Kayıt Kabul | Aday Öğrenci

Kayıt Kabul

Maltepe Üniversitesi nerededir ?

Üniversitemiz Maltepe Büyükbakkalköy Mahallesinde Çınaryolu Mevkiindeki Marmara Eğitim Köyü içinde yer almaktadır.

Maltepe Üniversitesinde ön lisans programları var mı ?

Meslek Yüksekokulu çatısı altında birçok ön lisans programımız mevcuttur.  Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ulaşım imkânları nelerdir ?

Üniversitemiz kampüsünün bulunduğu Marmara Eğitim Köyüne ulaşım için birden  fazla seçenek bulunmaktadır.

 • TEM'den gelenler için: Kartal - Samandıra Kavşağından girilerek gişelerden sonra Samandıra istikametine sapılır. Kavşak noktalarında bulunan  yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşabilirsiniz.
 • E5'ten (D100) gelenler için: Maltepe Köprüsü üzerinden Süreyyapaşa Hastanesi  - Başıbüyük yolundan Kavşak noktalarında bulunan yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşabilirsiniz.
 • Kadıköy'den gelenler için: 19H numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
 • Maltepe'den gelenler için: Kampüsümüze Maltepe merkezden hareket eden KM43 numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
 • Maltepe'den gelenler için: Kampüsümüze Maltepe merkezden hareket eden KM44 numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
 • Küçükyalı'dan gelenler için: Kampüsümüze Küçükyalı Metro'dan hareket eden KM45 numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
 • Kartal’dan gelenler için: Kampüsümüze gelmek için Kartal sahil otobüs terminalinden hareket eden 133N numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayınız.
Hangi alanlarda Yüksek Lisans ve Doktora Programları sunulmaktadır ?

Daha fazla bilgi ve başvuru koşulları için: http://www.maltepe.edu.tr/tr/enstituler

Üniversitede hangi lisans bölümleri/programları vardır ?

Dört yıllık lisans eğitimi veren akademik birimler için tıklayınız:
http://www.maltepe.edu.tr/tr/fakulteler
http://www.maltepe.edu.tr/hemsirelik

Marma Kongre Merkezi

Toplam, 2000 kişi kapasiteli 11 toplantı salonu bulunan Marma Kongre Merkezi için daha fazla bilgiye http://www.marmaotel.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Araştırma ve Uygulama Merkezleri

Üniversitemiz bünyesinde yer alan Araştırma ve Uygulama Merkezlerimiz şunlardır:

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Avrasya Çalışmaları ve Uygulama Merkezi
 • Çevre ve Enerji Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kanser ve Kök Hücre Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Merkezi
 • Proje Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Sağlık Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Uluslararası Ticaret ve Tahkim Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Uzaktan Eğitim Birimi
Yaz okulu uygulaması var mı ?

Yaz Okulu açılıp açılmayacağı her akademik yıl için, Senato tarafından kararlaştırılmaktadır. Yaz Okuluna ilişkin esaslar Maltepe Üniversitesi Yaz Öğretimi Yönetmeliğine göre düzenlenmiştir.

Kültür Merkezi

Maltepe Üniversitesi Kültür Merkezi, öğrencilerimizin sanat ve kültür ile uğraşabilecekleri alanlar, mekânlar oluşturmak düşüncesiyle kurulmuştur. Bugün Kültür Merkezimiz aracılığıyla öğrenciler, ilgi ve beceri alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirme, yeni ilgi alanları bulma, sanatsal yeteneklerini geliştirme, güzel sanatlarla ilgili faaliyetleri izleme ve bu faaliyetlere aktif bir şekilde katılma olanağı bulmaktadırlar. Üniversitemizin Öğrenci İşleri, İdari ve Mali İşler, Bilgi İşlem, Uluslararası İlişkiler Ofisi ve Ulaşım Hizmetleri gibi idari birimleri de Kültür Merkezi binasında yer almaktadır.

Maltepe Üniversitesinde Ek Kontenjan ile kayıt yaptırabilir miyim ?

İlk yerleştirme sonrasında açık kalan kontenjanlarla ilgili bilgileri ÖSYM tarafından hazırlanan Ek Yerleştirme Kılavuzundan takip edebilirsiniz.

TV Stüdyoları/Sinema Platoları

T.C. Maltepe Üniversitesi, Marmara Eğitim Köyü içinde bulunan çekim platolarıyla hayallerini gerçekleştirmek isteyen yapımcı ve yönetmenlere ev sahipliği yapıyor.

9000 m2’lik kapalı stüdyo alanı ve yüzlerce dönümlük açık hava platosuyla hizmet veren Maltepe Üniversitesi Platoları Türkiye’nin ve Avrupa’nın, en büyük plato merkezleri arasında yer alıyor.

Derslere devam zorunluluğu var mı ?

Üniversitede derslere devam zorunludur. Öğrencilerin derslerin kuramsal, uygulamalı ve laboratuvar çalışmaları toplamının % 80’ine devamları zorunludur.

Seramik Atölyesi

“Yok Olmaya Yüz Tutmuş Seramik ve Çinicilik Sanatında Uzmanlık ve Yaratıcılığın Teşviki Projesi”ni hayata geçirmek, öğrencilerimizi, velilerimizi ve çalışanlarımızı sanatla buluşturmak, seramik, çini ve heykel kurslarıyla istihdam yaratmak amacıyla 2006 yılında Seramik Atölyesi kurulmuştur. Ayrıca Seramik Atölyesinde üretilen eserlerin sergilenmesi amacıyla “İMEV Sanat Galerisi” açılmıştır.

Maltepe Üniversitesinde Yabancı Uyruklu Öğrenci kontenjanı var mı ?

Lisans programlarımıza yabancı uyruklu öğrenci kabulü, YÖK'ün ilgili yönetmelik hükümleri ve Senato tarafından belirlenen esaslar ve kontenjanlar çerçevesinde yapılır. Daha fazla bilgi için: http://internationaloffice.maltepe.edu.tr/en/internationalen/international-student

Alışveriş olanakları

Marmara Eğitim Köyü’nde içerisinde market, kırtasiye, kitabevi kuaför ve terzi gibi ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yönelik birçok mağaza olan bir merkezimiz bulunmaktadır.

Dikey Geçiş ile Maltepe Üniversitesinde öğrenim görmek mümkün mü ?

Üniversitemiz Dikey Geçiş yolu ile öğrenci kabul etmektedir. Kontenjanlar ve puanlarla ilgili bilgileri ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Kılavuzu’ndan takip edebilirsiniz. 

Başka bir Üniversitede Yüksek Lisans yaparken Üniversitenizde de Yüksek Lisans yapılabilir mi ?

Maltepe Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 39 maddesine göre "Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez".

Maltepe Üniversitesinden burs alan bir öğrenci dışarıdan başka bir kurumdan da burs alabilir mi ?

Öğrenciler istedikleri takdirde başka kuruluş veya vakıflara burs başvurusunda bulunabilirler.

Maltepe Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri hakkında bilgi alabilir miyim ?

Gençlerimiz Öğrenci Kulüplerimize üye olmak suretiyle yeteneklerini ortaya koymak, geliştirmek, yeni beceriler elde etmek, o arada düşünmek, tartışmak, birlikte iş yapmak, paylaşmak, sorumluluk üstlenmek, proje üretmek gibi yararlı gelişmeler kaydedebilirler. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bölümlerin ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim? Ödeme şekilleri nasıldır ?

Bölüm ücretleri ve ödeme şekilleri hakkında bilgi için tıklayınız.

Yabancı Diller Yüksekokulu ile İlgili Sorular

Yabancı Diller Yüksekokulu, lisans eğitimini İngilizce olarak alacak öğrenciler için Zorunlu Hazırlık Sınıfı hizmeti vermektedir. Hazırlık sınıfındaki İngilizce dil eğitimi için Avrupa Dil Gelişim Dosyası (CEF) dikkate alınmaktadır. Ön lisans ve lisans eğitimini Türkçe olarak alacak öğrenciler için Hazırlık Sınıfı isteğe bağlıdır.

Eğitim dili Türkçe olan ön lisans ve lisans programlarına devam eden öğrenciler için birinci ve ikinci yarıyılda zorunlu İngilizce dersleri verilmektedir. İngilizce seviyelerini ileriye taşımak isteyen öğrenciler “İş Hayatı için İngilizce”, “Akademik Okuma ve Konuşma”, “Akademik Yazma”, “Mesleki İngilizce” gibi seçmeli İngilizce derslerinden alabilirler.

Eğitim dili İngilizce olan lisans programlarına devam eden öğrenciler için birinci ve ikinci yarıyılda zorunlu İngilizce dersleri verilmektedir. Ayrıca bu öğrenciler için de “Sunum Teknikleri”, “İş Hayatı için İngilizce”, “İleri İngilizce” ve “TOEFL Sınavına Hazırlık” gibi seçmeli İngilizce dersleri programımızda mevcuttur.

Öğrencilerimiz İngilizce dışındaki başka dilleri de öğrenmeye teşvik edilmektedir. Bu nedenle, lisans programlarında okuyan tüm öğrencilerimiz  için üniversite seçmeli dersleri olarak Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça gibi diğer yabancı dil dersleri Yabancı Diller Yüksekokulu ders kataloğunda yer almaktadır.

 

Sağlık Merkezi

Sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamının yaratılması ve sürdürülmesi eğitimin başarısı için yaşamsal bir önem taşımaktadır. Bunun bilincinde olan Üniversitemizin sağlık hizmetleri Marmara Eğitim Köyü kampüsümüzde bulunan ve 2 katlı ayrı bir bina olan Sağlık Merkezimizde yürütülmektedir.
Daha fazla bilgi için:   http://sks.maltepe.edu.tr/sks/saglik-merkezi

Konferans ve Sergi Salonları

Marmara Eğitim Köyü içerisinde toplamda 24 tane etkinlik salonu kültürel ve sosyal etkinlikler için hizmet vermektedir. Daha detaylı bilgi için: http://halklailiskiler.maltepe.edu.tr/etkinlik-salonlari

Maltepe Üniversitesine Yatay Geçiş koşulları nelerdir ?

YÖK tarafından denkliği belirlenen yurtiçi veya yurtdışı bir yükseköğretim kurumunun eşdeğer bir lisans programından Yatay Geçiş yolu ile öğrenci kabulü, YÖK'ün "Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik" hükümleri dikkate alınarak, Yönetmelik çerçevesinde belirlenen esaslar ve kontenjanlar doğrultusunda yapılır. Başvuru koşulları ve kontenjanlar için: http://www.maltepe.edu.tr/tr/ogrenciisleri/yataygecis

Üniversitenizde hangi koşullarda burs verilmektedir ?

Üniversitemize ÖSYM tarafından “Burslu” kontenjanlarına yerleşen öğrencilere sağlanan burs karşılıksız olup, öğrenim ücretinin tamamını, “% 50 Burslu” kontenjanlara yerleşen öğrencilere sağlanan burs öğrenim ücretinin yarısını, “% 25 Burslu” kontenjanlara yerleşen öğrencilere sağlanan burs ise öğrenim ücretinin ¼’lük kısmını kapsamaktadır. Verilen burs; zorunlu yabancı dil hazırlık öğrenimini şart koşan ve eğitim dili İngilizce olan bölümler için bir yılı ve normal öğrenim süresini (Önlisans programlarında 2 yıl, lisans programlarında 4 yıl, Tıp Fakültesinde 6 yıl) kapsamaktadır. Hazırlık sınıfı isteğe bağlı (eğitim dili Türkçe olan) bölümlerde ise burs süresi; sadece hazırlık sınıfı dışındaki öğrenim süresini kapsamaktadır.

Maltepe Üniversitesinde Hazırlık Sınıfı zorunlu mudur ?

Eğitim-öğretim dili İngilizce olan bölüm ve programlarda okuyan öğrencilerimiz için Hazırlık Sınıfı zorunludur. Ayrıca, eğitim ve öğretiminin %30’u İngilizce olan Hukuk Fakültesinde de   Hazırlık Sınıfı zorunludur.

Türkçe öğretim yapan bölümler için Hazırlık Sınıfı zorunlu olmamakla birlikte, dileyen öğrenciler ücretini ödemek koşuluyla Hazırlık Sınıfını okuyabilirler.

Başka bir üniversitede Hazırlık Sınıfı okumuşsam Hazırlık Eğitiminden muaf olabilir miyim ?

Başka bir üniversitede Hazırlık Sınıfında en az B2 (Upper-intermediate) düzeyinde öğrenim görmüş ve yüz tam puan üzerinden Maltepe Üniversitesi Senatosunun öngördüğü puanla başarılı sayılmış olmanız gerekir.

Hazırlık Sınıfı Yeterlilik sınavına girmek zorunda mıyım ?

Hayır. Var olan İngilizce bilgi düzeyinizin Hazırlık Sınıfından muaf olmanıza yeterli olmadığını düşünüyorsanız ve/veya Hazırlık Sınıfını kesinlikle okumak istiyorsanız, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak sınava girmek istemediğinizi belirtebilirsiniz. Yine de bu sınava girmenizi öneririz.
Yeterlilik Sınavının TELAFİSİ YOKTUR.

İngilizce Hazırlık Sınıfında 1. yılın sonunda başarısız olursam fakülteme geçebilir miyim ?

Hayır. Hazırlık Sınıfında 1. Akademik Yılın sonunda başarısız olursanız, 2. Akademik Yılda Hazırlık Sınıfını tekrar okumanız gerekir. 2. yılın sonunda yine başarısız olduğunuz takdirde İngilizce lisans bölüm/programlarınıza başlamaya hak kazanamaz, takip eden eğitim-öğretim yılından itibaren “beklemeli öğrenci” statüsüne geçersiniz.

Beklemeli öğrenci olarak derslere devam edemez, ancak sınav tarihinden en geç bir ay önce başvurmak ve Üniversite tarafından belirlenen sınav ücretini ödemek koşuluyla düzenlenen tüm İngilizce Yeterlilik Sınavlarına girebilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Sınıfından başarısız olursam, Türkçe Lisans Programlarına geçebilir miyim ?

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerine ilişkin başvurular ÖSYM’ne yapılmaktadır. Duyurular ve başvuru formu ÖSYM web sayfasında (“Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri” başlığı altında) ilan edilmektedir.

Neden Maltepe Üniversitesi?
Sağlık Kuruluşlarından alınan rapor Hazırlık Sınıfında devamsızlık için geçerli midir ?

Hayır. Tüm mazeretler %20 devamsızlık süresi içinde değerlendirilir. Ancak, üniversite veya devlet hastaneleriyle, sağlık ocakları ve aile hekimliğinden alınan ve rapor bitim tarihinden itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde Maltepe Üniversitesi Sağlık Merkezine onaylatılarak Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğüne raporunu teslim eden öğrenciler Ara Sınavlara girebilirler. Ara Sınavlar dışındaki sınavlar için “Mazeret Sınavı” yoktur. Raporlu öğrenciler derslere ve sınavlara giremezler.

Maltepe Üniversitesinde eğitim-öğretim dili Türkçe olan bölümlerde/programlarda Hazırlık Sınıfı zorunlu mudur ?

Hayır. Ancak dileyen öğrenciler ücretini ödemek koşuluyla Hazırlık Sınıfını okuyabilirler.

Bursum hangi nedenlerle kesilir ?

ÖSYM Bursları başarı durumuna bakılmaksızın normal eğitim süresince kesilmez.

Hazırlık sınıfından 1. yıl başarısız olup 2. yıl devam edecek öğrencilerin Mütevelli Heyeti tarafından verilen bursları kesilir.

Disiplin cezası alan öğrenci:

 • Bir veya iki yarıyıl uzaklaştırma cezası alan öğrencinin ceza süresince tüm bursları kesilir, indirimleri kaldırılır. Öğrencinin ikinci bir kez daha Üniversiteden uzaklaştırma cezası alması halinde bursu/indirimi tekrar bağlanmamak üzere kesilir.
 • Üniversiteden çıkarma cezası verilen öğrenci daha sonra herhangi bir şekilde Üniversiteye devam hakkı kazansa dahi burs verilmez, indirimlerden yararlanamaz.

İngilizce I ve İngilizce II dersleri için Muafiyet Sınavına girmek zorunda mıyım ?

Hayır. Eğitim dili Türkçe olan bölümlere/programlara yeni kayıt yaptırıp muafiyet sınavına girmediğiniz takdirde “İngilizce I”/”İngilizce II” derslerini almak zorundasınız.

Muafiyet Sınavının TELAFİSİ YOKTUR.

İngilizce I ve İngilizce II derslerinden muaf olma koşulları nelerdir ?

Muafiyet Sınavı: Öğrencilerin zorunlu yabancı dil derslerinden muaf olabilmeleri için, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından güz ve bahar yarıyıllarının başında düzenlenen Muafiyet Sınavında başarılı olmaları gerekir. Muafiyet Sınavı 100 tam puan üzerinden değerlendirilir ve bu sınavdan; 70 alanlar güz yarıyılı zorunlu yabancı dil dersinden, 80 alanlar ise bahar yarıyılı zorunlu yabancı dil dersinden de “AA” başarı notuyla muaf olurlar.

Güz yarıyılı zorunlu yabancı dil dersine devam ederek 80 ve üzeri bir puanla başarılı olan öğrenciler ya da güz yarıyılı zorunlu yabancı dil dersinden AA harf notu ile muaf olan öğrenciler, bahar yarıyılı zorunlu yabancı dil dersine ilişkin muafiyet sınavına girme hakkı elde ederler. Sınavda başarılı olma koşulları güz dönemi uygulanan sınav ile aynıdır.

Ulusal ve/veya Uluslararası Sınavlar: Ayrıca Üniversite Senatosunca kabul edilen ulusal ve/veya uluslararası sınavlardan en az A1 seviyesinde başarılı olmanız ve bunu belgeleriyle birlikte sunmanız koşuluyla “İngilizce I” ve/veya “İngilizce II” derslerinden muaf olabilirsiniz.

Türkçe Lisans Programında isteğe bağlı Hazırlık Sınıfına katılmak için ne yapmalıyım ?

Bunun için  akademik yılın başında 1. Sınıfa ilişkin kaydınızı dondurmanız ve burslu dahi olsanız Hazırlık Sınıfı ücretini ödemeniz yeterlidir. Zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfında eğitim alan öğrencilerimiz için geçerli olan bütün kural ve uygulamalar isteğe bağlı Hazırlık Sınıfı Eğitimi alacak olan öğrencilerimiz için de aynı şekilde geçerlidir. Ancak bir farkla: İsteğe bağlı Hazırlık Sınıfı Eğitimi alan öğrenciler yıl sonu başarı notu istenilen düzeyde olmasa bile Hazırlık Sınıfından başarısız olarak 1. sınıfa geçerler.

Başka bir üniversitede Hazırlık Sınıfı / İngilizce I / İngilizce II okumuşsam İngilizce I ve/veya İngilizce II derslerinden muaf olabilir miyim ?

Başka bir üniversitede Hazırlık Sınıfı (en az elementary-başlangıç- düzeyini tamamlamak kaydıyla), “İngilizce I” ve “İngilizce II” (en az CC almış olmak ve eşit krediye sahip olmak kaydıyla) derslerini okumuş olduğunuzu belgelendirdiğiniz takdirde muaf olursunuz.  

Yurt dışı imkânları nelerdir?

Bir üniversitede bulunması gereken tüm olanakları sunan Maltepe Üniversitesi’nin ana hedefi aktif, akılcı düşünen, okuyan, araştıran, üreten, dünya gençliği ile her alanda yarışabilen, çağdaş ve aydın insanı Türkiye’nin geleceğine hazırlamaktır.

Maltepe Üniversitesi öğrencilerine yurt dışında eğitim fırsatı da sunmaktadır. EUA (Avrupa Üniversiteler Birliği), TASSA (Türk-Amerikan Bilim adamları ve akademisyenler birliği), IMHE (OECD Yükseköğretim Programı) üyelikleri, Erasmus değişim programları, çift diploma olanakları, yan dal sertifikaları da Maltepe Üniversitesi’nin uluslararası alanda tanınmışlığının bir göstergesidir.

Maltepe Üniversitesi’nin yurt dışı anlaşmaları hakkında bilgi alabilir miyim ?

Üniversitemiz, Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesine sahip bir yükseköğretim kurumu olarak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında yer alan Hayatboyu Öğrenme /Erasmus + Programına katılma hakkına sahiptir. Program kapsamında öğrencilerimiz, Avrupa Birliğine üye ülkelerden ikili anlaşmamız bulunan yükseköğretim kurumları ile gerçekleştirilecek öğrenim hareketliliklerine ve yine yükseköğretim kurumları ya da işletmelerle gerçekleştirilebilecek staj faaliyetlerine katılabilmektedirler.

Üniversitemiz Bologna Sürecinin öngördüğü hedefleri kabul etmiştir. Çeşitlilik ve birlik arasında bir denge kurulabilmesi, ülkemizin de Avrupa Yükseköğretim Alanı  (EHEA) içerisinde yer alması ve öğrencilerimizin Avrupa’da kolayca dolaşabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Maltepe Üniversitesi Avrupa'da 27 farklı ülkeden 102 ayrı üniversite, 153 ayrı bölümü  ile Erasmus+Öğrenci Öğrenim Anlaşmamız mevcuttur. Anlaşmalar Listesi için bakınız.

(http://internationaloffice.maltepe.edu.tr )

Marmara Eğitim Kurumları

Marmara Eğitim Kurumları “Anaokulundan hayata” ilkesini, eğitimin  her aşamasında gerçekleştirmeyi hedefleyen bir kurumdur. Marmara Eğitim Kurumları 1985 yılında İstanbul Maltepe’de kurulan Çağdaşım Anaokulu ile hayata geçmiştir.

1991 yılında İstanbul Marmara İlköğretim Okulu ve İstanbul Marmara Koleji,
1993 yılında İstanbul Marmara Fen Lisesi,
1996’da İstanbul Marmara Anadolu Meslek Lisesi açılmıştır.
1997 yılında T.C.Maltepe Üniversitesi,
1998 yılında Muğla’nın Bodrum ilçesinde Bodrum Marmara Anadolu, ilköğretim okulu ve lisesi kurulmuştur.
1999 yılında 1000 dönüm arazi üzerine depreme % 100 dayanıklı olarak yapımına başlanan Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı yerleşkesi olan Marmara Eğitim Köyünde eğitim-öğretim devam etmektedir.
2006-2007 yılları arasında İstanbul’un Anadolu yakasında ve Bodrum’da açılan yeni anaokullarıyla kurum, eğitim-öğretim hizmet alanını genişletmiştir.

Hedefi bilgi çağının gerektirdiği donanıma sahip, bir üst öğrenime hazır, yaşam boyu öğrenmeyi öğrenmiş, ulusal kimliği ile gurur duyan, ülkesini başarıyla temsil edebilen dünya vatandaşları yetiştirmek olan MARMARA EĞİTİM KURUMLARI, dünya standartlarında eğitim veren bir okul olarak, mezunlarının çocuklarını mezun etme vizyonuna sahiptir.

Marmara Eğitim kurumları, Cumhuriyet ilkelerine bağlı, çağdaş yaşamın gerektirdiği bireysel ve toplumsal becerileri kavramış akademik, zihinsel ve sosyal ilgileri doğrultusunda öğrencilerini ulusal ve uluslararası yükseköğretime hazırlayan; yurtiçi ve yurtdışı kurumlarla eğitim-öğretim programları ve proje çalışmaları kapsamında iş birliği yapan “Dünya Okulu” olmanın birinciyle sürekli mükemmeli arayan eğitim-öğretim sistemiyle topluma hizmet vermektedir.

Öğrenci Yurdu

Üniversitemizde, kız ve erkek öğrenci yurdumuz vardır. Çam ormanlarının arasında, deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş öğrenci yurdumuz ile öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılıyor; kalıcı arkadaşlıkların kurulduğu, yardımlaşmanın ve  paylaşmanın öğrenildiği, doğa ile iç içe, sağlıklı, rahat ve huzurlu bir yaşam olanağı sunuyoruz.

