Grafik Tasarımı

Grafik tasarım, tüm estetik ve sanat formlarını içinde barındırırken, aynı zamanda görsel, işitsel, yazınsal ve sanatsal disiplinlere özgü eğitim anlayışını da içermektedir. Bölüm yaratıcı ve estetik görsel dile sahip, soyut düşünmeyi görselleştirebilen mezunlar yetiştirmeyi amaçlar. Web sayfalarından gazetelere, kitaplardan afişlere, ambalajlardan reklamlara, broşür ve kataloglardan logolara kadar tüm tasarım materyalleri birer grafik üründür. Temel hedefleri mesajı doğru iletmek ve bilgiyi en hızlı şekilde hedef kitleye ulaştırmak olan bu ürünler çoğu zaman işlevselliği ve farklılığı da ön planda tutarlar.

Grafik Tasarımı programında diğer bölümlerle ortak olarak verilen derslerin yanı sıra, Temel Grafik Tasarımı, Tipografi, Fotoğrafi, Sanat Tarihi, Grafik Sanat Tarihi, Sembol Analizi, Ambalaj Tasarımı, Reklam Analizi, İllüstrasyon, Desen, Proje, Grafik Şekillendirme gibi temel grafik eğitiminin yapı taşları durumunda yer alan dersler bulunmakta ve bu dersler Temel Tasarım Atölyesi, Grafik Şekillendirme ve Baskıresim Atölyesi, Fotoğraf Stüdyosu, 2 adet MAC Bilgisayar Laboratuvarında yapılmaktadır.

Mezunlar iş olanakları açısından reklam ajanslarında, görsel medya kuruluşları, matbaacılık, fotoğrafçılık ve film sektörü gibi alanlarda iş imkânları yakalayabilecekleri gibi kendi işletmelerini de kurarak mesleklerini devam ettirebilir veya akademisyen olabilirler.