarımı

2009 yılında kurulan Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü, alanında Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise iki lisans programından biridir. Gemi ve Yat Tasarımının öne çıkan özelliği, bir denizcilik programı olmasıdır. Ortak çalışma alanları dikkate alındığında, sivil ve askeri, bütün denizcilik programlarıyla aynı ailenin doğal bir üyesidir. Çeşitli sınıfta deniz aracını tasarlayabilecek, ulusal ve uluslararası ölçütlere eşdeğerde; mimari, iç mimari, endüstriyel tasarım ve temel düzeyde mühendislik bilgisinin de verildiği tasarım programının çalışma ve etkinlik alanı, gemi ve yatların yanında styling ve iç mekân tasarımının lider roller üstlendiği deniz araçlarının tümünü kapsamaktadır.

İtalya’nın Cenova Üniversitesi Gemi ve Yat Tasarımı (Disegno Nautico e Navale) Bölümüyle 2011’de yapılmış olan karşılıklı eğitim anlaşmasına dayanarak, iki bölüm arasında öğretim elemanı değişimi yapılmaktadır. 

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü mezunları, deniz araçlarının tasarım süreçlerini içeren her türlü sektörde, tasarım ofislerinde, atölye ve tersanelerde iş bulabilir, kendi yat tasarım ofislerinde çalışabilirler.