Doğa ile yaşamı bütünleştiren Marmara Eğitim Köyü Öğrenci Yurdu, olanakları ile gençleri daha sağlıklı, daha dinamik, daha verimli kılıyor ve fakültelere/yüksekokullara olan yakınlığıyla avantaj sağlıyor.

Daha fazla bilgi için: http://ogrenciyurdu.maltepe.edu.tr/

Üniversitenin öğretim dili nedir ?

Türkçe veya İngilizcedir; Hukuk Fakültesi % 30 İngilizcedir.

Spor Tesisleri
 1. Maltepe Üniversitelilere “sağlıklı yaşam” alışkanlığını kazandırarak, kampüs yaşamı içerisinde spor yapma potansiyelini hayata geçirmek ve ruh sağlığını korumak amacıyla Marmara Eğitim Kurumları Spor Tesisleri kullanılmaktadır.

  Marmara Eğitim Kurumları Spor Tesisleri:

 • 1200 kişi kapasiteli çok amaçlı spor salonu
 • Olimpik kapalı yüzme havuzu ve çocuk havuzu
 • Kapalı basketbol ve voleybol sahaları
 • Futbol sahaları
 • Açık spor alanları
 • Tenis kortları

  Daha fazla bilgi için: http://sks.maltepe.edu.tr/sks/spor-tesisleri

Maltepe Üniversitesinde çift anadal/ yandal programları var mı ?

Üniversitemiz, öğrencilerine anadal lisans programlarına ek olarak ikinci bir dalda lisans diploması alma, ya da bir yandal programında öğrenim görme olanağı tanımıştır. Maltepe Üniversitesi lisans öğrencileri, istedikleri ve gerekli koşulları yerine getirdikleri takdirde "Çift Anadal" (double major) ve "Yandal" (minor) programlarına girebilmektedirler. Daha fazla bilgi için: http://www.maltepe.edu.tr/tr/ogrenciisleri/CiftAnadal-Yandal

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden programınız var mı ?

2018-2019 akademik yılında Üniversitemizde "Güzel Sanatlar Fakültesi" ve "Maltepe Üniversitesi Konservatuvar"ı özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul etmektedir.

"Güzel Sanatlar Fakültesi"ne bağlı lisans programları ve koşulları şunlar için tıklayınız.

"Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı"na bağlı lisans programları ve koşulları için tıklayınız. 

Hazırlık Sınıfı için devamsızlık durumunda ne yapmam gerekir ?

Hazırlık Sınıfında derslere devam zorunludur. Bir eğitim-öğretim yılı içinde eğitim-öğretim süresinin en az %80’ine devam etmek gerekir. Devamsızlık sınırını aştığınız takdirde, akademik yönden başarılı olsanız dahi sınavlara alınmaz ve bulunduğunuz seviyeyi tekrar etmek zorunda kalırsınız.

S.S.S
Hazırlık Sınıfında başarılı olamazsam bursum kesilir mi ?

Evet. Hazırlık Sınıfını ikinci yıl tekrar eden burslu öğrenciler ücret öderler. Ancak ikinci yılın sonunda başarılı olup lisans derslerine başlayan öğrencilerin bursları tekrar bağlanır.

İletişim
Hazırlık Sınıfından muaf olma koşulları nelerdir ?
 1. Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavı: Akademik yılın başında Üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilere verilen sınavdır. Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı 100 tam puan üzerinden değerlendirilir ve bu sınavdan aşağıdaki tabloda belirtilen asgari puanları alan öğrenciler, yabancı dil Hazırlık Sınıfından muaf tutularak doğrudan diploma programlarında öğrenim görme hakkı elde ederler.

FAKÜLTE/PROGRAM

ASGARİ

PUAN

Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programına kayıtlı öğrenciler için

70

Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programına kayıtlı öğrenciler için

60

Hukuk Fakültesine kayıtlı öğrenciler için

60

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

Tıp Fakültesine kayıtlı öğrenciler için

60

Diğer Fakülte/Yüksekokullara kayıtlı öğrenciler için

55

 

 

Ulusal ve/veya Uluslararası Sınavlar: Hazırlık Sınıfından muaf sayılabilmek için Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen ulusal ve/veya uluslararası sınavlardan aşağıdaki tabloda belirtilen puanları almış olmanız ve bunu belgeleriyle birlikte sunmanız koşuluyla da hazırlık eğitiminden muaf olabilirsiniz.

 FAKÜLTE/PROGRAM

MÜ Hazırlık Sınıfı Asgari Başarı Puanları

YDS YÖKDİL KPDS

ÜDS

PTE

TOEFL (IBT)

IB DIPLOMA   (7 üzerinden)

Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programına kayıtlı öğrenciler için

70

75

75

90

6

Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programına kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

Hukuk Fakültesine kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

Tıp Fakültesine kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümüne kayıtlı öğrenciler için

60

65

67

78

5

Diğer Fakülte/Yüksekokullara kayıtlı öğrenciler için

55

60

55

72

4

Öğrenci yemekhanesi/kantinler/kafeteryalar

Kampüs içinde biri Kültür Merkezi içinde, diğeri Öğrenci Yurdunda olmak üzere 2 tane yemekhane, 12 kantin/kafeterya mevcuttur:

Aral Cafe- İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi / Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde

Aynalı Cafe- Yabancı Diller Yüksekokulunda

Eylül Cafe- Hukuk Fakültesinde

Hemşirelik Cafe- Hemşirelik Yüksekokulunda
Kültür Merkezi Cafe- Kültür Merkezinde

Mavi Çilek Cafe- İletişim Fakültesinde

Nar Cafe- İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde

Sera Cafe- Marmara Kolejinin yanında

Şimkar Cafe- Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde

Molero Cafe – Marma Kongre Merkezi yanında

Özsüt

Yurt Cafe

Öğrencilerimizden
Anasayfa Linkler
ÖSYM-2019 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Tarihi
Öğrenci Kulüpleri / Toplulukları

Üniversite yılları insan yaşamının en güzel, en güçlü ve hayallerini gerçekleştirebileceği çok önemli bir süreçtir. Üniversitemiz bu anlamda öğrencilerimize akademik çalışmalarının dışında kalan zamanlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirebilecekleri veya yeni ilgi alanları kazanabilecekleri ortam ve olanakları sağlamaktadır. Öğrenciler farklı alanlarda kurdukları öğrenci kulüpleriyle sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlemekte ve düzenlenen etkinliklere katılmaktadırlar.

Üniversitemiz kurulduğu yıllardan itibaren Mütevelli Heyeti ve Rektörlüğümüzün desteğiyle yüzlerce ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmış, bu etkinliklerin birçoğu öğrenci kulüpleri ve öğrenci konseylerinin özverili gayret ve katkılarıyla gerçekleşmiştir. 

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren öğrenci kulüpleri Üniversite yerleşkesinde düzenlediği etkinliklerin yanı sıra üniversite dışında YÖK kapsamında düzenlenen diğer kültürel, sosyal ve sportif etkinliklere de katılmaktadır. 

Öğrencilerimiz aynı zamanda diğer yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerle işbirliği içinde akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere ev sahipliği yapmakta veya yapılanlara katılmaktadırlar.

2017-2018 Güz Dönemi Etkinliklerimiz için tıklayınız.

2017-2018 Bahar Dönemi Etkinliklerimiz için tıklayınız.

Üniversitemiz öğrenci kulüp/topluluk listesi aşağıda gösterilmiştir.

ARAMA KURTARMA KULUBÜ

SEARCH AND RESCUE CLUB

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KULUBÜ

KEMALIST THOUGHT CLUB

AVRASYA KULUBÜ

EURASIA CLUB

ÇOCUK DÜNYAM KULUBÜ

MY CHILD WORLD

DANS KULUBÜ

DANCE CLUB

EDEBİYAT KULUBÜ

LITERATURE CLUB

ERASMUS KULUBÜ

ERASMUS CLUB

FELSEFE KULUBÜ

PHILOSOPHY CLUB

FOTOĞRAFÇILIK KULUBÜ

PHOTOGRAPHY CLUB

GASTRONOMİ KULUBÜ

GASTRONOMY CLUB

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI VE SPORLARI KULUBÜ

TRADITIONAL TURKISH ARTS AND SPORTS

GEZİ KULUBÜ

TRAVEL CLUB

GİRİŞİMCİLİK KULUBÜ

ENTREPRENEURSHIP CLUB

HAVACILIK KULUBÜ

AVIATION CLUB

HEMŞİRELİK VE SAĞLIK KULUBÜ

NURSING AND HEALTH CLUB

HUKUK KULUBÜ

LAW CLUB

İNSAN HAKLARI KULUBÜ

HUMAN RIGHTS CLUB

İŞLETME KULUBÜ

BUSINESS CLUB

KARİYER VE İŞ KULUBÜ

CAREER AND BUSINESS CLUB

KIZILAY KULUBÜ

KIZILAY CLUB

KÜLTÜR KULUBÜ

CULTURE CLUB

M.Ü. TIP ÖĞRENCİLERİ TOPLULUĞU

M.U. MEDICAL STUDENTS COMMUNITY CLUB

MARKETING KULUBÜ

MARKETING CLUB

MİMARLIK VE TASARIM KULUBÜ

ARCHITECTURE AND DESIGN

MOTOSİKLET KULUBÜ

MOTORCYLING CLUB

MÜZİK KULUBÜ

MUSIC CLUB

OKÇULUK KULUBÜ

ARCHERY CLUB

ÖZEL EĞİTİM KULUBÜ

SPECIAL EDUCATION CLUB

PSİKOLOJİ KULUBÜ

PSYCHOLOGY CLUB

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK KULUBÜ

GUIDANCE AND PSYCHOLOGICAL COUNSELLING CLUB

ROCK KULUBÜ

ROCK CLUB

SATRANÇ KULUBÜ

CHESS CLUB

SİNEMA KULUBÜ

CİNEMA CLUB

SOSYAL HİZMET KULUBÜ

SOCIAL SERVISE CLUB

SOSYOLOJİ KULUBÜ

SOCIOLOGY CLUB

TİYATRO KULUBÜ

DRAMA CLUB

TOPLUMSAL CİNSİYET ÇALIŞMALARI KULUBÜ

GENDER STUDIES CLUB

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK KULUBÜ

INTERNATIONAL TRADE AND LOGISTICS CLUB

WOMEN İN BUSSİNESS KULUBÜ

WOMEN İN BUSSİNESS CLUB
YABANCI DİLLER KULUBÜ

FOREIGN LANGUAGES CLUB

YAPI KULUBÜ

CONSTUCTION CLUB

YENİLER KULUBÜ

YENILER CLUB

İletişim
Fotoğraflar

  

 

 

  

 

 

 

 

Yetenek Sınavı Kılavuzları
Videolar

Konservatuvar
ÖSYM-2019 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi
Diğer yabancı dilleri öğrenebilme olanağım var mı ?

Elbette. Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça gibi dersleri Seçmeli Ders olarak alabilirsiniz.

Seçmeli dersten başarılı olamazsam yine aynı dersi tekrar etmek zorunda mıyım ?

Hayır. Dilerseniz başka bir ders seçebilirsiniz.

Öğrenci El Kitabı

ÜNİVERSİTE YAŞAMINIZ İÇİN YARARLI BİLGİLER

 

BELGELER VE ÖĞRENCİ BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ

 

BİLİŞİM SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

 

MEZUNLARLA İLETİŞİM VE KARİYER ARAŞTIRMA MERKEZİ (MİKAM)


 

ÜNİVERSİTE YAŞAMINIZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Önlisans ve lisans programlarına kayıtlı öğrenciler, "Maltepe Üniversitesi Önlisans/Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde" belirtilen kurallar ile Üniversite Senatosunun aldığı kararlara göre öğrenimlerini sürdürürler.

Akademik Danışman

Maltepe Üniversitesinde öğrenim gören her öğrenci için tam zamanlı bir öğretim elemanı, ilgili bölüm/program başkanlığı tarafından akademik danışman olarak atanır. Akademik danışman, öğrencinin akademik durumunu izler, ilgili yönetmelik ve yönergeler hakkında öğrenciyi bilgilendirir, haftalık ders programının düzenlenmesi ve diğer akademik konularda öğrenciye rehberlik eder. Öğrencilerin; ders seçme, ders ekleme-bırakma, dersten çekilme işlemleri danışman onayıyla yapılır.

Kayıt Yenileme

Ara ve son sınıflarda öğrenim gören öğrenciler, her yarıyıl başında Akademik Takvimde belirtilen tarihler arasında kayıtlarını yenilemek zorundadır. Kayıt yenileme iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada ücretli veya kısmi burslu öğrencilerin eğitim-öğretim ücreti ödemelerini yapmaları, ikinci aşamada ise tüm öğrencilerin ders kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Bu işlemleri tamamlamayan öğrenciler, ilgili akademik yılda öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

Ders Kayıtları

Öğrenciler ders kayıtlarını Güz ve Bahar yarıyılları için Akademik Takvimde belirtilen tarihler arasında, http://mubis.maltepe.edu.tr/ adresinden yaparlar. Ders kayıtları, akademik danışmanların onayıyla kesinleşir.

Öğrenciler ilk iki yarıyıl, ilgili bölümün/programın öğretim programında yer alan derslerin tamamına kayıt olmak zorundadır.

Öğrenciler ilgili bölümün/programın öğretim programındaki zorunlu derslere ve programda gösterilen türde ve sayıda seçmeli derse, ilgili yarıyıllarda kayıt olmakla yükümlüdür. Seçmeli dersler öğrencilerin ilgi ve istekleri göz önünde bulundurularak akademik danışman yardımıyla belirlenir. Bazı derslere kayıt yaptırılabilmesi için ön koşullar getirilebilir. Bu durumda, ilgili derse kayıt yaptırabilmek için belirlenen bu koşulların sağlanmış olması gerekmektedir.

Ders Ekleme-Bırakma ve Dersten Çekilme

Öğrenciler; Güz ve Bahar yarıyıllarında derslerin başladığı tarihten itibaren ikinci haftanın sonuna kadar, kayıt yaptırdıkları derslerde değişiklik yapabilir, yenilerini ekleyebilir veya aldıkları dersleri bırakabilirler. Ayrıca öğrenciler, Akademik Takvimde belirtilen dersten çekilme süresi içinde, kayıtlı oldukları en fazla iki dersten, danışmanın olumlu görüşünü alarak çekilebilirler. Bu durumda eğitim-öğretim ücretinde herhangi bir indirim/iade yapılmaz.

Ders Transferi

Başka bir yükseköğretim kurumunda öğrenim görmekteyken geçiş yapmış veya öğrenimini tamamladıktan sonra Üniversitemize kayıt yaptıran öğrenciler, daha önce aldıkları dersleri transfer edebilirler. Bunun için, öğrencilerin daha önce aldıkları derslere ilişkin transkript ve ders içeriklerini kayıtlı bulundukları Fakültelere/Yüksekokullara teslim etmeleri gerekir. Fakülte ya da Yüksekoullar tarafından transferi kabul edilen dersler transkriptte “T” harfi ile gösterilir.

Öğretim Programları, Zorunlu ve Seçmeli Dersler

Öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca izleyecekleri öğretim programları ve derslerin yarıyıllara göre dağılımı, ilgili bölüm/program başkanlığınca düzenlenir. Öğretim programlarında; mezun olabilmek için tamamlanması gereken toplam kredi ile alınması gereken zorunlu ve seçmeli dersler, bu derslerin haftalık; teorik, uygulama ve laboratuvar saatleri ve kredileri ile varsa ön koşulları belirtilir. Ön koşullu bir dersin alınabilmesi için, öğretim programında ön koşul olarak belirtilen önceki yarıyıllara ait bir veya daha çok dersin başarılmış olması gerekir.

Öğretim programlarındaki dersler, zorunlu ve seçmeli olarak iki kategoriye ayrılır. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili ve 1. yılda alınan İngilizce dersleriyle mezuniyet için alınması zorunlu olan dersler ilgili bölümün zorunlu derslerini oluşturur. Öğretim programlarında yer alan seçmeli dersler, alan seçmeli ve üniversite seçmeli dersler olarak gruplandırılır.

Ders Yükü

Ders yükü, bir öğrencinin herhangi bir yarıyılda kayıt olabileceği derslerin kredi toplamıdır. Öğrencilerin ilgili yarıyıllarda normal ders yüklerinin ne olacağı, kayıtlı oldukları bölümün/programın öğretim programında belirtilir. Genel not ortalaması, en az 2.50 olan öğrenciler için 2 kredi, en az 3.00 olanlar için 4 kredi, en az 3.50 olanlar için 6 kredi daha ders yükleri otomatik olarak artırılır. Öğrencilerin (sınamalı öğrenciler dışında) herhangi bir yarıyıldaki ders yükü 10 krediden az olamaz. En fazla iki dönem içinde mezun olabilecek durumda olan öğrenciler için bu koşul aranmaz.

Derslere Devam

Öğrenciler, kayıt yaptırdıkları her türlü ders, uygulama, laboratuvar çalışmalarına ve bunların gerektirdiği veya ilgili öğretim elemanının gerekli gördüğü sınav ve diğer akademik çalışmalar toplamının kuramsal dersler için %70'ine, uygulamalı dersler için %80’ine devam etmekle yükümlüdür. Bir dersin devam yükümlülüğünü yerine getirmeyen öğrenci, o dersten devamsız/başarısız sayılır.

Akademik Yıl, Akademik Takvim ve Öğrenim Süresi

Akademik yıl, her biri 14 haftadan oluşan Güz ve Bahar yarıyıllarından oluşur. 2 hafta süren final sınavları bu sürelere dahil değildir. Kayıtlar, başvurular, sınavlar ve benzeri faaliyetlere ilişkin tarihler, Üniversite Senatosunca belirlenen Akademik Takvim ile düzenlenir. Yaz öğreniminin yapılıp yapılmayacağı her yıl Üniversite Senatosu tarafından karara bağlanır.

Normal öğrenim süresi; önlisans programlarında 4 yarıyıl, lisans programlarında 8 yarıyıl, Tıp Fakültesinde 6 yıldır.Bu sürelere İngilizce hazırlık sınıfı ve yaz okulunda geçirilen süreler dahil değildir.

Sınavlar ve Sınav Sonuçlarına İtiraz

Bir dersin ölçme ve değerlendirme işlemi için en az bir ara sınav ve final sınavıyla yapılır. Ödev, laboratuvar, uygulama projesi ve benzeri çalışmalar ölçme ve değerlendirmeye katılabilir. Sınav ve diğer ölçme-değerlendirme araçlarının sonuçları öğrenci bilgi sistemi üzerinden duyurulur.

Ara sınavlar, sınav tarihleri ve sınanacak bilgilerin öğrencilere önceden duyurulduğu sınavlar olup ilgili dersin haftalık ders çizelgelerinde gösterilen saatleri içinde yapılır. Ara sınavlara katılmayan öğrencilerin mazeretleri dersin öğretim elemanı tarafından değerlendirilir ve mazeret sınavı yapılıp yapılmayacağına öğretim elemanı karar verir. Final sınavları, öğrencilerin ilgili derse ilişkin toplam bilgilerinin ölçüldüğü ve başarı değerlendirmesinde önemli ağırlığı olan sınavlardır.

Öğrenciler, sınav sonuçlarının ilan edildiği tarihten itibaren en geç beş iş günü içinde kayıtlı oldukları fakülte/yüksekokula yazılı olarak itiraz edebilirler.

Başarı Notları

Öğrencilerin bir derse ilişkin başarı durumlarını belirtmek için harfli not sistemi kullanılır. F notu; dersten başarısız olan; DZ notu; dersten devamsızlık nedeniyle başarısız olan öğrenciler için kullanılır. Harf notları ve katsayıları aşağıdaki gibidir:

Harf Notu

Katsayı

AA

4.0

BA

3.5

BB

3.0

CB

2.5

CC

2.0

DC

1.5

DD

1.0

F

0

 

 

BI (başarılı) notu; genel not ortalaması hesabını etkilemeyen (kredisiz) derslerden başarılı olunması halinde kullanılır.

BZ (başarısız) notu; genel not ortalaması hesabını etkilemeyen (kredisiz) derslerden başarısız olunması halinde kullanılır.

EK (eksik) notu; öğretim elemanı tarafından kabul edilen bir mazeret nedeniyle, öğrencinin bazı şartlarını zamanında yerine getiremediği dersler için kullanılır. Öğrencinin, akademik takvimde belirtilen tarihe kadar eksiklerini gidererek EK notunu harf notuna dönüştürmesi gerekmektedir. Aksi halde EK notu, not ortalamasına etki eden dersler için F, not ortalamasına etki etmeyen dersler için BZ notuna dönüşür.

ÇK (çekilmiş) notu; öğrencinin, güz ve bahar yarıyıllarında akademik takvimde belirtilen tarihe kadar, öğretim elemanı ve akademik danışmanın onayı ile çekilmesine izin verilen dersler için kullanılır. Öğrenciler; bir dönemde en çok iki dersten, öğrenim süreleri boyunca ön lisans programlarında toplam iki dersten, lisans programlarında ise toplam altı dersten çekilebilirler. Öğrenciler; tekrarlamak zorunda oldukları derslerden, daha önce çekildikleri derslerden, yaz okulu derslerinden ve ilk iki yarıyılın derslerinden çekilemez.

TF (transfer) notu; öğrencinin başvurusu ve ilgili yönetim kurulu kararı ile öğrencinin başka bir yükseköğretim kurumunda aldığı derslerin transferinde kullanılır.

Not Ortalamalarının Hesabı

Öğrencilerin başarı durumları her yarıyıl sonunda YANO (Yarıyıl Ağırlıklı Not Ortalaması) ve GANO (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) ile izlenir. Öğrencilerin bir dersten aldıkları toplam puan; o dersin kredisi ile yarıyıl sonu başarı notu katsayısının çarpımı ile elde edilir. YANO, öğrencinin ilgili yarıyılda kayıt yaptırdığı bütün derslerden elde ettiği toplam puanın, bu derslerin kredi toplamına bölünmesiyle elde edilir. GANO, öğrencinin ortalama hesap tarihine kadar kayıt yaptırdığı derslerin tümünden elde ettiği toplam puanın, bu derslerin kredi toplamına bölünmesiyle elde edilir. GANO hesabında, tekrarlanan derslerden alınan en son not ve kredi kullanılır, ancak not dökümünde (transkiptte) tekrar edilen derslerin tamamı gösterilir.

Mezuniyet ve Diploma

Herhangi bir yarıyıl sonunda; kayıtlı olduğu öğretim programının tüm derslerini başarıyla tamamlayan, gerekli kredi sayısını sağlayan, varsa staj, proje gibi yükümlülüklerini yerine getiren ve GANO’su en az 2.00 olan öğrenciler, ilgili yönetim kurulunun mezuniyet kararıyla diploma almaya hak kazanır. Diplomanın üzerinde, öğrencinin tamamlamış önlisans/lisans programının adı bulunur. Mezuniyet tarihi, ilgili yönetim kurulunun mezuniyet kararını aldığı tarihtir. Ayrıca her öğreciye İngilizce olarak hazırlanmış "Diploma Eki" (Diploma Supplement) verilir. Diplomalar, "Diploma, Diploma Eki ve Diğer Mezuniyet Belgeleri Yönergesi"ne göre düzenlenir. İlgili yönerge için tıklayınız.

Kurum İçi Yatay Geçiş (Bölümlerarası Geçiş)

Hangi dönemlerde ve hangi bölümler için kurum içi yatay geçiş ile öğrenci kabul edileceği ve öğrenci kabul edecek bölümlerin kontenjanları Akademik Takvimde belirtilen tarihlerde ilan edilir. Başvurular; en erken ikinci yarıyıl, en geç beşinci yarıyılın başında, akademik takvimde ilan edilen tarihler arasında yapılır.

Üniversitede farklı puan türü ile öğrenci kabul eden bölümler/programlar arasında yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için, öğrencinin üniversite giriş sınava girdiği yıl itibarıyla, geçmek istediği bölüm/program için geçerli olan puan türünde aldığı puanının, geçmek istediği bölüme/programa eşdeğer yurtiçindeki diğer üniversitelerin bölümlerinin en düşük taban puanından az olmaması koşulu aranır. 

Çift Anadal Programı (ÇAP)

Gerekli koşulları yerine getiren öğrencilerin, başka bir bölümde/programda ikinci bir lisans diploması almalarına olanak sağlayan programa “Çift Anadal Programı” adı verilir. Aynı anda birden fazla Çift Anadal Programına kayıt yapılamaz. Çift Anadal başvuruları, Akademik Takvimde ilan edilen tarihler arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yapılır. Başvurular Fakülte/Yüksekokul Yönetim Kurullarınca değerlendirilir.

Yandal Programı (YAP)

Gerekli koşulları yerine getiren öğrencilerin, başka bir bölümde/programda belirli bir alanda bilgi sahibi olmalarına ve sertifika almalarına olanak sağlayan programa “Yan Dal Programı” adı verilir. Aynı anda birden fazla yandal programına kayıt yapılamaz. Yandal başvuruları Akademik Takvimde ilan edilen tarihler arasında, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yapılır. Başvurular, Fakülte Yönetim Kurullarınca değerlendirilir.

Kayıt Dondurma ve İzinli Sayılma

Öğrenciler belgelemek koşuluyla; sağlık, askerlik, doğal afet gibi geçerli mazeretlerle, bağlı bulundukları fakülte/yüksekokula kayıt dondurma için başvuru yapabilirler. Kayıt dondurulan süreler öğrenim sürelerine katılmaz. Öğrencilere, bir defada en çok iki yarıyıl olmak üzere, öğrenim süreleri boyunca; lisans öğrencileri için toplam dört yarıyıl, ön lisans öğrencileri için toplam 2 yarıyıl izin verilebilir. (Birinci ve dördüncü yarıyılları arasında en çok iki yarıyıl, beşinci ve sekizinci yarıyılları arasında en çok iki yarıyıl kayıt dondurabilirler)

Öğrencilerin izin başvurularını, derslerin başlama tarihini takip eden dördüncü haftanın son iş gününe kadar, bağlı bulundukları fakültelere/yüksekokullara yapmaları gerekir. Bu tarihten sonra yapılacak izin başvuruları değerlendirmeye alınmaz. Derslerin başlamasını takip eden dördüncü haftanın son iş gününe kadar izin başvurusu yapan ve başvurusu kabul edilen öğrencinin başvurusunun kabul edilebilmesi için Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen ücretin ödenmesi gerekir. Öğrenciler, kayıt dondurdukları süre boyunca Maltepe Üniversitesinin sağladığı imkânlardan ve öğrencilik haklarından yararlanamaz. Öğrenciler, izinlerinin bitimini izleyen yarıyılda, eğitim-öğretim ücretlerini ödeyerek ve ders kayıtlarını yaparak öğrenimlerine devam ederler.

BELGELER VE ÖĞRENCİ BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ

Öğrenci belgesi, transkript gibi resmî belge talepleri ve öğrenci bilgilerinin güncellenmesi için, hafta içi her gün 08:00-18:00 saatleri içinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat edilmesi gerekmektedir.

Öğrenci Kimlik Kartı

Her öğrenciye Maltepe Üniversitesine kayıtlı olduklarını gösteren Kimlik Kartı verilir.

İETT Seyahat Kartı

Yeni kayıt olan öğrenciler İETT seyahat kartlarını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından alırlar. Devam eden öğrenciler yeni kartlarını almak üzere Öğrenci Belgesi eşliğinde İETT bürolarına biryesel başvuruda bulunarak edinebilirler. Bu durum kartlarını kaybeden öğrencilerimiz için de geçerlidir.

Öğrenci Belgesi

Öğrencilerin Üniversiteye kayıtlı olduklarını gösteren ve resmî bir belge olan Öğrenci Belgesi, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca hazırlanır.

Not Dökümü (Transkript)

Öğrencilerin öğrenim hayatları süresince aldıkları dersleri ve başarı durumlarını gösteren not dökümü belgesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca hazırlanır.

Harçsız Öğrenci Pasaportu

Öğrenim veya bilimsel amaçlı, sosyal, kültürel, sportif etkinliklere katılmak için yurt dışına gidecek öğrenciler, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından alacakları bu belgeyi Vergi Dairesinden onaylattıktan sonra Emniyet Müdürlüğüne teslim ederek pasaport harcından muaf olabilirler.

BİLİŞİM SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

TEK Şifre Uygulaması

Tek şifreniz Maltepe Üniversitesinin tüm bilişim işlemleri için kullanacağınız şifredir.
(Maltepe Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi MÜBİS, Wi-Fi, Kütüphane, Maltepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi (MUDES). TEK Şifreniz tek kullanımlık değildir. Bu bağlamdaki tüm bilişim işlemleri için aynı şifre geçerli olduğundan, şifre, TEK şifre olarak adlandırılmıştır.

Tek şifrenizi MÜBİS giriş ekranındaki “Parolamı Unuttum” alanından Parolamı Değiştir seçeneği ile değiştirebilirsiniz.

Tek şifrenizi MÜBİS giriş ekranındaki “Parolamı Unuttum” alanından cep telefonunuza SMS göndererek öğrenebilirsiniz. Cep telefonunuza şifre ulaşmadığı zamanlarda Bilgi İşlem Dairesi telefonlarına ya da ofisine ulaşarak alabilirsiniz. (Dahili: 2624 – 2628)

Telefonunuza SMS'le şifre iletilemiyorsa, operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayıp ‘Maltepe Üniversitesinden gelen mesajları almak istiyorum’ demeniz gerekmektedir. Bazı operatörler reklam mesajlarını engelleme kapsamında Maltepe Üniversitesinin mesajlarını da engellemektedir.

Öğrenci e-posta:

E-posta adresiniz okula kaydınız yapıldığı anda otomatik olarak açılır. E-postanız öğ[email protected] şeklinde olacaktır.

Şifreniz: Şifreniz sonradan değiştirilmek üzere ilk giriş için; Maltepe ve devamında TC Kimlik Numaranızın son 5 rakamıdır. (Maltepe12345 gibi)

Sistem Girişi: https://portal.office.com

Maltepe Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi (MÜBİS)

MÜBİS Öğrenci otomasyon sistemi için;

Kullanıcı Adınız: Öğrenci Numaranız

Şifreniz: TEK şifrenizdir. 

Sistem Erişim Adresi: http://mubis.maltepe.edu.tr/

MÜBİS’i sorunsuz bir şekilde görüntüleyebilmek ve işlemlerinizi yapabilmek için Mozilla Firefox tarayıcısını kullanmanız gerekmektedir. Diğer tarayıcılarda sorun yaşayabilirsiniz.

İnternet Hizmeti:

Yabancı Diller Yüksekokulu binası, Hemşirelik Yüksekokulu ve Konservatuvar binası dışındaki tüm binaların içerisinde internet erişimi mevcuttur. Kampüs içindeki Wi-Fi hizmetiyle internete erişebilmek için:

Kullanıcı Adınız: Öğrenci Numaranız,

Şifreniz: TEK şifrenizdir.

Akıllı telefonlar için: Android sürümü 2.1 in altında olanlar internete giremezler.

Bilgisayarlar için: IP sekmesinde DNS kayıtlı olanlar ve herhangi bir sebepten ötürü proxy yazmış olanlar internete çıkış yapamazlar. Bunun dışındaki problemler sistemsel ya da donanımsal olabilir.

Okul dışından kütüphane kaynaklarına ulaşım:

Kütüphane web sayfamızda proxy ayarlarını nasıl yapabileceğinize dair bilgiler mevcuttur.

http://kutuphane.maltepe.edu.tr/tr/veri-tabanlarina-kampus-disi-erisim

Kütüphane ayarları için;

Kullanıcı Adınız: Öğrenci numaranız,

Şifreniz: TEK şifrenizdir.

İnternet Üzerinden Yapılan Sınavlar:

Türk Dili ve Edebiyatı ile Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi derslerinin ara sınavları uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Sistem Erişim Adresi : http://mudes.maltepe.edu.tr/

MUDES sistemi girişi için;

Kullanıcı Adınız: Öğrenci Numaranız

Şifreniz: TEK şifrenizdir.

Bilgisayar Laboratuvarları:

Bilgisayar laboratuvarından yararlanmak isteyenler Fakülte/Yüksekokul/Konservatuvar Sekreterinin izni ve bilgisi dahilinde laboratuvarlardan destek alabilirler. Ayrıca Kültür Merkezinin 4. katında serbest çalışma laboratuvarı mevcuttur.

MEZUNLARLA İLETİŞİM VE KARİYER ARAŞTIRMA MERKEZİ

 

Merkez, Üniversitemiz öğrenci ve mezunlarına katılacakları iş yaşamına ilişkin dinamikleri fark etmelerini sağlamak, kariyer yollarını çizerken gereksinim duyacakları bilgi ve becerileri kazandırmak, kişisel nitelik ve amaçlarına uygun iş bulmalarını sağlamak amacıyla çalışmaktadır. 

Merkez tarafından 8 yıldır yapılan “Kariyer Günleri” etkinlikleri ile, Üniversitemizin öğrenci yetiştirdiği alanlarda sektörel gelişmelerin ve mesleki yönelimlerin tartışıldığı paneller düzenlenmekte, kişisel gelişim seminerlerinde iş arama süreci ile ilgili olarak öğrencilerin sahip olmaları gereken donanımları artırılmaya çalışılmakta, profesyonel yöneticiler ve meslek temsilcileri ile yapılan buluşmalarda öğrencilere ve mezunlara kariyer yollarını çizme konusunda deneyimlerin aktarılması amaçlanmaktadır.
 

Sanayi - Üniversite işbirliği çerçevesinde önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin içinde yer aldığı iş yaşamına teması artırma amaçlı projeler yürütülmektedir. Kuruluşların açık pozisyonları ve iş olanaklarıyla ilgili bilgiler mezun ve öğrencilerle paylaşılmaktadır.

Staj uygulamaları bulunan fakültelerle/yüksekokullarla işbirliği yapılarak staj olanaklarının artırılması yönünde çalışmalara destek verilmektedir.

Mezunlarla İletişim:


Mezunların iletişim bilgilerinin güncellenmesi için web tabanlı bir sistem kurulmuştur. Üniversitenin tüm etkinliklerinden mezunların haberdar edilmesi ve mezunlara özel çalışmaların duyurulması, buluşmalar düzenlenmesi için faaliyetleri yapılmaktadır.

Mezunlarımız aşağıdaki linkten kimlik numaralarını (TCKN) girerek bilgilerini güncelleyebilirler.

http://mikam.maltepe.edu.tr/maltepe-universitesi-mezunlari-icin-iletisim-bilgileri-guncelleme-giris-ekrani

Anasayfa İstatistikler
Muafiyet Sınavının formatı ve düzeyi nedir ?

“İngilizce I” ve “İngilizce II” dersleri Common European Framework’te tanımlanan A1 (elementary-başlangıç) düzeyini hedefler ve muafiyet sınavının seviyesi A1 sonudur. Sınav dört bölümden (dinleme, okuma, dilbilgisi ve yazma) oluşmakta olup dil kullanımını ölçmek üzere düzenlenmiştir.

Sınav örneği için yabdil.maltepe.edu.tr sayfasındaki Türkçe Lisans Programları başlığı altındaki Muafiyet Sınav Örneğine bakabilirsiniz.

İngilizce lisans sınıflarında ders seçimlerini ne şekilde yapıyoruz ?

Ders seçimlerinizi ancak Danışmanlarınızın onayı ile yapabilirsiniz. İlgili dersin öğretim elemanı yalnızca kontenjan artırımı konusunda istek üzerine size yardımcı olur.

İngilizce lisans sınıflarında İngilizce derslerinden şube değişikliğimi ne şekilde yapabilirim ?

Şube değişikliği ancak istenen yeni şubede kontenjan varsa Danışmanınız tarafından yapılabilir. İlgili dersin öğretim elemanının bir şubeden diğer şubeye transfer yapabileceği herhangi bir arayüz ekranı bulunmamaktadır.

Yeterlilik Sınavının formatı ve düzeyi nedir ?

Maltepe Üniversitesinde Hazırlık Sınıfı, Common European Framework (CEF)’teki tanımlanan B2 (Upper-intermediate) düzeyini hedefler ve bu nedenle Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavı B2 düzeyindedir. Sınav dört bölümden (dinleme, okuma, dilbilgisi ve yazma) oluşmakta olup dil kullanımını ölçmek üzere düzenlenmiştir.

Sınav formatı ve düzeyi için yabdil.maltepe.edu.tr sayfasında Programlar başlığı altındaki Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavı örneğine bakabilirsiniz.

Hazırlık Sınıfı Seviye Belirleme Sınavı nedir? Girmek zorunda mıyım ?

Evet, Seviye Belirleme Sınavına (Placement) girmek zorunludur. Bu sınav, İngilizce Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavında başarısız olan öğrencilerin İngilizce bilgi seviyelerini tespit edip en uygun olan seviyeye yerleşebilmelerini sağlamak amacıyla yapılır.

Seviye Belirleme Sınavına girmezsem ne olur ?

Bu sınava girmeyen öğrenciler, hiç İngilizce bilmeyen öğrencilerimizin başladığı Seviye 1 (Beginner) sınıfına yerleştirilirler. Seviye Belirleme sınavının tekrarı ve mazereti yoktur.

HABERLER
Duyurular
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Hemşirelik Yüksekokulu
Fakülteler
Rektörümüz Prof. Dr. Şahin KARASAR'ın Ek Yerleştirme Mesajı

Fakülte / Program
Marmara Eğitim Köyü
2018-DGS Ek Yerleştirme Kontenjanlarımız
Ücretler Burslar
Rektörün Mesajı
Neden Maltepe Üniversitesi?
Eğitim Fakültesi
Neden Maltepe Üniversitesi?
Kurucunun Mesajı
Kütüphane olanakları nelerdir ?

     2018 yaz döneminde baştan aşağı yenilenen Kütüphanemiz, yaklaşık 2.500 m² alan içinde 200.000 ciltlik raf kapasitesine ve aynı anda 400 kişilik oturma alanına sahiptir.

     Öğrencilerin sesli çalışabilecekleri serbest çalışma odaları ve okuyucu bilgisayarları mevcut olup tüm bilgisayarlar internet bağlantılıdır. Çalışma masalarının tamamı özel aydınlatmalı ve elektrik prizleri bulunmaktadır. Kütüphane binasında kablosuz ağ bağlantısı vardır.

     Maltepe Üniversitesi öğrencileri, kütüphanenin doğal üyesidir ve ücretsiz ödünç kitap alabilirler. Akıllı kütüphane sistemiyle kullanıcılar destek almadan aradıkları kitapları en kısa sürede ulaşıp, ödünç verme cihazlarından hızla ve kolayca ödünç alabilmektedirler. Mevcut 100.000 basılı ve 4.000.000’dan fazla elektronik kaynak bulunmakta ve koleksiyon sürekli olarak geliştirilmektedir.

Kurucunun Mesajı

Sevgili Gençler,

Sizi siz yapanın, hayatınıza yön verecek ve hayalini kurduğunuz hayatı yaşamanızı sağlayacak olanın sahip olduğunuz nitelikler ve bilgi birikiminiz olduğunu düşünüyorum. Bilginiz, kişiliğiniz, hepsinden önemlisi insanlığınızla itibar görmenin önemine inanıyorum. Bundan hareketle de, iyi bir Üniversite eğitiminin sizler için böylesi bir itibarı kazanmak üzere bilginizi hayatla ve hayallerinizle ilişkilendirilerek artıracağınız, önceliklerinizi belirleyeceğiniz, güçlü yanlarınızın farkına varacağınız, kısacası “Ben kimim ve neler gerçekleştirmek istiyorum?” sorusunu defalarca sorabileceğiniz bir alan açabilmesi gerektiğine inanıyorum.

Maltepe Üniversitesi’nin temelleri, sizlere böyle bir alan yaratabilmek hayaliyle kurgulandı. Bugün lisans, yüksek lisans ve doktora programlarımız, meslek yüksek okulumuz, eğitim programlarımızla iç içe faaliyet gösteren araştırma merkezlerimiz, çok paydaşlı yerel ve uluslararası projelerimiz ve sosyal ve kültürel etkinliklerimiz ile bu hayali sizlerle birlikle gerçekleştirdiğimize inanıyorum.

Avrupa Komisyonu tarafından “Diploma Eki Etiketi” ile ödüllendirilmiş Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi Üniversitemizde uluslararasılaşma anlamında birlikte önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Organizasyonunu sizlerin üstlendiği her yıl düzenlenen uluslararası öğrenci kongrelerimiz farklı coğrafyalardan siz gençlerin araştırmalarını çok uluslu bir ortamda paylaşmalarına, ortak projeler geliştirip sınır ötesi dostluklar kurabilmelerine imkân sağlıyor. Sayısı her yıl artan anlaşmalarımızla genişleyen Erasmus değişim programı kapsamında öğrenci hareketliliğimiz artıyor.

Fikirlerinizi özgürce tartışabildiğiniz, yaratıcılığınızı ve yenilikçi yaklaşımınızı hayata geçirebildiğiniz platformlar yaratma çabanızı ilgiyle takip ediyor, destekliyorum. Ortak çabalarınızın bir ürünü olan uygulama gazetesi, sinemadan girişimciliğe, edebiyattan teknolojiye farklı alanlarda oluşturduğunuz öğrenci kulüpleri Maltepe Üniversitesini daha canlı, etkin ve özgün kılıyor. Yaptığınız çalışmalarla ulusal ve uluslararası kongreler, film ve sanat festivalleri ve yarışmalara Üniversitemizi temsil etmek üzere katılımınız gurur veriyor.

Eğitimin fark yaratma gücünün sınıf ötesine taşınabildiği ve yaşam ile temas edebildiği ölçüde büyüyerek çoğaldığına inanıyorum. Sivil toplum kuruluşları, sektör ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz çok ortaklı sosyal sorumluluk projelerimiz bu gücü etkin biçimde kullanmamızı sağlıyor.

Yaratıcılığı destekleyen ve yenilikçi bir yaklaşım artık çağımızın gereklerindendir. Kampüs içerisindeki teknik olanaklarımız hem böyle bir yaklaşımı destekliyor hem de kuramsal bilginin ve uygulamanın birlikte düşünülmesini sağlıyor. Avrupa’nın en büyük ikinci üniversite platosu olan film platolarımız medya sektörünü Üniversitemize taşıyor. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Yapı Malzemeleri Laboratuvarı, Hukuk Fakültesi için örnek mahkeme salonu; Mimarlık Fakültesi öğrencileri için tasarım imkânı veren yapı atölyesi yaratıcılığı destekleyip uygulama alanlarımızı genişletiyor.

Sevgili Gençler,

Ben kalbinizin, aklınızın, hayallerinizin peşinden gidecek cesarete sahip olduğunuzu ve Üniversitemizin sunduğu bu olanakları hayallerinizi mümkün kılmak için en iyi şekilde kullanmaya devam edeceğinizi biliyorum. Sizler için sizlerle birlikte fark yaratmaya devam edeceğimize inancım tamdır.

Yolunuz açık olsun, yüzünüz hep gülsün.

Hüseyin ŞİMŞEK

Maltepe Üniversitesine kayıt koşulları nelerdir ?

Üniversitemizin önlisans ve lisans programlarına; ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme (YKS-DGS) sonuçlarına göre ve bazı bölümler için yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci kabul edilmektedir. Öğrenci alınacak programlarımıza ilişkin; burs, kontenjan vb. bilgiler her yıl ÖSYM tarafından yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır. (ÖSYM tarafından 03.07.2018 tarihinde ön bilgilendirme amacıyla yayınlanan "Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu için tıklayınız.)

   Kayıt hakkı kazanan adaylara kayıt işlemlerinde rehberlik yapması amacıyla her yıl ilgili tarihlerde Yeni Kayıt Esasları ve Kayıt Bilgi Kitapçığı hazırlanmakta ve Üniversitemiz web sayfasından duyurulmaktadır.

   Yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler yatay geçiş yoluyla Üniversitemize kayıt yaptırabilmekte veya kayıtları kendi üniversitelerinde kalmak şartıyla özel öğrenci olarak Üniversitemizden ders alabilmektedir.

(Yatay geçiş ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

(Özel öğrencilik ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.)

  Yabancı uyruklu veya YÖK tarafından belirlenen şartları taşıyan T.C. uyruklu öğrenciler ise yurtdışı kontenjanlarımızdan faydalanarak Üniversitemize kayıt yaptırabilmektedir. Yurtdışından öğrenci kabulü, YÖK tarafından belirlenen ilke ve esaslar ile Üniversitemizin Yurtdışından Öğrenci Kabulü Yönergesine göre yapılmaktadır. Yurtdışından öğrenci kabulü ile ilgili ayrıntılı bilgi için Uluslararası Ofis web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

   Ayrıca, Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci alan bölümlerimize dil puanı hariç herhangi bir puan türünden ÖSYM tarafından belirlenecek baraj puanını aşan tüm adaylar başvurabilirler. Özel Yetenek Sınavlarının sonucuna göre başarılı olan adaylar Üniversitemize kayıt hakkı kazanırlar.

Kayıt Kabul
Neden Maltepe Üniversitesi?

Üniversitelerin başta gelen amacı “düşünme eğitimi” vermek, bilimsel düşünceyi çağdaş dünya-görüşü olarak öğrencilerine sunmaktır.

Çevresine duyarlı üniversite, oluşturduğu bilgiyi üretime aktarmasını bilir, üretime aktarılan bilgi de somut ürünleriyle yaşamı kolaylaştırır.

Üniversiteler, ulusal karakterlerini saklı tutup bilimin evrenselliği ilkesine bağlı kalarak toplumun bugününe ve geleceğine ilişkin projeler üretir, böylece toplumu çağın beklentileri doğrultusunda dönüştürmeye ve geleceğe taşımaya çalışır.

Bütün bunlar, eğitimin ve bilimsel araştırmaların kaliteli olmasıyla gerçekleştirilebilir ancak.

İşte Maltepe Üniversitesi:

 • Alanlarında uzman, deneyimli kadrosuyla,
 • Çağın gelişim ve beklentilerine göre  güncelleştirilen programlarıyla,
 • Akademik altyapı olanaklarının (laboratuvar, bilgi ve belge merkezi, internet erişimi, vd) çeşitliliği ve zenginliğiyle,
 • Akademik araştırmaları toplumuyla paylaşmasıyla,
 • Katılımı özendiren sosyal ve kültürel etkinlikleriyle,
 • Lisans eğitimi sonrası için sunduğu lisansüstü olanaklarıyla,

sizlere üniversite eğitiminiz için yeni bir seçenek sunuyor.

Bizleri yakından tanıdıkça, sizlerde de kurumsal aidiyet duygusu gelişecek, bu kurumun bir parçası olarak kimliğinizi zenginleştirebileceksiniz.

Ücretler

ODA TİPLERİ

2018-2019 EĞİTİM YILI
Yıllık Yurt Ücretleri

TEK KİŞİLİK ODA

İKİ KİŞİLİK ODA
KİŞİ BAŞI

DEPOZİTO (USD)

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
(3,4,5,6 nolu Daireler A-B-C TİPİ)

20.000 TL + KDV

12.000 TL + KDV

200

1. ve 2. Kat Mutfaksız Odalar
( E-F TİPİ )

20.000 TL + KDV

12.000 TL + KDV

200

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
( D - Tek Kişilik )

18.000 TL + KDV

-----------

200

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
( 1,2 nolu Daireler  A-B-C TİPİ )

17.000 TL + KDV

10.500 TL + KDV

200

Zemin Kat Mutfaksız Odalar
( E-F TİPİ )

17.000 TL + KDV

10.500 TL + KDV

200

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
( D - Tek Kişilik )

15.500 TL + KDV

-----------

200

KDV oranı % 8 dir.
Konaklama Ücretlerinde Peşin Ödeme İndirim Oranı %5 tir.

(Peşin Ödeme İndirimi Kayıt Yenilemelerde 30 Haziran 2018 tarihine kadar geçerlidir.)

YILLIK YEMEK ÜCRETLERİ

TAM PANSİYON

       YARIM PANSİYON          

TEK ÖĞÜN YEMEK

(Sabah, Öğlen, Akşam)

      (Sabah, Akşam)         

(Sabah, Öğlen veya Akşam)

6.750 TL + KDV

5.550 TL + KDV

3.200 TL + KDV

ÖĞÜN YEMEK ÜCRETLERİ

30 ÖĞÜN YEMEK ÜCRETİ

 

AYLIK YEMEK ÜCRETİ (İKİ ÖĞÜN)

556 TL + KDV

 

833 TL + KDV

 

Not:

          1) Yıllık yemek ücretinin tamamı dönem başında ödenir. Herhangi bir indirim bulunmamaktadır.

          2) Öğün yemek ücretleri, en az 30 öğün olarak yüklenir. Her öğün kullanılabilir.

          3) Yemek ücretlerinde iade yapılmaz. Yıllık abonelikler , öğün aboneliğine çevrilmez ya da devredilemez.

          4) Kdv oranı % 8 dir.

ODA TİPLERİ

YAZ OKULU ÜCRETLERİ*
25 Haziran 2018 – 10 Ağustos 2018

TEK KİŞİ

İKİ KİŞİ
KİŞİ BAŞI

DEPOZİTO (USD)

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
(3,4,5,6 nolu Daireler A-B-C TİPİ )

3.300 TL + KDV

2.000 TL + KDV

200

1. ve 2. Kat Mutfaksız Odalar
( E,F TİPİ )

3.300 TL + KDV

2.000 TL + KDV

200

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
( D - Tek Kişilik )

3.000 TL + KDV

-----------

200

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
( 1,2 nolu Daireler  A-B-C TİPİ )

2.800 TL + KDV

1.700 TL + KDV

200

Zemin Kat Mutfaksız Odalar
( E,F TİPİ )

2.800 TL + KDV

1.700 TL + KDV

200

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
(D - Tek Kişilik)

2.500 TL + KDV

-----------

200

*

2017-2018 Yaz Okulu yurt imkanından sadece bu yıl yurt hizmeti alan öğrencilerimiz faydalanabilmektedir.

     KDV oranı % 8 dir.

Ücretler - Burslar

 

EĞİTİM FAKÜLTESİ

 İNGİLİZCE
HAZIRLIK SINIFI 
 GÜZEL SANATLAR
FAKÜLTESİ 
 HUKUK
FAKÜLTESİ 
MÜHENDİSLİK ve
DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
TIP
FAKÜLTESİ
HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU
 OKUL ÖNCESİ ÖĞRT.
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRT.
REHBERLİK VE PSİ.DAN.
İLKÖĞRETİM MAT.ÖĞRT. İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ
35.000,00 ₺ 29.500,00 ₺ 32.000,00 ₺ 35.750,00 ₺ 32.500,00 ₺ 42.500,00 ₺ 36.000,00 ₺ 56.500,00 ₺ 20.000,00 ₺

 

 İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ  MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİ  İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ  İLETİŞİM FAKÜLTESİ KONSERVATUVAR
 FELSEFE,SOSYAL HİZMET,SOSYOLOJİ  PSİKOLOJİ   GEMİ ve YAT TASARIMI  MİMARLIK  İÇ
 MİMARLIK
İŞLETME,
SİYASET BİLİMİ ve ULUSLARARASI İLİŞKİLER
ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK  TÜM BÖLÜMLER TÜM BÖLÜMLER
36.000,00 ₺ 39.500,00 ₺ 41.000,00 ₺  39.500,00 ₺  36.000,00 ₺ 37.500,00 ₺ 36.000,00 ₺ 36.000,00 ₺ 32.500,00 ₺

 

MESLEK YÜKSEKOKULU
ADALET ANESTEZİ BANKACILIK veSİGORTACILIK İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ MİMARİ RESTORASYON MODA
TASARIMI
RADYO ve TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI SİVİL HAVACILIK
KABİN HİZMETLERİ
20.000,00 ₺ 20.000,00 ₺  20.000,00 ₺  20.000,00 ₺  20.000,00 ₺ 20.000,00 ₺ 20.000,00 ₺ 20.000,00 ₺

 

MESLEK YÜKSEKOKULU
TIBBİ GÖRÜNTÜLEME
TEKNİKLERİ
TURİZM ve OTEL İŞLETMECİLİĞİ UÇAK TEKNOLOJİSİ ÇOCUK GELİŞİMİ SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ İLK ve ACİL YARDIM BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI HALKLA İLİŞKİLER
VE TANITIM
 20.000,00 ₺  20.000,00 ₺  20.000,00 ₺ 18.500,00 ₺  21.500,00 ₺  20.000,00 ₺ 19.500,00 ₺  23.500,00 ₺

*Ücretlere KDV dâhildir.

 

Yıllık eğitim-öğretim ücreti ödemeleri, Üniversite tarafından ilan edilen anlaşmalı bankanın açacağı taksitli kredi hesabı prosedürüne uygun sözleşme düzenlenerek ya da anlaşmalı bankaların kredi kartları ile yapılır. Kayıt sırasında alınacak peşinattan sonra kalan ücret Mayıs ayına kadar taksitlendirilir. Ücretin tamamının kayıt anında peşin ödenmesi halinde % 5 indirim uygulanır. Ücretler her yıl için Mütevelli Heyeti tarafından yeniden belirlenip, akademik yıl başlamadan ilan edilir.

 

Maltepe Bursu:

2018 ÖSYS sonuçlarına göre Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu dışındaki programların tam ücretli kontenjanlarını birinci sırada tercih ederek yerleşen adaylardan (%25, %50 ve %75 indirimli kontenjanlara yerleşenler hariç olmak üzere); İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırları içerisindeki bir liseden mezun olan veya nüfusa kayıtlı olduğu il-ilçesi İstanbul-Maltepe olan veya en az son bir yıldır İstanbul ili Maltepe ilçesinde ikamet edenlere, kesin kayıt sırasında %25 indirim uygulanır.

Barınma Bursu:

Lisans programlarının tam burslu kontejanlarına İstanbul dışından kayıt yaptıran öğrencilerden (son bir yıldır İstanbul dışındaki bir ilde ikamet ettiğini belgelemesi koşuluyla), yerleştirmeye esas olan puan türündeki Türkiye geneli başarı sıralaması; 1-10.000 arasında olanlara ücretsiz barınma ve üç öğün yemek, 10.001-20.000 arasında olanlara ise yalnızca ücretsiz barınma imkânı sağlanır.

Yukarıda açıklanan burs ve indirimlerin tamamı; zorunlu İngilizce hazırlık programı için bir yılı ve normal öğrenim süresini (önlisans programlarında iki yıl, lisans programlarında dört yıl, Tıp Fakültesinde altı yıl) kapsamaktadır. Disiplin cezası olan öğrencilerin tüm burs ve indirimleri bir daha bağlanmamak üzere iptal edilir ve bu öğrenciler tam ücret öderler.

Yurt hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

 

Yaz Okulu Ücretleri

ODA TİPLERİ

YAZ OKULU ÜCRETLERİ*

25 Haziran 2018 – 10 Ağustos 2018

TEK KİŞİ

İKİ KİŞİ
KİŞİ BAŞI

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
(3,4,5,6 nolu Daireler A-B-C TİPİ )

3.300 TL + KDV

2.000 TL + KDV

1. ve 2. Kat Mutfaksız Odalar
( E,F TİPİ )

3.300 TL + KDV

2.000 TL + KDV

1. ve 2. Kat Mutfaklı Odalar
( D - Tek Kişilik )

3.000 TL + KDV

-----------

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
( 1,2 nolu Daireler  A-B-C TİPİ )

2.800 TL + KDV

1.700 TL + KDV

Zemin Kat Mutfaksız Odalar
( E,F TİPİ )

2.800 TL + KDV

1.700 TL + KDV

Zemin Kat Mutfaklı Odalar
(D - Tek Kişilik)

2.500 TL + KDV

-----------

Rektörün Mesajı

İstanbul Maltepe Üniversitesi olarak, yaklaşık 40 yıllık Marmara Eğitim Kurumları geleneğini sağlam fiziki, akademik ve kurumsal temeller üzerinde sürdürüyor olmanın gururunu taşıyoruz. Eğitimin ve bilginin fark yaratma gücüne inanıyor, kurulduğumuz 1997 yılından bugüne, bu gücün farkında olan gençler yetiştirmeye devam ediyoruz.

Toplumsal etkileşimi ve topluma fayda sağlamayı, üniversitelerin temel faaliyet alanları olan eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerimizle birlikte düşünmeyi temel prensibimiz olarak kabul ettik. Bilginin fark yaratma gücünün ve eğitimin; milli, manevi ve etik değerleri güçlü, iş ahlakı yüksek, sorumluluk sahibi ve inisiyatif kullanabilen bireyler yetişmesinde katkısının büyük olacağına inanıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarını, yerel yönetimleri ve endüstriyi fark yaratma çabamızın önemli paydaşları olarak görmekteyiz. Uluslararasılaşmayı öncelikli alanlarımızdan birisi olarak tanımlıyor; uluslararası işbirliklerimizin bizlere “yerel” olanı “evrensel” ile ilişkilendirerek yeniden değerlendirme fırsatı sunduğunu düşünüyoruz.

Öğrenci odaklı, yenilikçiliği destekleyen ve değişime açık bir eğitim anlayışını benimsiyoruz. Öğrencilerimizin profesyonel hayata hazırlanmalarında kendi potansiyellerinin farkına varabilecekleri alanlar açmanın; onlara, keşfetmek ve yenilik getirmek üzere ilham verebilmenin önemine inanıyoruz. Bu önceliğimiz, eğitimi sınıf ötesine taşıyan yaklaşımımıza olduğu kadar, güçlü akademik kadromuzun disiplinlerarası ve çok paydaşlı araştırmalarına ve projelerine de yansıyor.

Doğanın içerisinde konumlanmış Üniversite yerleşkemizin fiziksel olanaklarını verimliliği, etkileşimi, kişisel ve akademik gelişimi ve ortak üretimi artırmak için kullanıyor; öğrencilerimizle birlikte “yaşayan” ve “benim üniversitem” gururunu yaşatan bir ortam yarattığımıza inanıyoruz.

Hedefimiz, öğrencilerimiz, mezunlarımız, akademik ve idari kodromuzla birlikte “daha iyi bir gelecek” için fark yaratmaya devam etmektir.

Prof. Dr. Şahin KARASAR

2018-2019 Kontenjanları
 Program, 2018 Puan Türü, 2018 Kontenjan, 2017 En Küçük Puan ve 2017 Başarı Sıralaması Tablosu
PROGRAM ADI   Puan Türü-2018 Kontenjan 2018   Başarı Sıralaması 2017
Öğrenim Süresi ÖSYS En Küçük Puan 2017
   
   
Eğitim Fakültesi*
İlköğretim Matematik Öğretmenliği (%50 İndirimli) 4 SAY 27 305,48791 134.264
İlköğretim Matematik Öğretmenliği (%75 İndirimli) 4 9 343,39817 91.480
İlköğretim Matematik Öğretmenliği (Burslu) 4 4 370,76261 67.020
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (%25 İndirimli) 4 DİL 30 243,27352 52.221
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 30 333,48689 25.498
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (Burslu) 4 6 435,51445 6.267
Okul Öncesi Öğretmenliği (%50 İndirimli) 4 SÖZ 11 356,2348 80.339
Okul Öncesi Öğretmenliği (%75 İndirimli) 4 53 358,469 76.813
Okul Öncesi Öğretmenliği (Burslu) 4 6 402,22464 25.971
Özel Eğitim Öğretmenliği (%50 İndirimli) 4 EA 28 337,94237 113.035
Özel Eğitim Öğretmenliği (%75 İndirimli) 4 35 393,26948 33.707
Özel Eğitim Öğretmenliği (Burslu) 4 7 422,83717 13.255
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (%75 İndirimli) 4 EA 54    
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Burslu) 4 6 394,02072 44.611
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 EA 45    
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (Burslu) 4 5 396,15404 42.351
*Eğitim Fakültesinin (TR/EN) bölümlerini tercih edebilmeniz için başarı sıranızın ilgili puan türünde (DİL, EA, SAY veya SÖZ) ilk 240.000’de yer alması gerekmektedir.
Güzel Sanatlar Fakültesi
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (%25 İndirimli) 4 SÖZ 18 215,7865 539.082
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (%50 İndirimli) 4 18 329,89787 148.479
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Burslu) 4 4 428,61728 15.794
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Ücretli) 4 4 202,03914 543.095
Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce)**
Hukuk (%25 İndirimli) 4 EA 60 371,14244 73.416
Hukuk (%50 İndirimli) 4 20 408,87241 30.161
Hukuk (Burslu) 4 20 423,40227 19.292
Hukuk (Ücretli) 4 100 339,78337 126.947
** Hukuk Fakültesini (%30 EN) tercih edebilmeniz için başarı sıranızın EA puan türünde ilk 150.000’de yer alması gerekmektedir.
İletişim Fakültesi
Gazetecilik (%50 İndirimli) 4 SÖZ 14 229,4717 511.922
Gazetecilik (%75 İndirimli) 4 23 301,2417 222.071
Gazetecilik (Burslu) 4 4 361,52935 88.103
Görsel İletişim Tasarımı (%50 İndirimli) 4 SÖZ 20 218,9062 536.205
Görsel İletişim Tasarımı (%75 İndirimli) 4 10 296,95392 235.220
Görsel İletişim Tasarımı (Burslu) 4 3 403,9015 34.174
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%50 İndirimli) 4 SÖZ 30 225,3482 524.090
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%75 İndirimli) 4 10 306,27348 207.573
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Burslu) 4 4 387,82214 51.330
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SÖZ 8 210,48111 541.198
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 22 282,73901 283.708
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (Burslu) 4 3 408,15921 30.389
Radyo, Televizyon ve Sinema (%50 İndirimli) 4 SÖZ 44 234,44371 493.226
Radyo, Televizyon ve Sinema (%75 İndirimli) 4 15 321,39467 168.203
Radyo, Televizyon ve Sinema (Burslu) 4 6 384,80582 55.031
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Felsefe (%75 İndirimli) 4 EA 20 226,46379 500.944
Felsefe (Burslu) 4 2 331,12914 144.583
Psikoloji (%25 İndirimli) 4 EA 12 332,35867 142.021
Psikoloji (%50 İndirimli)  4 10 366,12408 81.000
Psikoloji (Burslu) 4 7 410,06406 29.146
Psikoloji (Ücretli) 4 48 265,53878 335.608
Psikoloji (İngilizce) (%25 İndirimli) 4 EA 30 294,73631 236.285
Psikoloji (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 10 378,20529 63.614
Psikoloji (İngilizce) (Burslu) 4 7 416,79043 23.793
Psikoloji (İngilizce) (Ücretli) 4 30 251,53925 392.214
Sosyal Hizmet (%75 İndirimli) 4 EA 45    
Sosyal Hizmet (Burslu) 4 5 362,9914 85.939
Sosyoloji (%50 İndirimli) 4 EA 20 219,31355 520.658
Sosyoloji (%75 İndirimli) 4 40 292,22912 243.638
Sosyoloji (Burslu) 4 6 345,98316 115.079
Sosyoloji (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 EA 30 252,36356 388.813
Sosyoloji (İngilizce) (Burslu) 4 3 361,06412 89.036
İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi
İşletme (%50 İndirimli) 4 EA 10 202,07074 442.367
İşletme (%75 İndirimli) 4 35 291,6365 186.592
İşletme (Burslu) 4 5 316,38249 134.980
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (%50 İndirimli) 4 EA 39 231,243 481.564
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (%75 İndirimli) 4 11 329,48008 148.118
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (Burslu) 4 5 369,79137 75.462
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (%75 İndirimli) 4 EA 45 290,22872 190.014
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (Burslu) 4 5 303,40028 160.271
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 EA 25 201,90507 442.437
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 5 317,42729 133.128
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (İngilizce) (Burslu) 4 3 339,65954 97.305
           
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ***
Gemi ve Yat Tasarımı (%75 İndirimli) 4 SAY 24 229,79474 278.585
Gemi ve Yat Tasarımı (Burslu) 4 3 313,4624 123.480
İç Mimarlık (%50 İndirimli) 4 SAY 26 233,92388 268.028
İç Mimarlık (%75 İndirimli) 4 19    
İç Mimarlık (Burslu) 4 5 314,0916 122.705
Mimarlık (%25 İndirimli) 4 SAY 20 265,4621 196.309
Mimarlık (%50 İndirimli) 4 56 314,77281 121.829
Mimarlık (Burslu) 4 9 394,10004 49.414
Mimarlık (Ücretli) 4 5 264,47537 198.148
Mimarlık (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 48 301,8127 138.489
Mimarlık (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 8    
Mimarlık (İngilizce) (Ücretli) 4 3    
Mimarlık (İngilizce) (Burslu) 4 7 400,93574 44.849
*** Mimarlık ve Tasarım Fakültesinin Mimarlık (TR/EN) bölümünü tercih edebilmeniz için başarı sıranızın SAY puan türünde ilk 200.000’de yer alması gerekmektedir.
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ****
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 24 265,92979 195.451
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 10 362,66077 73.405
Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 4 4 406,3463 41.358
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 14 249,44375 229.717
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 14 319,41452 116.396
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 4 3 389,30535 52.792
Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 12 247,64443 233.795
Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (%75 İndirimli) 4 18 346,62999 87.744
Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 4 3 392,63578 50.425
İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 18 Yeni Açılan Bölüm
İnşaat Mühendisliği (İngilizce)  (%75 İndirimli) 4 12 Yeni Açılan Bölüm
İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)  4 3 Yeni Açılan Bölüm
İnşaat Mühendisliği (%25 İndirimli) 4 SAY 15 245,9109 237.779
İnşaat Mühendisliği (%50 İndirimli) 4 52 258,23016 210.799
İnşaat Mühendisliği (Burslu) 4 7 358,65676 76.853
Yazılım Mühendisliği(İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SAY 15 262,12641 202.892
Yazılım Mühendisliği(İngilizce) (%75 İndirimli) 4 15 332,53502 101.986
Yazılım Mühendisliği(İngilizce) (Burslu) 4 3 398,60161 46.341
**** Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin (TR/EN) bölümlerini tercih edebilmeniz için başarı sıranızın SAY puan türünde ilk 240.000’de yer alması gerekmektedir.
Tıp Fakültesi ******
Tıp (%25 İndirimli) 6 SAY 8 448,51478 19.881
Tıp (%50 İndirimli) 6 8 454,56505 16.950
Tıp (Burslu) 6 6 480,94689 7.194
Tıp (Ücretli) 6 38 433,3787 27.713
Tıp(İngilizce) (%25 İndirimli) 6 SAY 8 443,95319 22.080
Tıp (İngilizce) (%50 İndirimli) 6 7 454,05784 17.183
Tıp (İngilizce) (Burslu) 6 5 486,6262 5.721
Tıp (İngilizce) (Ücretli) 6 30 426,5308 31.571
****** Tıp Fakültesini (TR/ EN) tercih edebilmeniz için başarı sıranızın SAY puan türünde ilk 40.000’de yer alması gerekmektedir. 
Hemşirelik Yüksekokulu
Hemşirelik (%25 İndirimli) 4 SAY 21 273,73637 335.385
Hemşirelik (%50 İndirimli) 4 7 302,89653 227.185
Hemşirelik (Burslu) 4 12 346,01413 134.302
Hemşirelik (Ücretli) 4 80 234,7319 608.960
 
Meslek Yüksekokulu
Adalet (%50 İndirimli) 2 TYT 40 261,12631 949.062
Adalet (Burslu) 2 5 310,70324 454.083
Adalet (Ücretli)  2 4 188,89259 1.795.181
Anestezi (%25 İndirimli)  2 TYT 20 Yeni Açılan Program
Anestezi (%50 İndirimli) 2 10  
Yeni Açılan Program
Anestezi (Burslu) 2 6  
Yeni Açılan Program
Anestezi (Ücretli) 2 30  
Yeni Açılan Program
Bankacılık ve Sigortacılık (%50 İndirimli) 2 TYT 14 178,88689 1.559.487
Bankacılık ve Sigortacılık (%75 İndirimli) 2 26 196,66011 1.426.420
Bankacılık ve Sigortacılık (Burslu) 2 4 242,61746 139.468
Bilgisayar Programcılığı (%50 İndirimli) 2 TYT 15 194,92327 216.784
Bilgisayar Programcılığı (%75 İndirimli) 2 30    
Bilgisayar Programcılığı (Burslu) 2 5 269,63583 39.551
Çocuk Gelişimi (%25 İndirimli) 2 TYT 10 188,95948 1.773.236
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli) 2 43 213,38362 1.493.145
Çocuk Gelişimi (Burslu) 2 7 322,35971 326.845
Çocuk Gelişimi (Ücretli) 2 5 188,05251 1.778.647
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%75 İndirimli) 2 TYT 49 204,05303 1.612.341
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Burslu) 2 5 309,1994 416.701
İlk ve Acil Yardım (%25 İndirimli) 2 TYT 22 241,71607 77.729
İlk ve Acil Yardım (%50 İndirimli) 2 7 265,65697 38.650
İlk ve Acil Yardım (Burslu) 2 4 295,76822 14.169
İlk ve Acil Yardım (Ücretli) 2 15 221,54443 758.908
İş Sağlığı ve Güvenliği (%50 İndirimli) 2 TYT 6 172,37437 1.302.467
İş Sağlığı ve Güvenliği (%75 İndirimli) 2 30 200,3318 1.079.703
İş Sağlığı ve Güvenliği (Burslu) 2 4 261,7659 43.595
İş Sağlığı ve Güvenliği (Ücretli) 2 4 188,10419 1.251.590
Mimari Restorasyon (%25 İndirimli) 2 TYT 17 205,91827 1.486.407
Mimari Restorasyon (%50 İndirimli) 2 13 238,66029 1.043.947
Mimari Restorasyon (Burslu) 2 4 300,39777 413.644
Mimari Restorasyon (Ücretli) 2 10 192,79116 1.653.409
Moda Tasarımı (%50 İndirimli) 2 TYT 10 197,40815 1.599.055
Moda Tasarımı (%75 İndirimli) 2 10    
Moda Tasarımı (Burslu) 2 2 295,1751 451.245
Radyo ve Televizyon Programcılığı (%50 İndirimli) 2 TYT 20 205,8138 1.590.512
Radyo ve Televizyon Programcılığı (%75 İndirimli) 2 20 233,9084 1.226.648
Radyo ve Televizyon Programcılığı (Burslu) 2 4 307,45955 429.832
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (%75 İndirimli) 2 TYT 34 217,84504 1.101.207
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Burslu) 2 4 234,64375 871.220
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (%25 İndirimli) 2 TYT 8 190,22092 1.677.983
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (%50 İndirimli) 2 33 210,16217 1.428.544
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Burslu) 2 5 275,57647 618.371
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Ücretli) 2 4 208,07061 1.456.891
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (%50 İndirimli) 2 TYT 8 173,31591 1.292.867
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (%75 İndirimli) 2 28    
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Burslu) 2 4 252,00123 474.678
Turizm ve Otel İşletmeciliği (%50 İndirimli) 2 TYT 5 189,0703 1.519.770
Turizm ve Otel İşletmeciliği (%75 İndirimli) 2 20 193,93076 1.465.033
Turizm ve Otel İşletmeciliği (Burslu) 2 3 246,5176 729.682
Uçak Teknolojisi (%25 İndirimli) 2 TYT 19 186,05309 1.259.095
Uçak Teknolojisi (%50 İndirimli) 2 22 190,45883 1.224.082
Uçak Teknolojisi (Burslu) 2 5 240,39683 567.223
Uçak Teknolojisi (Ücretli) 2 4 216,55103 182.695
Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bölümler
Güzel Sanatlar Fakültesi
Çizgi Film ve Animasyon (%50 İndirimli) 4 YETENEK 13    
Çizgi Film ve Animasyon (%75 İndirimli) 4 7    
Çizgi Film ve Animasyon (Burslu) 4 2    
Grafik Tasarımı (%25 İndirimli) 4 YETENEK 15    
Grafik Tasarımı (%50 İndirimli) 4 15    
Grafik Tasarımı (Burslu) 4 3    
Sahne Sanatları (%50 İndirimli) 4 YETENEK 15    
Sahne Sanatları (%75 İndirimli) 4 15    
Sahne Sanatları (Burslu) 4 3    
Konservatuvar
Piyano (%50 İndirimli) 4 YETENEK 6 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Piyano (%75 İndirimli) 4 12 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Piyano (Burslu) 4 2 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Yaylı Çalgılar (50 İndirimli) 4 YETENEK 6 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Yaylı Çalgılar (%75 İndirimli) 4 12 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Yaylı Çalgılar (Burslu) 4 2 Yeni Açılan Anasanat Dalı
Maltepe Üniversitesi ne zaman kurulmuştur?

“Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel” anlayışıyla 1997 yılında İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) tarafından kurulan; bugün 9 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Meslek Yüksekokulu ve 1 Konservatuvar ile eğitim-öğretim hizmeti sunan Üniversitemiz, öğrencilerine verdiği diplomasıyla uluslararası düzeyde tanınan bir dünya üniversitesi haline gelmiştir.

Neden Eğitim Fakültesi?
Güzel Sanatlar Fakültesi
Neden Eğitim Fakültesi?

Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin misyonu çağın koşullarına uygun, aydın, sosyal sorumluluk sahibi ve kuramsal bilgisini günlük problem çözmeye taşıyacak öğretmenler ve psikolojik danışmanlar yetiştirmektir.

Fakültemizde halen Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programı, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı (Türkçe), Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı (İngilizce), Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Programı, Özel Eğitim Bölümü Özel Eğitim Öğretmenliği Programı, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı Programı, bulunmaktadır.

Her Program Fakülte misyonunu benimseyen uzman kadro ile yürütülmektedir. Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün ortak çalışması ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Uluslararası Bakalorya (IB) İleri Liderlik Sertifikalı Tezli Yüksek Lisans Programı ve İngiliz Dili Eğitimi Tezli Yüksek Lisans Programı yürütülmektedir.

Öğrencilerimiz, öğretmenlik uygulamalarını hem Marmara Eğitim Kurumları Vakfı bünyesinde bulunan Marmara Koleji hem de diğer devlet ve Fakültemiz Eğitim Komisyonunca belirlenen vakıf okullarında yapmaktadırlar. İletişim araçları ne kadar çoğalırsa çoğalsın, bilgiye ulaşmak ne kadar kolaylaşırsa kolaylaşsın, öğretmenin eğitimdeki yeri ve önemi hiçbir zaman değerini kaybetmeyecektir. Çünkü onun rehberliğine ve sıcaklığına hep ihtiyaç duyulacaktır.

Bu düşünce ile her zaman bilimi kendine rehber edinen, yeniliklere açık, çağın gereklerini yerine getiren, insan sevgisiyle dolu öğretmenleri ve rehberleri yetiştirmek fakültemizin temel amacı olmuştur.

Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ
Dekan 

Burslar ve Ücretler İle İlgili Sorular
Kütüphanenin Çalışma saatleri

Maltepe Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi,

Akademik dönemde, çalışma alanları 7 gün 24 saat açıktır. Ödünç alma/verme işlemleri 08:00-22:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Yaz döneminde hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında açık, hafta sonu kapalıdır. 

Öğrenci El Kitabı
Engelsiz Erişim
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI
Akran Mentörlüğü Nedir

Konservatuvar
Yurtdışı Olanakları
Konservatuvar / Program
Kontenjanlar
2018-2019 Kontenjanlar
Rektörün Mesajı
Meslek Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu
Yüksekokullar
Neden Güzel Sanatlar Fakültesi?

Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul kentinin ve Maltepe Üniversitesi’nin sonsuz kaynaklarını ilham alarak her bir sanatçı adayı ve dolayısıyla geleceğin sanatçısı için olağanüstü eğitim ve çalışma alanı yaratmıştır. Bu bağlamda fakülte sanatçı adaylarına sanatın amacı, tarihsel gelişimi, toplumsal rolü ve edebiyat, müzik, felsefe gibi diğer yan alanlarıyla ilişkilerindeki amaç ve anlam üzerine düşünme biçimlerini geliştirmeleri için çeşitli fırsatlar vermektedir.

Derslik ve atölye çalışmalarıyla, sanatta biçimsellik ve kendini anlatma doğrultusunda, sanatçı adaylarının görsel algılamalarını pekiştirmekte ve kavramsal çalışmaları teknik çeşitlilik sürecine doğru cesaretlendirmektedir.

Yeni sektörel gereksinimlere göre, sanatsal ürünlerin, yeni üretim ve sunum alanları için yeniden yapılandırılması gerçeğinin farkındalığıyla eğitim ve öğretim programında özellikle yaşamın içinde yer alacak projeler temel alınmakta, iş yaşamında ulusal ve uluslararası gelişim izlenmektedir.

Güzel Sanatlar Fakültesi bir ELIA (Avrupa Sanat Kurum ve Kuruluşları Derneği) üyesi olarak Avrupa  kültür ve eğitimine uyum sağlarken bir yandan da kendi kültürel altyapısıyla katkıda bulunmaktadır. Bu süreçte, genelde evrensel özelde yerel sanata kültürlerarası boyut kazandıran sanatçılar yetiştirmektedir.
 

Prof. Dr. Selahattin YILDIZ
Dekan

Enstitü / Program (YL-D)
YKS-2018 Ek Yerleştirme Kontenjanlarımız

2018-YKS Ek Yerleştirme Tercihleri Alınacak

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2018-2019 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır. Adaylar, 2018-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 14-20 Eylül 2018 tarihleri arasında T.C. Kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklardır.

Ek yerleştirme işlemleri, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ve 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile Ek’te sunulmuş olan 2018-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen kural ve ilkelere göre yapılacaktır.

2018-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu için tıklayınız

  Kontejan Puan Türü 2018-YKS En Küçük Puan
Eğitim Fakültesi      
İlköğretim Matematik Öğretmenliği (%75 İndirimli) 3 SAY 324,45154
İlköğretim Matematik Öğretmenliği (%50 İndirimli) 16 SAY 268,55841
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 3 DİL 332,34468
İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (%25 İndirimli) 5 DİL 245,8954
Okul Öncesi Öğretmenliği (Burslu) 1 SÖZ 384,01621
Okul Öncesi Öğretmenliği (%75 İndirimli) 5 SÖZ 345,30082
Okul Öncesi Öğretmenliği (%50 İndirimli) 1 SÖZ 322,44057
Özel Eğitim Öğretmenliği (%75 İndirimli) 4 SÖZ 371,56292
Özel Eğitim Öğretmenliği (%50 İndirimli) 11 SÖZ 330,71718
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (%75 İndirimli) 1 EA 297,81475
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (%75 İndirimli) 1 EA 274,20572
Güzel Sanatlar Fakültesi      
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Ücretli) 3 SÖZ  
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (%25 İndirimli) 6 SÖZ 216,02729
Hemşirelik Yüksekokulu (Ücretli) 55 SAY  
Hukuk Fakültesi (Ücretli) 77 EA  
Hukuk Fakültesi (%25 İndirimli) 4 EA 303,40596
İletişim Fakültesi      
Gazetecilik (%75 İndirimli) 4 SÖZ 230,8853
Gazetecilik (%50 İndirimli) 8 SÖZ  
Görsel İletişim Tasarımı (%75 İndirimli) 1 SÖZ 295,13388
Görsel İletişim Tasarımı (%50 İndirimli) 8 SÖZ 236,68077
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%75 İndirimli) 1 SÖZ 290,21629
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%50 İndirimli) 18 SÖZ  
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (%75 İndirimli) 2 SÖZ 258,89375
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (%50 İndirimli) 4 SÖZ  
Radyo, Televizyon ve Sinema (%75 İndirimli) 3 SÖZ 296,04821
Radyo, Televizyon ve Sinema (%50 İndirimli) 16 SÖZ  
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi      
Felsefe (%75 İndirimli) 18 EA  
Psikoloji (Ücretli) 28 EA  
Psikoloji (Burslu) 1 EA 368,68049
Psikoloji (%25 İndirimli) 1 EA 275,8329
Psikoloji (İngilizce) (Ücretli) 26 EA  
Psikoloji (İngilizce) (%25 İndirimli) 12 EA  
Sosyal Hizmet (Burslu) 1 EA 294,05999
Sosyal Hizmet (%75 İndirimli) 21 EA  
Sosyoloji (%75 İndirimli) 30 EA  
Sosyoloji (%50 İndirimli) 20 EA  
Sosyoloji (İngilizce) (%75 İndirimli) 19 EA  
İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi      
İşletme (%75 İndirimli) 19 EA  
İşletme (%50 İndirimli) 7 EA  
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (Burslu) 1 EA 315,06271
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (%50 İndirimli) 36 EA  
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (%75 İndirimli) 29 EA  
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (İngilizce) (%75 İndirimli) 1 EA 271,03585
Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (İngilizce) (%50 İndirimli) 13 EA  
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi      
Gemi ve Yat Tasarımı (%75 İndirimli) 4 SAY 228,43809
İç Mimarlık (%50 İndirimli) 1 SAY 234,26252
Mimarlık (Ücretli) 5 SAY  
Mimarlık (%50 İndirimli) 3 SAY 271,11941
Mimarlık (%25 İndirimli) 18 SAY  
Mimarlık (İngilizce) (Ücretli) 3 SAY  
Mimarlık (İngilizce) (%50 İndirimli) 6 SAY  
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi      
Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 3 SAY  
Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 1 SAY 253,63249
İnşaat Mühendisliği (%50 İndirimli) 37 SAY  
İnşaat Mühendisliği (%25 İndirimli) 15 SAY  
İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 16 SAY  
Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli) 1 SAY 262,77121
Tıp Fakültesi (İngilizce) (Ücretli) 1 SAY 419,94784
Meslek Yüksekokulu      
Adalet (Ücretli) 3 TYT  
Adalet (%50 İndirimli) 10 TYT 200,872
Anestezi (Ücretli) 17 TYT  
Anestezi (%25 İndirimli) 1 TYT 224,62207
Bankacılık ve Sigortacılık (%75 İndirimli) 3 TYT 229,94798
Bankacılık ve Sigortacılık (%50 İndirimli) 2 TYT 200,07312
Bilgisayar Programcılığı (%75 İndirimli) 1 TYT 271,42564
Bilgisayar Programcılığı (%50 İndirimli) 1 TYT 249,76477
Çocuk Gelişimi (Ücretli) 5 TYT  
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli) 3 TYT 211,97371
Çocuk Gelişimi (%25 İndirimli) 7 TYT  
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Burslu) 4 TYT 278,36494
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%75 İndirimli) 8 TYT 198,9878
İlk ve Acil Yardım (Ücretli) 7 TYT 234,05514
İlk ve Acil Yardım (Burslu) 1 TYT 331,80118
İlk ve Acil Yardım (%25 İndirimli) 6 TYT 248,58226
İş Sağlığı ve Güvenliği (Ücretli) 2 TYT  
İş Sağlığı ve Güvenliği (%75 İndirimli) 2 TYT 231,23588
İş Sağlığı ve Güvenliği (%50 İndirimli) 3 TYT 222,20099
Mimari Restorasyon (Ücretli) 3 TYT 188,49717
Mimari Restorasyon (%25 İndirimli) 3 TYT 214,08025
Moda Tasarımı (%50 İndirimli) 1 TYT 215,67441
Radyo ve Televizyon Programcılığı (%75 İndirimli) 3 TYT 224,35567
Radyo ve Televizyon Programcılığı (%50 İndirimli) 4 TYT 190,49963
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (%75 İndirimli) 2 TYT 233,56404
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Ücretli) 2 TYT 198,0062
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (%50 İndirimli) 1 TYT 226,74711
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (%25 İndirimli) 2 TYT 200,02687
Turizm ve Otel İşletmeciliği (Burslu) 1 TYT 271,38409
Turizm ve Otel İşletmeciliği (%75 İndirimli) 3 TYT 209,45401
Turizm ve Otel İşletmeciliği (%50 İndirimli) 1 TYT 204,9338
Uçak Teknolojisi (Ücretli) 1 TYT 217,33845
Uçak Teknolojisi (%50 İndirimli) 1 TYT 267,9283
Uçak Teknolojisi (%25 İndirimli) 1 TYT 230,87836
YKS'DE PUAN TÜRLERİ AÇIKLANDI

YÖK, YKS ile sıkça sorulan soruları güncelledi. Yeni bilgilere göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almayan veya farklı bir müfredat gören adaylar TYT sınavında ilave Felsefe, 2’nci oturumda ise ilave Felsefe Grubu sorularını cevaplayacak. YGS-LYS sistemindeki gibi bu yıl da puanlar 100-500 puan aralığında olacak. Adayların bu puanlarına Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) geçen sene olduğu şekilde hesaplanarak eklenecek. YÖK, lisans programlarının puan türlerini de paylaştı.

YKS'DE ADAYLAR SINAV BAŞLADIKTAN NE KADAR SÜRE SONRA SINAV SALONUNDAN AYRILABİLECEK?

Adayların sınav salonundan ayrılışıyla ilgili olarak ÖSYM tarafından makul süreler belirlenecek. Bununla ilgili bilgiler Başvuru Kılavuzu’nda ve ÖSYM’nin web sayfasında açıklanacak.

ÖZEL YETENEĞE TYT İLE BAŞVURU İMKÂNI

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına TYT puanı ile başvurulabilecek. Bu programlara başvurabilmek için YGS-LYS sisteminde olduğu gibi TYT puanının da en az 150 ve üzeri olması gerekiyor.

TYT İLE YGS PUAN TÜRLERİ KARŞILAŞTIRILDIĞINDA NASIL BİR FARKLILIK VAR?

YGS’de 6 puan türü vardı (YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6). TYT’de ise her aday için sadece bir puan hesaplanacak. Bu puan, Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı).

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın tarihi MEB’in eğitim-öğretim takviminde okulların kapanış tarihi dikkate alınarak belirlendi. Sınavın birinci oturumu (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumu 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Yabancı Dil oturumu ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacak.

2018 YKS LİSANS PROGRAMLARI-PUAN TÜRLERİ TABLOSU'NU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ:

http://www.yok.gov.tr/documents/10279/31137395/yuksekogretim_kurumlari_s...

Kütüphaneden Kimler Yararlanabilir?

Üniversitemiz öğrencileri, idari ve akademik personeli yararlanabilmektedir.

Yurtdışı Olanakları
Marmara Eğitim Köyü Olanakları İle İlgili Sorular
Hukuk Fakültesi
Neden Güzel Sanatlar Fakültesi?
Yurtlar
2018-2019 Kontenjanlar
Başvuru

Kayıt Yenileme

Eğitim öğretim yılında yurtta kalmış, bir sonraki yıl için kayıt yenilemek isteyen öğrenciler, kayıt yenilemenin başladığının müdürlük tarafından duyurulmasının ardından kalmak istedikleri odayı ve eğer çift kalacaklarsa yanında kalmak istediği oda arkadaşlarını Yurt Müdürlüğü’ne bildirirler. Bildirim yapan öğrencinin odası uygunluk durumuna göre rezerve edilir. Rezerve edilen odanın kesin kaydının akademik dönem sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Kesin kayıt yaptırmayan öğrencilerin rezervasyonları iptal edilir.

Yeni Kayıt

Yeni öğrencilerin yurt kayıtları Rektörlük tarafından belirlenen okul kayıt günlerinde yapılır. Kayıt günleri öncesinde kayıt alınmamaktadır.

(2017 Eğitim Yılı, tüm bölümleri kazanan öğrencilerimizin kayıtları  14 AĞUSTOS 2017 Pazartesi günü başlayacaktır. Oda sıkıntısı yaşamamak için ilk gün okul kayıdınızı yaptırarak yurda başvurmanız önem arzetmektedir.)

Yurda kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler okul kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından Yurt Müdürlüğü’ne gelerek kayıt için başvurur. Öğrenci ile birlikte uygunluğa ve isteğine göre oda ve yurt belirlenir.

Kayıt İçin Gerekli Evraklar

 • Maltepe Üniversitesi öğrencisi olduğunu belirten öğrenci belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Adli Sicil Kaydı
 • İkametgâh Belgesi (İkameti İstanbul'da olan öğrenciler yurda yerleşim yapıldıktan sonra yer kalırsa kabul edilirler.)
 • Devlet hastanesi veya sağlık ocaklarından alınacak tek imzalı sağlık raporu,(Yurtta kalmasında sakınca yoktur ibaresi eklenmelidir)
 • Hepatit B testi raporu

      Eksik evrakla kayıt yapılamamaktadır. Tüm evraklarınızı tamamlayarak kayıda gelmeniz gerekmektedir.

Kayıt Koşulları

Üniversitemizin önlisans ve lisans programlarına; ÖSYM tarafından yapılan Merkezi Yerleştirme (YKS-DGS) sonuçlarına göre ve bazı bölümler için yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci kabul edilmektedir. Öğrenci alınacak programlarımıza ilişkin; burs, kontenjan vb. bilgiler her yıl ÖSYM tarafından yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır (Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu için tıklayınız.). Ayrıca diğer burslarla ilgili ayrıntılı bilgiler üniversitemizin web sayfasında yer almaktadır.

Kayıt hakkı kazanan adaylara kayıt işlemlerinde rehberlik yapması amacıyla her yıl ilgili tarihlerde Yeni Kayıt Esasları ve Kayıt Bilgi Kitapçığı hazırlanmakta ve Üniversitemiz web sayfasından duyurulmaktadır.

Yurtiçi ve yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler Yatay Geçiş yoluyla Üniversitemize kayıt yaptırabilmekte veya kayıtları kendi üniversitelerinde kalmak koşuluyla özel öğrenci olarak Üniversitemizden ders alabilmektedir.

(Özel öğrencilik ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.)

Yabancı uyruklu veya YÖK tarafından belirlenen şartları taşıyan T.C. uyruklu öğrenciler ise yurtdışı kontenjanlarımızdan yararlanarak Üniversitemize kayıt yaptırabilmektedir. Yurtdışından öğrenci kabulü, YÖK tarafından belirlenen ilke ve esaslar ile Üniversitemizin Yurtdışından Öğrenci Kabulü Yönergesine göre yapılmaktadır. Yurtdışından öğrenci kabulüyle ilgili ayrıntılı bilgi için Uluslararası Ofis web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Neden Hukuk Fakültesi?

Ulusal ve uluslararası düzeyde, hukuk bilimi ile donanımlı nitelikli hukukçular yetiştirmeyi hedef edinen Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1997’de kurulmuştur. 

Gerek Türkiye’de gerekse dünyada kendi alanında tanınan, tecrübeli akademisyenlerden oluşan akademik kadrosuyla öğretim faaliyetini yürüten Fakülte, dört yıllık lisans programını, Kıta Avrupası ve Anglo-Sakson hukuk sistemlerindeki ülkelerin hukuk eğitimi programları Türk hukuk sistemiyle olabildiğince uzlaştırılmaya çalışarak ulaştığı sentezle düzenlemiştir.

Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği (European Law Faculty Association) üyesi olan fakültemiz, teori ve uygulamayı birlikte sunan öğretim programı ile, sadece ulusal alanda değil, aynı zamanda uluslararası sahada da etkin hukukçular yetiştirmeyi ilke edinmiştir. Bu düşünceden hareketle öğretim programının yüzde otuzu İngilizce derslerden oluşturulmuştur. Türk hukuk uygulaması açısından esas teşkil eden bilim dalları Türkçe görülürken, uluslararası içeriği olan dersler İngilizce verilmektedir. Bu noktada, özellikle uluslararası hukuk, insan hakları hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, iktisat, uluslararası ceza hukuku, uluslararası yatırım hukuku, uluslararası tahkim hukuku, uluslararası ekonomi hukuku, uluslararası ticaret hukuku, uluslararası uyuşmazlık çözüm yolları ve uluslararası fikri mülkiyet hukuku vb. dersler İngilizce görülmektedir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler Üniversite bünyesinde bulunan Yabancı Diller Yüksekokulunda Hazırlık Sınıfı okuma imkanına sahiptir.

Lisans öğrenimlerini başarıyla tamamlayan mezunlarımız sadece hukukçu kimliğine sahip kişiler tarafından icra edilebilecek hakimlik, savcılık, avukatlık, noterlik gibi meslekler yanında, Bakanlıklar, Bankalar, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında da çalışma imkanları elde etmektedir. Üniversitemiz ve Fakültemizin gerçekleştirdiği ikili andlaşmalar çerçevesinde öğrencilerimizin ERASMUS programları ile bir veya iki yarıyıl yurt dışında öğrenim fırsatına sahip olmaları, özellikle uluslararası alanda iş bulma imkanlarını da artırmaktadır. Bu noktada % 30 İngilizce öğrenim programıyla diğer ülke hukuk fakülteleri ile entegre olan Fakültemiz, bu yönüyle de öne çıkmaktadır.

    
Prof. Dr. Yusuf AKSAR
Dekan

Yurt Dışı Olanakları

 

Maltepe Üniversitesi, gelişmek ve uluslararası platformda ilerleyebilmek için bireylerle, kurumlarla, kültürlerle ve dünyadaki tüm toplumlarla uyum içerisinde olunması gerektiği gerçeğinin farkındadır. Bu bakımdan üniversitemizde uluslararasılaşma, araştırmada, eğitimde ve teknolojide kolay transfer edilebilir çalışmalar için önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Üniversiteler her zaman yükseköğretimde ulusal sınırları aşmayı amaç edinmektedir. Bu bağlamda Maltepe Üniversitesi olarak kuruluşumuzdan beri amacımız uluslararası alandaki

varlığımızı ve görünürlüğümüzü güçlendirmek, bunu yaparken de artan rekabet, değişen öğrenci eğilimleri, inovasyon ve teknolojik gelişmeleri de göz önünde bulundurarak

proaktif bir şekilde uluslararası stratejilerimizi sürekli güncellemektir.

Maltepe Üniversitesi 2007 yılında Uluslararası Erasmus Beyannamesini alarak öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğine başlamıştır. 2013 yılına kadar devam eden beyanname

2014 yılında yenilenmiş ve 2020 yılına kadar geçerlilik kazanmıştır. Bu süreçte, 300’e yakın yabancı öğrenci üniversitemizde eğitim görme şansı elde etmiş, 250’nin üstünde

öğrencimiz ise Avrupa’daki üniversitelerde eğitim görme şansının yanı sıra kültürel programlara da katılma fırsatı elde etmiştir. Öğrenci hareketliliğinin yanı sıra Erasmus

programlarından üniversite öğretim üyelerimiz ve personelimiz de yararlanmış, 2007’den bu yana 115 personelimiz hareketlilikten faydalanmıştır.

Üniversitemizin uluslararasılaşmasına büyük katkıda bulunan Erasmus+ programı kapsamında üniversitemizin Avrupa’daki 27 farklı ülkeden 102 üniversite, 153 ayrı bölüm

anlaşması bulunmaktadır. İkili anlaşma listesi için tıklayınız. Bu kapsamdaki anlaşmalar aracılığıyla üniversitemizi birçok yabancı öğretim üyesi ziyaret etmiş, konferans, seminer

ve workshop düzenlemiştir. KA103 Erasmus + hareketliliğinin yanı sıra Avrupa’daki üniversitelerle ve çeşitli kurumlarla uluslararası bilgi ortaklıkları ve stratejik anlaşmaları ön gören KA2 projeleri gerçekleştirme konusunda çalışmalar devam etmektedir. Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ofis sitesini görüntülemek için tıklayınız.

 

21. yılımızı kutladığımız bu yılda her türlü donanıma sahip bir üniversite olarak uluslararası alanda da dünyanın her yerinden öğrencileri kucaklayacak donanıma ve altyapıya sahip bir şekilde büyümeye ve gelişmeye devam etmekteyiz. Maltepe Üniversitesi, yurt dışındaki seçkin üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişimini ve ortak araştırma ve bilimsel çalışma olanaklarını sağlayacak bağlantılar kurarak tüm paydaşlar için uluslararası alanda yeni olanaklar yaratmaktadır

Maltepe Üniversitesi olarak bu yıl Erasmus + programı çerçevesinde Altınbaş Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz konsorsiyum anlaşmamız bulunmaktadır.

Türkiye ihracatçılar merkezi, toplum gönüllüleri vakfı ve belediyelerin de destek verdiği bu konsorsiyum sayesinde üye kuruluşların da yurt dışı bağlantıları kullanılarak öğrencilere

Avrupa’nın birçok ülkesinde staj yapma olanağı sağlanmaktadır. Bu işbirliği sayesinde öğrencilerimize uluslararası ve çok kültürlü iş ortamlarına adaptasyon konusunda,

iletişim ve girişimcilik becerilerini arttırmada ve kendi kariyerlerini inşa etme sürecinde pro-aktif olma kültürünün kazandırılması amaçlanmaktadır.

Maltepe Üniversitesi, yurt dışındaki seçkin üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişimini ve ortak araştırma ve bilimsel çalışma olanaklarını sağlayacak bağlantılar kurarak

tüm paydaşlar için uluslararası alanda yeni olanaklar yaratmaktadır. Uluslararası işbirliği anlaşmalarımız için lütfen tıklayınız.

 

Uluslararası Üyelikler

  Maltepe Üniversitesi Erasmus Charter For HigherEducation 2014-2020 belgesine sahiptir.

  Maltepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi, 2012 yılından beri EAIE’ye (EuropeanAssociationfor International Education) üyedir. 

  Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 13 Mayıs 2013 tarihinden beri EAAE (EuropeanAssociationforArchitecturalEducation) üyesidir. 

 Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, dünyanın önde gelen meslek kuruluşlarından olan IBA-Uluslararası Barolar Birliği (International Bar Association-IBA) üyeliğine kabul edilmiştir

 Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi CILECT ( Dünya Sinema Okulları Birliği) ve ELIA (Avrupa Sanat Kurum ve Kuruluşları Derneği) üyesi olarak Avrupa  kültür ve eğitimine uyum sağlarken bir yandan da kendi kültürel altyapısıyla katkıda bulunmaktadır.

 Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bekir Yılmaz CİNGÖZBAY, ESC (EuropeanSociety of Cardiology) Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin ACCA (AcuteCardiovascularCareAssociation) Akut Kardiyovasküler Tedavi Birliği Üyeliğine kabul edilmiştir.

  Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Aksar, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nde (İHAM) "ad hoc yargıç" olarak görev yapmaya başlamıştır.

Başarılar & Ödüller

2013 yılı GEBİP ödülü kazanan 26 genç bilim insanı arasında, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Doç.Dr. Ebru MENŞUR ALKOY da yer almaktadır.

Bu ödül Dr. ALKOY'un  Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği’nce kabul edilerek İtalya'nın ana yönetiminde olan "Towards Oxide Based Electronics" Avrupa Birliği projesine

katılan "Fabrication of Piezoelectric Ceramic Hollow Fibers with Low Sintering Temperature, Design of Devicesand Their Applications" başlıklı projesinin başarısını da taçlandırmaktadır.

Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi (MÜKKAM ) Müdürü ve aynı  zamanda Amerikan Hücre Biyolojisi Derneği Uluslararası İlişkiler Komitesi Üyesi

Prof. Dr. Ranan Gülhan Aktaş'ın, ABD'nin Philadelphia şehrinde düzenlenen Amerikan Hücre Biyolojisi Derneği ve Uluslararası Hücre Biyolojisi Federasyonu ortak toplantısında,

yapılan başarılı çalışmalardan ötürü "International Travel Award" ödülü verilmiştir.

 

Yurt Yönergesi

İSTANBUL MARMARA EĞİTİM SAĞLIK KURUMLARI A.Ş.

YÜRÜRLÜK TARİHİ: 27/04/2018

ÖZEL MARMARA YÜKSEKÖĞRENİM KIZ-ERKEK ÖĞRENCİ YURTLARI

MARMARA EĞİTİM KÖYÜ

 

YURT YÖNERGESİ

KAPSAM ve DAYANAK

Madde 1

Özel Marmara Yükseköğrenim Kız-Erkek Öğrenci Yurdu bünyesinde bulunan yurt yönetimi ve denetimi görevlilerin yetki ve sorumlulukları ile yurtta barınma ilke ve kurallarını kapsar.

Bakanlar Kurulunun 20/02/2017-2017/10090 tarih sayılı kararı doğrultusunda yayınlanan 06.05.2017/30058 tarih sayılı Resmi Gazetede’ki Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliğine dayanılarak düzenlenmiştir.

AMAÇ

Madde 2

Yurdun işletilmesi, yönetilmesi ve denetimi ile yurtta kalan öğrencilerin gereksinimlerinin karşılanması; rahat düzenli ve güvenli bir barınma ortamı sağlayarak, eğitimlerinin kolaylaştırılması ve sosyal kültürel gelişimlerine yardımcı olmak şarttır.

TANIMLAR

Madde 3

Bu yönetmelikte:

a)Yurt Müdürlüğü       : Yurt Müdürü, Müdür Yardımcıları ve İdari Asistanı

b)Görevliler                : Yönetici Öğretmenleri, Hizmetlileri

c)Öğrenci                    : Özel Marmara Yükseköğrenim Kız-Erkek Öğrenci Yurdu öğrencilerini ifade eder.

 

 

 

ORGANLAR

Madde 4

Yurt organları

a)Yurt Yönetim Kurulu

b)Öğrenci İdari komisyonu

c)Yurt Müdürlüğü

YURT YÖNETİM KURULU

Madde 5

Yurt Yönetim Kurulu: Yönetim Kurulu Başkanı BaşkanlığındaMaltepe Üniversitesi Genel Sekreteri ve Yurt Müdüründen oluşur.

Yurt Yönetim Kurulu, ilki akademik yıl güz dönemi başlangıcı ikincisi bahar dönemi başlangıcı olmak üzere yılda iki defa toplanır. Gereği halinde başkan Yönetim Kurulunu toplantıya çağırabilir.

Madde 6

Yurt Yönetim Kurulu Başkanı başkanlığında toplanan Yurt Yönetim Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile aldığı kararlar doğrultusunda, Yurt Müdürlüğü tarafından idare edilir. Yurt Yönetim Kurulu, yurdun genel yönetim, gelişme ve düzenlenmesi ile ilgili konularda kararlar alır, uygulanacak genel ilke ve kuralları saptar.

 

YURT MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV VE YETKİLERİ

Madde. 7

Yurt Müdürlüğü, öğrenci kabul eder, öğrencilerin rahat ve düzenli bir ortamda yaşamaları için onlara en uygun yurt ve odayı saptar. Yurda kayıtlı olan öğrencilerin bir sonraki akademik yıl için kayıt yenilemesinde herhangi bir sakınca olup olmadığına karar verme yetkisine sahiptir. Bu konuda verilen kararlara itiraz edilemez. Öğrencilerle ilgili kayıtları tutar. Öğrenci çıkarma, kabul ve diğer belgeler ile bilgilerin tutulmasını korunmasını ve saklanmasını sağlar. Yurtta kalan öğrencilerin toplumsal ve kültürel gelişimine yardımcı olur. Yurdun disiplinini sağlamak ve korumak için her türlü önlemi alır. Demirbaş ve takibe tabi malzemenin iyi kullanılmasını korunmasını ve bakımını ve kayıtlarının tutulması sağlar. Kayıtlar için başvuru tarihlerini duyurur.

 

 

 

YURT MÜDÜR YARDIMCILARI GÖREV VE YETKİLERİ

Madde 8

Yurtta bay ve bayan müdür yardımcıları görevlidir. Görevliler arasında iş bölümü yaparlar ve nöbet çizelgelerini düzenlerler. Yurdu temizlik, sağlık ve yangın nedenleri ile işletme yönünden denetleyerek, Marmara Eğitim Köyüne ve yurda giriş ve çıkış saatlerine uyulup uyulmadığını kontrol ederler. Yurda bakım ve onarımı ile demirbaş ihtiyaçlarını tespit ederek, Yurt Müdürü’ne bildirirler.

YÖNETİCİ ÖĞRETMEN GÖREV VE YETKİLERİ

Madde 9

Yurtta ihtiyaç duyulması durumunda, Yurt yaşam koşullarına uygun özellik ve niteliklere sahip öğretmen kalabilir.

Madde 10

İhtiyaç duyulduğunda öğrencilerle ilgili koordineyi sağlar.

YURDUN AÇILMA VE KAPANMA SÜRELERİ

Madde 11

Yurt açılış kapanış tarihleri, her yıl üniversitenin akademik takvimine göre belirlenir.

Yurdun kapanışından sonra yaz okulu, staj, bütünleme vb sebeplerle yurtta kalmak isteyen öğrenciler, belirlenen ücreti ödemeleri şartı ile yurtlardan yararlanabilirler.

ÖĞRENCİLERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Madde 12                                                                                                                       

Yurtta kalan tüm öğrenciler bu yönetmelikte, velileri ile birlikte imzaladıkları taahhütnamede yer alan tüm hususlara uymakla yükümlüdürler.

YURTTA KALMA SÜRELERİ

Madde 13

Öğrencilerin Yurtta kalabilecekleri azami süre hazırlık süresi de dâhil olmak üzere on yarıyıldır. Doğrudan lisans öğrenimine başlayanlar için bu süre sekiz yarıyıldır.

Ara sınıflarda yurda kayıt yaptıranların kalabilecekleri süre geriye kalan öğrenim süreleri kadardır.

Yurtta boş yer varsa yukarıda belirtilen öğrenim süreleri içinde öğrenimlerini tamamlamayan öğrencilerinden, yurtta kalmaları gerekli görülenler ile öğrenim süresince yurtta kalmış ve iyi hali tespit edilenlerin bir akademik yıl daha kalmalarını sağlamak, Yurt Müdürlüğünün yetkisi dâhilindedir.

YURDA KAYIT VE KABUL ŞARTLARI

Madde 14

Özel Marmara Yükseköğrenim Kız-Erkek Öğrenci Yurdunda Üniversite öğrencileri kalır.

Sosyal, kültürel ve sportif amaçlı faaliyetlere katılan misafirler, günlük konaklamak isteyen Üniversite öğrencileri, ortaöğretim öğrencileri yurt yönetimince belirlenen şartları kabul etmek ve durumlarını belgelendirmek kaydıyla yurtlarda barındırılabilir.

Geçici konaklamak isteyen üniversite öğrencilerine “Öğrenci Kayıt Formu” doldurulur, kaç gün konaklayacağı belirtilerek ücretini ödemesi için muhasebe birimine yönlendirilir. Kayıt formu, ödeme yapıldığını gösteren belge, kimlik fotokopisi ve öğrenci kimliği fotokopisi misafir dosyasına kaldırılır. Öğrenciye oda anahtarı ve şifreli kartı teslim edilir.

Sosyal, kültürel ve sportif amaçlı faaliyetlere katılan misafirlere konaklama kaydı doldurulur. Konaklama kayıtları misafir dosyasına kaldırılır.

Uluslararası öğrenci değişim programları çerçevesinde gelen yabancı uyruklu öğrencilerin, yurda yerleştirilmesi ve bu öğrencilerin takibi Rektörlük, Yurtdışı Öğrenci Ofisi ve Yurt Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülür. 

Madde 15

Yurda kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler kayıt tarihlerinin duyurulmasının ardından Yurt Müdürlüğü’ne başvurur.

Madde 16

16.1. Kayıt Yenileme

Eğitim öğretim yılında yurtta kalmış, bir sonraki yıl için kayıt yenilemek isteyen öğrenciler, kayıt yenilemenin başladığının müdürlük tarafından duyurulmasının ardından kalmak istedikleri odayı ve eğer çift kalacaklarsa yanında kalmak istediği oda arkadaşlarını Yurt Müdürlüğü’ne bildirirler. Bildirim yapan öğrencinin odası uygunluk durumuna göre kayıt defterinde rezerve edilir.

Kesin kaydını yaptırmak isteyen öğrenci, müdürlüğe gelerek “Öğrenci Kayıt Formu” doldurur ve Yurt Taahhütnamesi’ni imzalar. İstediği odanın uygun olması durumunda kayıt formu Yurt Müdürü tarafından onaylanır ve bir örneği alınarak öğrenciye verilir. Öğrenci form ile birlikte muhasebeye gider ve ücreti yatırır.  Öğrenci ücretin yatırıldığına dair muhasebe kâğıdını Yurt Müdürlüğüne getirir. Muhasebe kâğıdı, kayıt formunun örneği ve imzalanan Taahhütname öğrencinin dosyasına yerleştirilir. Böylece öğrencinin kayıt yenilemesi tamamlanmış olur.

16.2. Yeni Kayıt

Yurda yeni kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler Yurt Müdürlüğü’ne başvurur. Öğrenci ile birlikte uygunluğa ve isteğine göre oda ve yurt belirlenir. Belirlemenin ardından öğrenci “Öğrenci Kayıt Formu” doldurur ve Yurt Taahhütnamesi’ni imzalar. Yurt Müdürü tarafından onaylanır ve bir örneği alınarak öğrenciye verilir. Öğrenci form ile birlikte muhasebeye gider ve ücreti yatırır.  Öğrenci ücretin yatırıldığına dair muhasebe kâğıdını Yurt Müdürlüğü’ne getirir. Böylece kayıt tamamlamış olur. Eğer öğrenci gelişte evraklarını getirmemişse kendisine “Kayıtta İstenen Belgeler” formu verilir ve gelişinde evraklarını tamamlayarak getirmesi istenir. Gelirken yanında neler getirip getiremeyeceği malzemeler hakkında bilgi verilerek, üzerinde gereken bilgilerin yazılı olduğu bilgi kâğıdı verilir.

Madde 17

Öğrenci Yurdunda ücret karşılığında kalınır. Her eğitim öğretim yılına ait Yurt ücreti bir önceki yıl içinde Marmara Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu  ve Üniversite Mütevelli Heyeti tarafından müştereken belirlenir.

MALİ YÜKÜMLÜLÜKLER

Madde 18

a.       Yurt ücreti, her dönem Marmara Eğitim Kurumları muhasebe servisi tarafından tahsil edilir.

b.      Yurt ücreti, muhasebe servisinin belirlediği ödeme şekillerine göre ödenir.

c.       Muhasebeye ödeme yapıldığına dair belgeler teslim edilir, kaydın tamamlandığına dair belge alınır.

d.      Yurt için alınacak depozito yönetim kurulu tarafından belirlenir ve bu depozito bedeli  yurt muhasebesine yatırılır. Yatırıldığına dair belge alınır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Madde 19

a.       Üniversite öğrencisi olmaya hak kazandığını belirten belge (ÖSS puan kart fotokopisi üniversite öğrencisi geçici kimlik kartı fotokopisi veya öğrenci kimlik kartı fotokopisi)

b.      Nüfus Cüzdanı örneği

c.       2 adet vesikalık fotoğraf

d.      İkametgâh belgesi (İkameti İstanbul'da olan öğrenciler yurda yerleşim yapıldıktan sonra yer kalırsa kabul edilirler.)

e.       Devlet hastanesi veya sağlık ocaklarından alınacak tek imzalı sağlık raporu, Hepatit B testi raporu

f.        Adli Sicil Kaydı

g.       Muhasebeden alınan mali işlemlerin tamamlandığını ve depozitonun yatırıldığını gösteren belge

 

 

YURDA KABUL VE YERLEŞTİRME

Madde. 20

İstanbul Marmara Eğitim Vakfı ihtiyaç bursu verilerek okutulan öğrenciler ile özel durumları nedeniyle Yurt ücretinden muaf tutulan öğrencilerden Madde 19 g şıkkında yazılı olan belgeler dışındakiler istenir. Bu öğrenciler yönetmelik ve taahhütnamede yer alan mali yükümlülük ve ödeme sistemini belirten maddelerin dışındaki diğer maddelerde yer alan kurallardan her öğrenci gibi sorumludurlar.

Madde 21

Yurt Müdürlüğü’ne belgeler eksiksiz teslim edilir. Taahhütname öğrenci ve velisine birlikte imzalatılır. Odanın anahtarı öğrenciye “Oda Teslim Formu” imzalatılarak teslim edilir. Öğrenci yurt giriş kartı ve oda anahtarı öğrenciye verilir. Kimlik kartı güvenlik görevlileri tarafından istenildiği zaman mutlaka gösterilmelidir. Eğer geçen eğitim yılında depoya eşya teslim ettiyse kendisine verilen makbuzla depoya gelir ve eşyalarını teslim alır. Verilen bilgilerde daha sonra yapılan zorunlu değişiklikler, derhal müdürlüğe bildirilmelidir.

KAYIT İADE ŞARTLARI

Madde 22

Öğrenci Yurdu ile yapılan sözleşme süresi bir akademik yılı kapsamaktadır.

            Kuruma kayıt yaptıran öğrencilerden, 15 Eylül tarihine kadar kurumdan ayrılanlardan, yurt yıllık barınma ücretinin %10’u, 15 Eylül ve sonrasında ayrılanlardan ise barınma hizmeti aldığı aylar ve içinde bulunan ayın ücretinin tamamı ile kalan aylara ait barınma hizmeti ücretinin %30’u kadar ücret alınır. Hesaplanan miktarın dışında kalan kısmı ile depozito tutarı iade edilir ve taahhütname karşılıklı olarak feshedilir.

            Eğer yurt öğrencisi ; Erasmus öğrencisi olarak yurt dışına gitmesi durumunda; sağlık sorunları yaşıyor olması durumunda; (Öğrencinin yurtta kalmaya devam etmesinde sakınca olduğuna dair tam teşekküllü bir  devlet  veya Tıp Fakültesi Hastanesi’nden  alınacak en az üç doktorun imzasını taşıyan heyet  raporunun ibraz edilmesi halinde); Akademik yılın 2.Dönemi okul ile ilişiği kalmadığını Transkript veya mezuniyet belgesi ile ispatlaması durumunda ; Yabancı dil hazırlık sınıfını yarım dönemde tamamlayıp bölüme geçmeye hak kazanması ve  Yabancı diller yüksek okulundan aldığı başarı belgesini ibraz ederek kalan sürede yurtta kalmayacağını bildirmesi durumunda; yurtta barındığı süre tahsil edilerek geri kalan ücret tarafına iade edilir.

            Yurt yemek ücretlerinde her hangi bir iade işlemi yapılmamaktadır.

Madde 23

Sabıka Kaydı bulunan ve yurtta kalmasına engel hastalığı olan öğrenciler yurda kabul edilmez. Kayıttan sonra bu durumun ortaya çıkması halinde yurtla ilişiği kesilir. Bu sorumluluk tamamen öğrenciye aittir.

 

 

ÖDEMELERİ YAPMAYAN VEYA GECİKTİRENLER HAKKINDA YAPILACAK İŞLEMLER

Madde 24

Süresinde barınma hizmeti bedelini yatırmayan öğrencilerin durumları, muhasebe tarafından kayıt sırasında imzalatılan taahhütnamede belirtilmiştir.

YURTTAN AYRILIRKEN YAPILACAK İŞLEMLER

Madde 25

Eğitim Yılı Sonunda Yurttan Ayrılış

Öğrenciler, yurttan çıkış yapmak istediklerinde çıkış taleplerini 1 gün öncesinden Yurt Müdürlüğü’ne bildirilir. Çıkacağını bildiren öğrencinin odası kontrol edilir, malzeme ve demirbaş sayımı yapılır. Eksik veya hasar tespit edilmezse dönem başında oda teslim edilirken doldurulan “Oda Teslim Formu”na kesintisi yoktur ifadesi eklenir ve Yurt Müdürü tarafından imzalanır. Eğer odasında veya ortak alanda yıl içerisinde hasar tespit edilmişse, o hasar için belirlenen bedel kadar depozitosundan kesinti yapılır. Öğrenci yatırmış olduğu depozitosunu geri almak istiyorsa üzerine gerekli bilgiler eklenmiş olan “Oda Teslim Formu” ile muhasebeye gider ve depozitosunu geri alır. Formun fotokopisi öğrencinin dosyasına kaldırılır.

Burslu öğrencilerden depozito alınacaktır. Öğrencilerin odaya zarar vermiş olması halinde verilen zarar öğrenciden tahsil edilir.

Öğrenci odasının anahtarını Yurt Müdürlüğü’ne teslim eder, öğrenci kartının kapı giriş şifresi iptal edilir. Eğer anahtar eksiği tespit edilirse, kaybettiği veya geri getirmediği anahtarların bedelini ödemekle yükümlüdür.

Öğrenci bir sonraki eğitim öğretim yılı için yurda kesin kayıt yaptırdıysa, belirlenen sayıdaki eşyasını depoya koyabilir. Öğrenciye eşyalarını depoya koyduğuna dair, koyduğu eşyaların yazılı olduğu makbuz imzalatılır ve bir örneği verilir. Dönem başında eşyalarını almak için bu makbuzla gelmesi istenir.

ORTAK KULLANIM ALANLARININ HASAR TAZMİNİ

Madde 26

Her bina ve her kat, sakinlerinin kullanım alanıdır. Bu alanlardaki eşyanın ve bütünüyle alanın kendisinin herhangi bir zarar verilmeden özenle kullanılması, o bina ve kat sakinlerinin sorumluluğundadır. Bu nedenle binalarda ve eklentilerinde hasara neden olan öğrenci, bu hasarın onarımının bedelini karşılamakla yükümlüdür. Eğer birden fazla öğrenci bu hasara neden olmuşsa, ortaya çıkan zararın bedeli, öğrenciler arasında eşit olarak bölüşülerek tahsil edilir. Bir katın veya bir binanın, ortak kullanım alanlarında meydana gelen hasarın kimler tarafından yapıldığı tespit edilmemiş ise zarar, hasarın ortaya çıktığı alana göre, katta ya da o binada oturanların aralarında eşit bölüştürülerek depozitolarından kesilir. Zararın giderilmesi için harcanacak para depozito miktarını aşarsa, kalan miktar yine zarara neden olan öğrenci veya öğrencilerden tahsil edilir.

 

 

YURT KURALLARI

Madde 27

Özel Marmara Yükseköğrenim Kız-Erkek Öğrenci Yurdunda kalan öğrenciler aşağıda belirtilen kurallara uymakla yükümlüdürler.

Ziyaretçiler:

Öğrenciler ziyaretçilerini kaldıkları yurda kabul edemezler. Ziyaretçilere sadece Yurt Müdürlüğünce, belirlenen salonlar ve kafeteryalar açıktır. Tüm ziyaretçiler en geç saat 22.00 de Marmara Eğitim Köyünü terk etmek zorundadırlar. Öğrencinin yurtta bulunmadığı sırada o öğrenci için ziyaretçi kabul edilmez. Ziyaretçiler yurtta konaklayamayacağı gibi öğrencilerin konakladığı binalara giriş yapamazlar.

Bayan öğrenciler için belirlenen yurda erkek misafir, erkek öğrenciler için belirlenen yurda bayan misafir alınamaz.

Giriş-Çıkış Saatleri:

Öğrenciler hafta içi (Cuma günü hariç) ve Pazar günleri en geç 00.00’da Cuma günü ve Cumartesi günü ise 01.00’da yurtta olmak zorundadır.

Belirtilen bu saatler den önce Marmara Eğitim Köyüne girilmesi zorunludur. Ayrıca Marmara Eğitim Köyünden, hafta içi (Cuma günü hariç) ve Pazar günleri 23.00’den Cuma ve Cumartesi günleri de 00.00’dan sonra çıkılamaz.

Yoklama Listeleri: 

Kapı güvenlik sistemi tarafından yapılan raporlama ile öğrenci giriş çıkış kontrolü yapılarak listelenir. Süresi içinde dönmemiş olan öğrencilerin isimleri kapı güvenlik görevlileri tarafından listelenerek Yurt Müdürlüğü’ne teslim edilir.

İzin Dilekçeleri:

Öğrencinin geceyi yurdun dışında geçirmek istemesi halinde, önceden Yurt Müdürlüğü’ne dilekçe vermesi zorunludur. Bu öğrenciler izinli oldukları günü takip eden günün sabahı saat 07.00’dan önce Marmara Eğitim Köyüne giriş yapamazlar. İzin dilekçeleri tam olarak doldurulmalı, açık adres ve gidilen yerin telefon numarası mutlaka yazılmalıdır. Her hafta sonu aynı adrese gidenler, toplu dilekçe verirler. Bu toplu dilekçedeki adres ve telefon numarası eksiksiz olmalıdır. Yurt Müdürlüğü dilekçelerde yazılı olan adres ve telefon numaralarını gerekli gördükçe teyit eder.

Dilekçelerde yazılı olan izinli olunacak tarihlere kesinlikle uyulmalıdır. Erken dönüş veya izin süresinin uzatılması durumunda ilgili müdür yardımcısına haber verilir.

Öğrencilerin izin talepleri kendi insiyatifleri dahilinde olup, meydana gelebilecek her türlü durumun sorumluluğu kendilerine aittir.

 

Yerleşim Düzeni:

Öğrenciler, Yurt Müdürlüğü tarafından yerleştirildikleri odalarda kalmak zorundadırlar. Ancak Yurt Müdürlüğü gerektiğinde öğrencinin odasını değiştirebilir. Öğrenci odasını değiştirmek isterse bu isteğini Yurt Müdürlüğü’ne bildirir. Bu isteğin kabul veya reddedilmesi kararı Yurt Müdürlüğü’ne aittir.

Elektrikli Cihaz Kullanımı:

Odalarda ve ortak kullanım alanlarında yangın ve benzeri tehlikelere yol açılmaması için elektrikli ısıtma, yemek yapmayı sağlayan elektrikli fritöz-tencere, ocak, fırın, mikro dalga ısıtıcı ile yemek yapımında kullanılan tencere tava ve benzeri gereçler, çamaşır makinesi ve ilave buzdolabı gibi gereçler odalarda bulundurulamaz ve kullanılamaz. Yasak olan cihazların tespiti durumunda, yönetim tarafından alınır ve yılsonunda verilmek üzere etiketlenerek depoya kaldırılır.

Mutfaklarda bulaşık tespit edildiğinde Yurt Müdürlüğü tarafından “Uyarı Pusulası” panoya asılır. Uyarıya rağmen 3 gün içerisinde yıkanmazsa hizmetliler tarafından bulaşıklar toplanır. Öğrenciler toplanan bulaşıkları 3 gün içerisinde almazsa, bulaşıklar çöp olarak değerlendirilip atılır.

Mutfakların Kullanımı:

Mutfaklarda kesinlikle yemek pişirilemez. Mutfaklarda ve odalarda elektrikli ocak, fırın, fritöz, mikro dalga ısıtıcı ve ilave buzdolabı ile yemek yapımında kullanılan tencere tava ve benzeri gereçler bulundurulamaz. Yasak olan gereçlerin tespiti durumunda yönetim tarafından alınır ve yılsonunda öğrenciye verilmek üzere depoya kaldırılır.

Ortak Alanlarının ve Odaların Temizliği:

Öğrenciler odalarında ve mutfak dolaplarında bozulabilir ve kokabilir yiyecekler bulundurmamakla, mutfak banyo ve tuvaletleri temiz tutmakla yükümlüdürler. Ortak alanların temizliği Yurt hizmetlerine, odaların temizliği öğrencilerin kendisine aittir. Mutfaklarda bulaşık bırakılmamalıdır, aksi halde bulaşıkların toplanması için Yurt Müdürlüğü tarafından uyarı yazısı bırakılır. Uyarıya rağmen 3 gün içerisinde yıkanmazsa hizmetliler tarafından toplanır. 3 gün içerisinde öğrenci tarafından alınmayan bulaşıklar çöp olarak değerlendirilip atılır. Ortak alanlar dağınık bırakılmamalı, şahsi eşyalar odalarda bulundurulmalıdır. Öğrenciler şahsi kullanımları için gerekli olan temizlik malzemelerini kendileri temin ederler. Duvarlara çivi çakmak boyasına hasar verici fiillerde bulunmak yasaktır.

Çamaşır ve Ütü

Öğrenciler çamaşırlarını Yurt bünyesinde bulunan çamaşırhanede ücret karşılığı yıkatabilirler. Talep etmeleri durumunda ütüleri ücret karşılığı çamaşırhane görevlileri tarafından ütülenir.

Telefonlar:

Öğrenciler müdürlüğe ait telefonları kullanamazlar. Dairelerdeki telefonlar Yurt Müdürlüğü,sağlık ocağı ve güvenlik birimlerine ulaşmak için kullanılır. Gerekli numaralar Yurt girişindeki panolarda bulunmaktadır.

 

Kontrol:

Öğrencilerin daireleri, odaları ve eşyaları; güvenlik, temizlik, yönetmelik ve taahhütname kurallarına uyulup uyulmadığının kontrolü amacıyla, Yurt Müdürlüğü ve gerektiğinde yönetici öğretmen tarafından kontrol edilebilir, buna itiraz edilemez.

Acil Durumlar:

Öğrenciler hastalık gibi acil durumlarda yöneticiye ulaşırlar. Her durumda gece kalan yönetici ertesi gün olayla ilgili raporunu Yurt Müdürlüğü’ne sunar. Yurtta kalan öğrenciler, sağlık sorunları yaşadıklarında sağlık kuruluşuna yönlendirilirler.

Öğrenci Kimliği

Öğrenciler, herhangi bir neden ile kendilerine öğrenci kartını göstermelerini isteyen yetkililere, ad ve soyadlarını söylemek ve yurt öğrencisi olduğunu gösteren kimlik kartlarını göstermek zorundadırlar.

Araç Sahibi Öğrenciler

Öğrenciler araç plakalarını kayıt sırasında Yurt Müdürlüğü’ne bildireceklerdir. Araç plakaları Marmara Eğitim Köyü giriş kapılarında bulunan güvenlik görevleri tarafından kontrol edilir.

Kapı Giriş Kartları:

Kayıtta verilen öğrenci kimlik kartları, her öğrenci için kaldığı yurda özel olarak şifrelenmektedir. Başka bir öğrencinin kartını kullanmak yasaktır. Kartların kaybedilmesi durumunda derhal Yurt Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerekmektedir. Kartını kaybeden öğrenciye kart temin bedeli karşılığında yurt müdürlüğü tarafından yeniden giriş kartı çıkartılır, tekrar şifrelenerek öğrenciye verilir. Yurttan herhangi bir nedenle ayrılan öğrencinin ise kimlik kartında bulunan kapı giriş şifreleri iptal edilir.

Değerli Eşyalar

Oda konusunda ilk sorumluluk öğrencinin kendisine aittir. Öğrenciler değerli eşyalarını kayıp, çalıntı vb. durumlarla karşılaşmamak için idari binada bulunan güvenlik birimine makbuz karşılığı teslim edebilirler. Aksi halde bu gibi durumlarda, kurum olarak sorumluluk kabul edilmez.

Kılık kıyafet:

Marmara Eğitim Köyü içinde öğrenciye yakışır ve yaraşır kılık-kıyafetle gezmek gerekmektedir. Her yıl ilkbahar sonu, yaz başında hizmete giren açık havuza; havuz ve plaj kıyafetleriyle gidip gelmek yasaktır (Market alışverişi vb. için dahi olsa havuz sınırları dışına bu kıyafetler ile çıkılamaz) Aksi halde görülen öğrenci güvenlik ve yönetim tarafından ikaz edilir.

 

 

YURTTA DİSİPLİN İŞLEMLERİ

Madde28

Bu yönetmelikte yer alan hükümler ile taahhütnamede belirtilen kurallara ve ilkelere aykırı davranışları görülen öğrenciler, bu aykırı davranışlarının önem derecesine göre uyarı, kınama veya çıkarma cezası ile cezalandırılır.

Madde 29

Yurt disiplin işlemlerini yürütme hakkı, Yurt Müdürlüğü’ne verilmiştir.

Madde 30

Uyarı cezası öğrenciye, kınama cezası veliye ve öğrenciye, çıkarma ise rektörlüğe, veliye ve öğrenciye sözlü, yazılı ve e-posta yolu ile bildirilir, bir örneği dosyasına konulur.

Madde 31

Çıkarma cezası olan öğrenci, yurt müdürlüğünün belirtiği sürede yurttan ayrılır. Yurt Müdürlüğü’ne oda anahtarını, teslim eder. Odası kontrol edilir, malzeme ve demirbaş sayımı yapılır. Yurttan çıkarma cezası nedeniyle ayrılan öğrenciye ücret iadesi yapılmaz.

Madde 32

Çıkarma cezası alarak yurttan ayrılan öğrenci sonraki akademik yıllarda yurtta kalamaz.

UYARI CEZASINI GEREKTİREN DURUM VE DAVRANIŞLAR

Madde 33

Yurtta kalan öğrenciler aşağıda belirtilen fiilleri işlemesi durumunda yazılı uyarı cezası ile cezalandırılır.

 

a.      Yurdun huzurunu ve ciddiyetini bozacak davranışlarda bulunmak,

b.      Yurdun içinde veya dışında rahatsızlık verecek şekilde gürültü yapmak,

c.       Yurt Yönetimine, personeline ve öğrencilere karşı saygı kurallarını aşan davranışlarda bulunmak,

d.       Yurt Müdürlüğünü yanıltmaya yönelik bilgi vermek veya davranışta bulunmak,

e.       Öğrenci sıfatının gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışta bulunmak,

f.        Geceyi izin dilekçesi vermeden yurdun dışında geçirmek veya izin dilekçesini gereği gibi doldurmamak,

g.      Yurt ortak kullanım alanlarının ve odaların temizliğine, düzenine dikkat etmemek, ayakkabıları kapıda bırakarak dağınık görüntü oluşturmak,

h.      Ortak kullanım alanlarındaki demirbaşları başka alanlara taşımak,

i.        İzinsiz oda değiştirmek, geçici de olsa başka odada gecelemek, başka oda ya da yurtta kalan öğrencinin veya yurt öğrencisi olmayanların kendi odasında gecelemesine izin vermek, odada fazla yatak bulundurmak,

j.        Başkasına ait eşyayı izinsiz kullanmak,

k.      Kız öğrenciler için belirlenen yurda erkek, erkek öğrenciler için belirlenen yurda kız öğrenci alınması yada kız öğrenciler için belirlenen yurda erkek, erkek öğrenciler için belirlenen yurda kız öğrencinin izinsiz girmesi,

l.        Yönetimin izin verdiklerinin haricinde, elektrikli araç ve gereçleri bulundurmak veya kullanmak,

m.    Yurt Müdürlüğünün astığı veya asmaya izin verdiği duyuruları yırtmak, değiştirmek,

n.      Yurda alkollü gelmek ve alkol bulundurmak,

o.      Yurt Müdürlüğünün çağrılarına uymamak, çağrı yazılarını almaktan kaçınmak,

p.      Marmara Eğitim Köyüne ve yurda giriş-çıkış saatlerine uymamak,

q.      Yönetmeliğin 27 maddesinde düzenlenmiş olan kontrol uygulanmasına engel olmak,

r.       Yurt öğrencisidir bandrolü yapıştırılmış olan kimlik kartını istenildiği zaman güvenliğe göstermemek,

s.       Ziyaretçi kurallarına uymamak,

t.        Yurt çevresinde park edilmemesi gereken yerlere araç park etmek,

u.       Eğitim köyü sınırları içerisinde hızlı araba kullanmak,

v.      Yemek pişirmek,

Uyarı cezası alma sebebidir.

 

 

 

 

KINAMA CEZASINI GEREKTİRECEK TUTUM VE DAVRANIŞLAR

Madde 34

a.      Yazılı uyarıyı bir öğretim yılı içerisinde 2 defa almış olmak,

b.      Yurtta eğlence amacı dışında, kumar niteliği taşıyan oyunlar oynamak,

c.       Yurtta güvenliği tehlikeye sokan eylemlerde bulunmak,

- Yangın alarmını ve yangın çıkış kapılarının alarmlarını devre dışı bırakmak,

- Yangın tüpünü ve hortumunu gereksiz kullanmak,

- Yangın kapılarını ve yangın merdivenlerini gereksiz yere kullanmak,

- Güvenlik kameralarının görüntü almasını engelleyici faaliyette bulunmak,

d.      Yurda ve eşyalarına bilerek zarar vermek,

e.       Kapı giriş kartını, oda anahtarını ve kimlik kartını başkasına kullandırmak veya başkasına ait kartı kullanmak,

f.        Yurt sınırları içerisinde evcil hayvan beslemek,

g.      Ortak kullanım alanlarında sigara içmek,

Kınama cezası alma sebebidir.

ÇIKARMA CEZASI ALMAYI GEREKTİRECEK TUTUM VE DAVRANIŞLAR

Madde 35

a.      Kınama cezasını bir öğretim yılı içerisinde 3 defa almış olmak,

b.      Hırsızlık yapmak,

c.       Uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak,

d.      Kanunen suç sayılan bir eylem gerçekleştirmek ve hükümlü duruma düşmek,

e.       Yurt Yönetimini ve öğrencilerini tehdit etmek,

f.        Yurt yönetimine, personeline ve öğrencilere saldırmak, hakaret, tehdit ve taciz etmek,

g.      Kesici, delici alet, patlayıcı madde bulundurmak,

h.      Silah bulundurmak,

i.        Yurdun bina ve bölümlerini izinsiz olarak amacı dışında kullanmak ve Müdürlüğün hizmetini engellemek,

j.        Müdürlüğün izni olmadan toplantı düzenlemek ve böyle bir toplantıya katılmak,

k.      Kayıt için gerekli belgelerde gerçeğe aykırı, yanıltıcı ve eksik beyanda bulunmak,

Çıkarma cezası alma sebebidir.

Madde 36

Üniversite’den herhangi bir nedenle ilişiği kesilmiş olmak, yurttan çıkarılma sebebidir.

Madde 37

Öğrencilere yapmış oldukları disiplinsiz davranışa göre uyarı verilir veya savunması istenir. Verilen disiplin cezası “Disiplin Cezası Bildirim Formu” Yurt Müdürü tarafından imzalanarak öğrenciye bildirilir. Yazılı uyarılar, kınama ve çıkarma cezaları öğrenci velisine bildirilir. Öğrencilerin yapmış oldukları disiplinsiz davranışlar “Tutanak” ile kayıt altına alınır. Öğrencilerin almış oldukları disiplin cezaları tutanak dosyasında takip edilir.

GENEL YURT İŞLEYİŞİ

Madde 38

İzin Dilekçeleri

Yurda her akşam öğrencilerin yurtta kalışının kontrolü için yoklama yapılır.

Öğrencinin geceyi yurdun dışında geçirmek istemesi halinde, önceden Yurt Müdürlüğü’ne açık adres ve gidilen yerin telefon numarasının yazılı olduğu “İzin Kâğıdı” doldurup vermesi zorunludur. Her hafta sonu aynı adrese gidenler, toplu dilekçe verirler. Bu toplu dilekçedeki adres ve telefon numarası eksiksiz olmalıdır. Yurt Müdürlüğü dilekçelerde yazılı olan adres ve telefon numaralarını gerekli gördükçe teyit eder.

Madde 39

Anahtar Kontrolü

Yurttaki odalara ait 3’er adet anahtar bulunmaktadır. Oda tesliminde oda anahtarının bir yedeği öğrenciye verilir.  Eğer odada iki kişi kalınacaksa 2 adet anahtar öğrencilere verilir. Geriye kalan anahtarlar Yurt Müdürlüğü’ndeki dolapta bulunmaktadır. Dönem içerisinde odasının Yurt Müdürlüğü’nde bulunan yedek anahtarını isteyen öğrenci “Anahtar Teslim Defteri”ni anahtarı aldığına dair doldurup imzalar. Öğrenci aldığı anahtarı geri vermek zorundadır. Kaybettiği veya geri getirmediği anahtarların bedelini ödemekle yükümlüdür. Dönem içerisinde veya öğrencinin çıkışı sırasında yapılan kontrollerde anahtar eksiği tespit edilirse bedeli öğrenciden tahsil edilir ve anahtar yaptırılarak yerine asılır.

Madde 40

Kargo İşleyişi

Öğrencilere gelen kargolar Yurt Müdürlüğü tarafından teslim alınır. Öğrenciye ait kargo olması durumunda “Kargo Takip Fişi” ile kendisine haber verilir ve kargosunu Yurt Müdürlüğü’nden teslim alması istenir. Kargosunu almaya gelen öğrenciye teslim aldığına dair “Kargo Teslim Defteri” imzalatılır.

Madde 41

Temizlik Hizmetleri

Yurt yeterli sayıda personel ve bir bahçıvan ile hizmet vermektedir. Personelin temizlik alanı dağılımları “Hizmetli Personel Çalışma Çizelgesi”yle belirlenmiştir. Ortak alanların temizliği Yurt hizmetlerine, odaların temizliği öğrencilerin kendisine aittir. Öğrenciler şahsi kullanımları için gerekli olan temizlik malzemelerini kendileri temin ederler. Yurt Müdürlüğü’nün temizliği Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, etüt odası ve lavaboların temizliği her gün belirlenmiş personel tarafından yapılır. Temizlik Müdürlük tarafından kontrol edilir.

Madde 42

Çamaşırhane Hizmetleri

Öğrenciler yıkatmak istedikleri çamaşırları yurt çamaşırhanesine  Pazar günleri ve resmi tatiller dışında kalan günlerde 08:00-18:00 saatleri arasında teslim edebilirler. Teslim sırasında teslim edilen çamaşırlar sayılarak teslim fişi ile alınır ve aynı fişin ibrazı ile karşılıklı imzalanarak teslim edilir.1 hafta içerisinde teslim alınmayan çamaşırlardan yurt çamaşırhanesi sorumlu değildir.

Madde 43

Teknik Hizmetler

Öğrenciler tarafından gün içerisinde yapılan tamir taleplerinin dışında, hizmetli personel tarafından da tamir talepleri iletilir. Her gün dinlenme molasından sonra tüm hizmetli personel Yurt Müdürlüğü’ne gelir ve kendi yurttaki durum hakkında bilgi verir. Gelen tamir talepleri teknik servise bildirilerek giderilir.

Madde 44

Haberleşme

Öğrenciler ile Yurt Müdürlüğü arasındaki haberleşme “Haber Çağrı Pusulası” ve “Uyarı Pusulası” ile yapılır. Öğrencilere haber yollamak (kargo vs) veya Müdürlüğe çağırılmak istendiğinde “Haber Çağrı Pusulası”, bir konuda uyarmak gerektiğinde (bulaşıkların yıkanması, dağınıklık vs.) “Uyarı Pusulası” hazırlanır ve öğrencinin kapısına asılır.

 

 

Madde 45

İç ve Dış Yazışmalar

Diğer birimler veya dış birimler ile yazışmalar belirlenen format üzerinden yazılır ve ”Giden Evrak Defterine” bilgiler işlenir.

Diğer birimlerden veya dış birimlerden gelen evraklar gelen evrak dosyasına yerleştirilir ve “Gelen Evrak Defterine” bilgiler işlenir.

YÜRÜRLÜK

Madde 46

Bu yönerge hükümleri Özel Marmara Yükseköğrenim Kız-Erkek Öğrenci Yurdu Yurt Müdürlüğü tarafından yürütülür.

     

      27/04/2018

 Ali Fuat ŞİMŞEK

       Yönetim Kurulu Başkanı

Yabancı Diller Yüksekokulu İle İlgili Sorular
Kayıt Koşulları
Neden Hukuk Fakültesi?
İletişim Fakültesi
30.06.2018 VE 01.07.2018'DE YAPILAN YKS OTURUMLARININ (TYT, AYT, YDT) SORU KİTAPÇIKLARI VE CEVAP ANAHTARLARI YAYIMLANDI.

Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)  soru ve cevap anahtarları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlandı.  
İncelemek için: http://www.osym.gov.tr/TR,15133/2018-yks-tyt-ve-ayt-oturumlari-temel-sor...

2018 Dikey Geçiş DGS Kontenjanlarımız

2018-DGS: Kılavuz ve Başvuru Bilgileri için tıklayınız.

2018 DGS Kontenjanlarımız

Program Adı

Öğr. Süresi

Puan Türü

Kontenjan

Eğitim Fakültesi

Okul Öncesi Öğretmenliği (Ücretli)

4

SÖZ

6

Okul Öncesi Öğretmenliği (Burslu)

4

SÖZ

1

Okul Öncesi Öğretmenliği (%50 İndirimli)

4

SÖZ

4

Özel Eğitim Öğretmenliği (Ücretli)

4

SÖZ

10

Özel Eğitim Öğretmenliği (Burslu)

4

SÖZ

1

Özel Eğitim Öğretmenliği (%50 İndirimli)

4

SÖZ

4

Güzel Sanatlar Fakültesi

Çizgi Film ve Animasyon (Burslu)

4

SÖZ

1

Çizgi Film ve Animasyon (%50 İndirimli)

4

SÖZ

2

Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Ücretli)

4

SÖZ

4

Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Burslu)

4

SÖZ

1

Gastronomi ve Mutfak Sanatları (%50 İndirimli)

4

SÖZ

2

Grafik Tasarımı (Burslu)

4

EA

1

Grafik Tasarımı (%50 İndirimli)

4

EA

4

Sahne Sanatları (Burslu)

4

SÖZ

1

Sahne Sanatları (%75 İndirimli)

4

SÖZ

4

Hukuk Fakültesi

Hukuk (Ücretli)

4

EA

14

Hukuk (Burslu)

4

EA

1

Hukuk (%25 İndirimli)

4

EA

5

İletişim Fakültesi

Gazetecilik (Ücretli)

4

SÖZ

3

Gazetecilik (Burslu)

4

SÖZ

1

Gazetecilik (%50 İndirimli)

4

SÖZ

2

Görsel İletişim Tasarımı (Ücretli)

4

SÖZ

2

Görsel İletişim Tasarımı (Burslu)

4

SÖZ

1

Görsel İletişim Tasarımı (%50 İndirimli)

4

SÖZ

2

Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Ücretli)

4

SÖZ

6

Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Burslu)

4

SÖZ

1

Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (Burslu)

4

SÖZ

1

Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) (%50 İndirimli)

4

SÖZ

4

Radyo, Televizyon ve Sinema (Ücretli)

4

SÖZ

5

Radyo, Televizyon ve Sinema (Burslu)

4

SÖZ

1

Radyo, Televizyon ve Sinema (%50 İndirimli)

4

SÖZ

4

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

Sosyal Hizmet (Burslu)

4

EA

1

Sosyal Hizmet (%75 İndirimli)

4

EA

5

Sosyal Hizmet (%50 İndirimli)

4

EA

5

Sosyoloji (Burslu)

4

EA

1

Sosyoloji (%75 İndirimli)

4

EA

5

Sosyoloji (%50 İndirimli)

4

EA

4

Sosyoloji (İngilizce) (Burslu)

4

EA

1

Sosyoloji (İngilizce) (%75 İndirimli)

4

EA

2

Sosyoloji (İngilizce) (%50 İndirimli)

4

EA

2

 

 

 

 

 

 

 

 

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

İşletme (Ücretli)

4

EA

3

İşletme (Burslu)

4

EA

1

İşletme (%50 İndirimli)

4

EA

3

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (Burslu)

4

EA

1

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (%75 İndirimli)

4

EA

4

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (%50 İndirimli)

4

EA

3

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (Burslu)

4

EA

1

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (%75 İndirimli)

4

EA

4

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (%50 İndirimli)

4

EA

3

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Gemi ve Yat Tasarımı (Burslu)

4

SAY

1

Gemi ve Yat Tasarımı (%75 İndirimli)

4

SAY

2

İç Mimarlık (Ücretli)

4

SAY

8

İç Mimarlık (Burslu)

4

SAY

1

İç Mimarlık (%50 İndirimli)

4

SAY

3

Mimarlık (Ücretli)

4

SAY

10

Mimarlık (Burslu)

4

SAY

1

Mimarlık (%50 İndirimli)

4

SAY

3

Mimarlık (İngilizce) (Burslu)

4

SAY

1

Mimarlık (İngilizce) (%75 İndirimli)

4

SAY

2

Mimarlık (İngilizce) (%50 İndirimli)

4

SAY

7

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)

4

SAY

4

Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)

4

SAY

1

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)

4

SAY

2

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)

4

SAY

1

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)

4

SAY

2

Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)

4

SAY

1

Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (%75 İndirimli)

4

SAY

2

Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)

4

SAY

2

İnşaat Mühendisliği (Ücretli)

4

SAY

7

İnşaat Mühendisliği (Burslu)

4

SAY

1

İnşaat Mühendisliği (%50 İndirimli)

4

SAY

2

Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)

4

SAY

1

Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)

4

SAY

4

Hemşirelik Yüksekokulu

Hemşirelik (Ücretli)

4

SAY

11

Hemşirelik (Burslu)

4

SAY

1

Hemşirelik (%25 İndirimli)

4

SAY

6

 

Kütüphane Kullanıcı Hesabıma Nasıl Erişebilirim?

Kütüphane web sitesinde yer alan “Katalog Tarama” sayfasına girdikten sonra oturum aç sekmesinden öğrenci numarası / şifreniz ile hesabınıza erişebilirsiniz.

MYO / Program
Olanaklar
Uluslararası Öğrenci Ofisi
ÖSYM'den HABERLER

ÖSYM son 19 yılın üniversite sınav sorularını yayımladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 1999 yılından bu yana düzenlenen üniversite sınav sorularını ösym.gov.tr’de yayımladı.

Bu yıl üniversite sınavlarına girecek adaylar 1999-2009 yıllarında tek aşamalı olarak, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile 2010-2017 arasında iki aşamalı olarak yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavları (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) ait tüm sorulara ve cevap anahtarlarına ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabilecek.

ÖSYS GEÇMİŞ YILLARDA ÇIKMIŞ SORULAR İÇİN TIKLAYIN

 

Öğrenci El Kitabı
Yüksekokul

Hemşirelik Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu

Kütüphane Kullanıcı Hesabı ile Neler Yapabilirim ?

Kütüphane kullanıcı hesabınız ile ödünç aldığınız, iade ettiğiniz, ayırttığınız ve kütüphane koleksiyonuna dâhil edilmesini istediğiniz bilgi kaynaklarının listesine erişebilir, materyal isteği bulunma, ödünç alınan materyallerin süresini uzatma ve ödünç alınmış bir kitabı ayırtma işlemi yapabilirsiniz.

Öğrenci Kulüpleri / Toplulukları

Üniversite yılları insan yaşamının en güzel, en güçlü ve hayallerini gerçekleştirebileceği çok önemli bir süreçtir. Üniversitemiz bu anlamda öğrencilerimize akademik çalışmalarının dışında kalan zamanlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirebilecekleri veya yeni ilgi alanları kazanabilecekleri ortam ve olanakları sağlamaktadır. Öğrenciler farklı alanlarda kurdukları öğrenci kulüpleriyle sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlemekte ve düzenlenen etkinliklere katılmaktadırlar.

Üniversitemiz kurulduğu yıllardan itibaren Mütevelli Heyeti ve Rektörlüğümüzün desteğiyle yüzlerce ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmış, bu etkinliklerin birçoğu öğrenci kulüpleri ve öğrenci konseylerinin özverili gayret ve katkılarıyla gerçekleşmiştir. 

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren öğrenci kulüpleri Üniversite yerleşkesinde düzenlediği etkinliklerin yanı sıra üniversite dışında YÖK kapsamında düzenlenen diğer kültürel, sosyal ve sportif etkinliklere de katılmaktadır. 

Öğrencilerimiz aynı zamanda diğer yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerle işbirliği içinde akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere ev sahipliği yapmakta veya yapılanlara katılmaktadırlar.

Üniversitemiz öğrenci kulüp/topluluk listesi aşağıda gösterilmiştir.

ARAMA KURTARMA KULUBÜ

SEARCH AND RESCUE CLUB
[email protected]

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KULUBÜ

KEMALIST THOUGHT CLUB

[email protected]

AVRASYA KULUBÜ

EURASIA CLUB

[email protected]

ÇOCUK DÜNYAM KULUBÜ

MY CHILD WORLD

[email protected]

DANS KULUBÜ

DANCE CLUB

[email protected]

EDEBİYAT KULUBÜ

LITERATURE CLUB

[email protected]

ERASMUS KULUBÜ

ERASMUS CLUB

[email protected]

FELSEFE KULUBÜ

PHILOSOPHY CLUB

[email protected]

FOTOĞRAFÇILIK KULUBÜ

PHOTOGRAPHY CLUB

[email protected]

GASTRONOMİ KULUBÜ

GASTRONOMY CLUB

[email protected]

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI VE SPORLARI KULUBÜ

TRADITIONAL TURKISH ARTS AND SPORTS

[email protected]

GEZİ KULUBÜ

TRAVEL CLUB [email protected]

GİRİŞİMCİLİK KULUBÜ

ENTREPRENEURSHIP CLUB

[email protected]

HAVACILIK KULUBÜ

AVIATION CLUB

[email protected]

HEMŞİRELİK VE SAĞLIK KULUBÜ

NURSING AND HEALTH CLUB

hemsireliksağ[email protected]

HUKUK KULUBÜ

LAW CLUB [email protected]

İNSAN HAKLARI KULUBÜ

HUMAN RIGHTS CLUB

[email protected]

İŞLETME KULUBÜ

BUSINESS CLUB

 

KARİYER VE İŞ KULUBÜ

CAREER AND BUSINESS CLUB

[email protected]

KIZILAY KULUBÜ

KIZILAY CLUB

[email protected]

KÜLTÜR KULUBÜ

CULTURE CLUB

[email protected]

M.Ü. TIP ÖĞRENCİLERİ TOPLULUĞU

M.U. MEDICAL STUDENTS COMMUNITY CLUB

[email protected]

MARKETING KULUBÜ

MARKETING CLUB

 

MİMARLIK VE TASARIM KULUBÜ

ARCHITECTURE AND DESIGN

[email protected]

MOTOSİKLET KULUBÜ

MOTORCYLING CLUB

[email protected]

MÜZİK KULUBÜ

MUSIC CLUB

[email protected]

OKÇULUK KULUBÜ

ARCHERY CLUB [email protected]

ÖZEL EĞİTİM KULUBÜ

SPECIAL EDUCATION CLUB

[email protected]

PSİKOLOJİ KULUBÜ

PSYCHOLOGY CLUB

[email protected]

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK KULUBÜ

GUIDANCE AND PSYCHOLOGICAL COUNSELLING CLUB

[email protected]

ROCK KULUBÜ

ROCK CLUB [email protected]

SATRANÇ KULUBÜ

CHESS CLUB

[email protected]

SİNEMA KULUBÜ

CİNEMA CLUB [email protected]

SOSYAL HİZMET KULUBÜ

SOCIAL SERVISE CLUB

[email protected]

SOSYOLOJİ KULUBÜ

SOCIOLOGY CLUB

[email protected]

TİYATRO KULUBÜ

DRAMA CLUB

[email protected]

TOPLUMSAL CİNSİYET ÇALIŞMALARI KULUBÜ

GENDER STUDIES CLUB

[email protected]

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK KULUBÜ

INTERNATIONAL TRADE AND LOGISTICS CLUB

[email protected]

WOMEN İN BUSSİNESS KULUBÜ

WOMEN İN BUSSİNESS CLUB [email protected]
YABANCI DİLLER KULUBÜ

FOREIGN LANGUAGES CLUB

[email protected]

YAPI KULUBÜ

CONSTUCTION CLUB

[email protected]

YENİLER KULUBÜ

YENILER CLUB

[email protected]

 

2017-2018 Güz Dönemi Etkinliklerimiz için tıklayınız.

2017-2018 Bahar Dönemi Etkinliklerimiz için tıklayınız.

Etkinliklerimize ait fotoğraflar için tıklayınız.

Fotoğraf Albümü

YURTLAR DIŞ MEKAN

tumb tumb tumb

tumb tumb tumb

tumb tumb  tumb

TEK KİŞİLİK ODA

tumb tumb  tumb

İKİ KİŞİLİK ODA

tumb tumb tumb

ORTAK ALAN

tumb   tumb   tumb  

SPOR OLANAKLARI

tumb tumb tumb
tumb tumb tumb

Neden İletişim Fakültesi?

Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi çağın gerek ve yeterliklerine hâkim, bu doğrultuda iletişim yaklaşımları üreten; gerek kişilerarası gerekse kitle iletişiminde iletişimcinin taşıması gereken toplumsal duyarlılık ve hassasiyet ölçülerinde hareket eden; araştıran, eleştiren ve sorgulayan; alanında fark yaratan ve birikimini toplumsal uzlaşı için kullanmaya özen gösteren iletişimciler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bu amaçla, sürdürülebilir karşılıklı öğrenme ortamı yaratan bir eğitim anlayışı ile etkileşim ve disiplinler arası paylaşımın üst düzeyde olduğu bir eğitim yapısı kurgulayan Fakülte, her biri ulusal ve uluslararası düzeyde önemli bilim ve sanat üretimleri gerçekleştirmiş akademik kadrosuyla, genç iletişimci adaylarını beklemektedir.

Fakültede Görsel İletişim Tasarımı, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo Televizyon ve Sinema alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlar vardır. Bu kapsamda, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi kuramdan pratiğe uzanan sağlam müfredatı, uzman ve tanınmış kadrosu, geniş uygulama imkânları ve tüm dünyada geçerli diploması ile sizleri hayatla buluşturmaya hazırdır.

Prof. Dr. Filiz DEMİR
Dekan

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Neden İletişim Fakültesi?
Kütüphane İle İlgili Sorular
Neden İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi?

Günümüzün gereksinimlerini dikkate alarak kendini sürekli olarak yenileyen İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, insanın, dünyayı anlamlı kılan, kültürü oluşturan bir varlık olduğu gerçeğine dayalı olarak örgütlenmiştir.

Temel bilim alanlarını içeren, 1997-1998 akademik yılından bu yana seçkin kadrosuyla bilgi dünyasına ulusal ve uluslararası düzeyde katkı sağlayan Fakültemiz, eğitimde, araştırmada ve topluma hizmette kuramla uygulamanın birlikteliğini her şeyin üstünde tutmaktadır.

Eğitim-öğretim etkinliklerini sadece kendi öğrencileriyle sınırlamayan, Üniversitemizin diğer fakültelerine ve lisansüstü çalışmaların sürdürüldüğü Enstitülerimize, Araştırma ve Uygulama Merkezlerimize “işbirliği etiği” anlayışıyla hizmet veren İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, halka yönelik eğitim çalışmalarıyla da her zaman dikkati çekmektedir.
Bölümlerimizde sadece kendi alanındaki öğrencilerine değil, disiplinlerarası anlayışla Üniversitemizin diğer tüm fakültelerine ve lisansüstü çalışmaların sürdürüldüğü Enstitülerimize, Araştırma ve Uygulama Merkezlerimize de gerek ders çeşitliliği gerek proje işbirlikleri anlamında akademik destek ve hizmet verilmektedir.

Farklı düzeylerdeki eğitim kurumlarıyla, uluslararası bilgi topluluklarıyla, kamu kurumlarıyla, yerel yönetimlerle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve özel sektörle deneyimlerini paylaşan Fakültemiz, öğrencilerini bilgi ve iş dünyasıyla tanıştırma konusunda son derece duyarlı ve öngörülü davranmaktadır.

Bologna Süreci kapsamında üniversitelerin sivil toplum kuruluşu olarak kabul edilen Öğrenci Kulüplerine/Topluluklarına büyük önem veren Fakültemiz, tüm öğrencilerin, ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan bilimsel ve sosyal etkinliklere katılımlarını teşvik etmektedir.

Uluslararası işbirliklerini sürekli olarak geliştiren, Fakülte içi ve Fakültelerarası Çift Anadal ve Yandal programlarının yanı sıra, Erasmus+ ve Farabi değişim programlarıyla öğrencilerine  yeni ufuklar açan, bu yollarla öğrencilerinin eğitim alma hakkını en üst boyutta koruyan ve geliştiren; uygulamaya ve girişimciliğe verdiği önemle, iş arayan değil, aranan nitelikli kişiler yetiştiren Fakültemiz, mezunlarıyla övünmekte, onlarla her zaman güçlü bir iletişim içinde bulunmaktadır.

Üniversitemizin en eski ve kurucu fakültelerinden birisi olan İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi adını aldığı “insan” ve “toplum”a ilişkin sosyal bilim çalışmalarını kapsayan nitelikte Felsefe, Psikoloji, Sosyal Hizmet ve Sosyoloji bölümlerinde deneyimli eğitim kadrosu ile akademik eğitim vermektedir. Psikoloji ve Sosyoloji bölümlerimiz hem Türkçe hem İngilizce dilinde eğitim vererek öğrencilerimize anadillerinde olduğu kadar yabancı dilde de eğitim olanağı sunmaktadır.

    
Prof. Dr. Bahattin AKŞİT
Dekan

Yurt Dışı İmkânları İle İlgili Sorular
Neden İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi?
İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi
Yurt Yönetim Kadrosu

Kız Öğrenci Yurt Müdürü
Gökhan HARPUTLU
[email protected]
(216) 626 10 50 / 1300

Erkek Öğrenci Yurt Müdürü
Fatih ALTINTOP
[email protected]
(216) 626 10 50 / 1301

Yurt Müdür Yardımcısı
Safinaz TAKMAKLIOĞLU
[email protected]
(216) 626 10 50 / 1301

 

Yurt Müdür Yardımcısı
Mehmet Hatip YILDIZ
[email protected]
(216) 626 10 50 / 1301

 

İdari Memur
Tulin KURDOĞLU
[email protected]
(216) 626 10 50 / 1302

Kayıt Koşulları
Duyurular
Kütüphanede Fotokopi, Çıktı ve Benzeri Hizmetler Var mı ?

Fotokopi hizmeti verilmemektedir. Hizmet Kültür Merkezinde verilmektedir.

Uzaktan Eğitim Programı
ÖSYM- YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAV TAKVİMİ

Aradğım Metaryallerin Tarama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Cep Kütüphanem uygulamasından ya da İnternet sayfamızın Katalog Tarama sekmesine tıklayarak, aramak istediğiniz materyallere eser adı, yazar adı, konu başlıkları, tür, dil ve benzeri birçok filtre kullanarak ulaşabilirsiniz.

Elektronik materyalleri ise İnternet sayfamızın E-Kaynak Tarama sekmesine tıklayarak Üniversitemizin abone olduğu bütün veri tabanlarını aynı anda tarayabilirsiniz. Detaylı açıklamaları ve kullanım kılavuzları ile birlikte abone olunan bütün veri tabanlarını İnternet sayfamızın Veri Tabanları sayfasında bulabilirsiniz.

ÖSYM 2018 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) KILAVUZU YAYIMLANDI
Rektörlüğe Bağlı Bölüm
Ücretler - Burslar
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
Neden İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi?
Dikey/Yatay Geçiş İle İlgili Sorular
Neden İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi?

Çünkü; MODERN BİR İŞLETME VE YÖNETİM ANLAYIŞI

Fakültemiz, üniversitemizin yerleşik ve kurucu fakülte olmasının yanında, bilgi birikimi ve deneyimi ile değişimlere ve iş yaşamının dinamizmine uyumlu modern bir anlayışa sahiptir. Çağdaş işletmeciliğe dönük eylem ve işlemlerin de örneklerle ve seçeneklerle sunulduğu özellikli bir öğretim sunulmaya çalışılmaktadır. Fakültemizde her türlü teknolojik değişim ve yenilikler üzerinde ciddiyetle durulmakta ve takip edilmektedir. Bölümlerimiz, İşletme, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi(İngilizce, Türkçe) ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler gibi farklı yelpazede ve geniş bir alanda faaliyet gösterilmektedir. Fakültemiz aynı zamanda çeşitlendirilmiş bir program yapısıyla ulusal ve küresel toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek insan kaynağı geliştirmeyi hedeflemektedir.

Çünkü; SEÇKİN BİR AKADEMİK KADRO

Fakültemiz, kurucu fakülte olmasından güç almaktadır. Seçkin eğitim – öğretim kadrosu ve önemli başarılara imza atmış bilim insanları yanında iş deneyimleri olan zengin bir akademik kadroya sahiptir. Öğrencilerimizin niteliklerini, yeteneklerini ve kapasitelerini geliştirme yolunda faaliyetlerde bulunulmaktadır. Fakültemizin öğretim kadrosu gerek teorik gerek uygulama anlamında öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken, iş dünyasında etkili iş adamları ile öğrencilerimizin buluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin güncel bilgiye ve hızla değişen teknolojiye uyum sağlamaları için çaba sarf etmektedir. Fakültemiz öğretim elemanları “öğrenci dostu” ya da “öğrenci odaklı” bir şekilde öğrencilerimizin sadece eğitsel bilgileri değil yaşama dair bilgileri de sunmaktadır. Çalışkan öğrencilerimize çift anadal programları ile ikinci diploma, yandal programları ile sertifika alabilme fırsatı sunmaktadır.

Çünkü; İSTANBULDAYIZ VE ANADOLU YAKASININ EN BÜYÜK KAMPÜSÜNDEYİZ

Fakültemiz İstanbul’da ve Anadolu yakasındadır. Öğrenciler için giderek önemli bir cazibe merkezi haline gelmektedir. Ayrıca Kampüsümüz yüzme havuzundan tenis kortlarına, spor sahalarına, platolara, alışveriş merkezlerine, mediko sosyal merkezinden, konferans ve konser salonlarına, öğrenci yurtlarından sergi salonlarına kadar hem öğrencisine hem de akademik ve idari personeline sayısız imkanlar sunmaktadır.

Çünkü; BİZ ULUSLARARASI BİR FAKÜLTEYİZ

Fakültemiz uluslararası işbirlikleri faaliyetlerini artırarak geliştirmektedir. Hem öğrenci hem de öğretim elemanı değişim programları ve bilhassa Avrupa Birliği ülkeleriyle gerçekleşen Erasmus anlaşmaları çerçevesinde değişimler başarıyla yürütülmektedir. Böylelikle öğrencilerimizin vizyonu daha küresel ölçeğe çekilmektedir. Düzenli yapılan uluslararası öğrenci konferanslarıyla bu yapının daha da etkili kılınması sağlanmaktadır. Bu konferanslara sadece AB’den değil Malezya Endonezya Rusya Ukrayna gibi ülkelerden de öğrenciler gelerek bilgi paylaşımında bulunmaktadır.

Çünkü; GÜÇLÜ İLETİŞİM GÜÇLÜ DİYALOG

Sadece eğitim öğretim değil kulüp faaliyetleri gibi her türlü sosyal, sanatsal ve kültürel etkinliklerin öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirilmesi desteklenmekte ve böylelikle öğrencilerimizin sosyal açıdan güçlü, girişimci, iletişim yeteneği gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri arzu edilmektedir. Türkiye’den ve dünyadan değerli işadamı, bilim insanları, yazar, düşünür, sanatçı ve politikacıların konferans, söyleşi ve benzeri etkinliklerin yapılması, “işletme kulübü”, “girişimcilik kulübü”, “kariyer ve iş kulübü”, “uluslararası ticaret ve lojistik kulübü” “dans kulübü”, ve “rock kulübü” gibi üniversite çapında faaliyet gösteren pek çok kulüp faaliyetleriyle kendilerini geliştirme ve aynı zamanda eğlenme ve farkındalık imkanı elde edebilmektedir.

Çünkü; TOPLUMSAL SORUNLARA DUYARLI FAKÜLTEYİZ!

Fakültemiz içinde yaşadığı toplumun sorunlarının farkında ve toplumsal sorunlara duyarlıdır. Buna destek için yerel kuruluşlarla ve çevre belediyelerle işbirlikleri sağlanmakta ve yapılan işbirlikleri ve protokollerle topluma hizmet sunacak çok çeşitli programlar düzenlenmektedir.

Prof. Dr. Sahure Gonca TELLİ
Dekan

Yurt Uyum Süreci

Zorlu bir mücadelenin ardından artık üniversitelisiniz! Üniversite yaşamı değişimlerin yoğun olduğu bir yaşam dönemidir. Aslında hayattaki her değişiklik uyum sürecini beraberinde getirir. Evinizden çıkıp birileriyle paylaşmak zorunda olduğunuz tek bir odaya geçmek  de oldukça büyük bir değişikliktir. Hiç tanımadığınız birisiyle aynı odayı paylaşacak olmanız size kaygı, korku, heyecan gibi duygular yaşatabilir. Fakat bu duygularla baş edebilmeniz ve yurt yaşamına uyum sağlayabilmeniz için bazı noktalara dikkat etmeniz size yardımcı olabilir

YURT YAŞAMININ KOLAYLIKLARI:

 • Yurtta kalmanın en büyük avantajı ve kolaylığı, okuduğunuz  bölümden olduğu kadar farklı bölümlerden de bir çok arkadaş edinme fırsatı sağlamasıdır.
 • Yurt yaşamı paylaşmayı öğrenmenin en güzel ortamıdır. Yaşam alanı başta olmak üzere birçok şeyin paylaşıldığı bir ortamda olmak baştan sizi rahatsız edebilir; ama zamanla bunun olumlu yanları olduğunu da göreceksiniz. Paylaştıkça kişilerin size yakınlaştığını fark edeceksiniz; hem de ihtiyaç duyduğunuzda sizinle bir şeylerini paylaşacak insanlar bulabileceksiniz.
 • Yurt sadece barınılan bir yer değil, aynı zamanda yetişkinliğin ilk adımı ve özgürlüğün kendi kontrolünüzde olduğu bir yaşam biçimi sağlar size.
 • Artık üniversitelisiniz; yetişkinliğe ilk adımı attınız ve yurt da bunun büyük bir paydasını oluşturuyor; ne zaman ders çalışmanız gerektiği ya da yatmanız gerektiği ile ilgili tüm kararları kimsenin takip etmeyeceği bir dönem başlıyor. Bu dönemde baştan çıkarıcı birçok fırsat karşınıza çıkabilir. Elbette bu fırsatları değerlendirerek çok eğlendiğiniz zamanlar olacak; fakat liseden farklı olarak burada kararlarınızın sonuçları tamamen size ait.
 • Yurtta kalmak zamanınızı daha iyi değerlendirmeniz için çok iyi bir fırsattır. Yaşamınızı daha kolay düzenleyebilir, kampüs içinde bulunan alanlardan (Kütüphane, kafeteryalar ve spor alanları vs.) daha fazla yararlanabilirsiniz.

YURT YAŞAMININ ZORLUKLARI:

 • Ev hayatını özleyebilirsiniz, evinden ilk defa uzaklaşan biri başlarda evine karşı çok büyük bir özlem duyabilir. Bazıları üniversitedeki yeni arkadaşlıklara kendini kaptırarak, önceki yaşamına özlem duymuyor gibi görünebilir, bazılarında ise özlem daha sonra ortaya çıkabilir. Bu özlemle birlikte, yalnızlık hissi, üzüntü, değişimden korkma, hayal kırıklığına uğramayı bekleme gibi duygu durumları oluşabilir.

Özlem ve getirdiği duygularla baş edebilmek için:

 1. Yakın hissettiğiniz birisiyle bu durumu konuşabilirsiniz. (Ailenizden biri, önceden tanıdığınız bir arkadaşınızla iletişim kurarak, ondan cesaret alabilirsiniz.)
 2. Odanıza daha önceden size ait olan eşyalar koyun, bu kendinizi daha tanıdık bir ortamda hissetmenizi sağlayacaktır.
 3. Dolaşmaya çıkın, çevreyi tanımaya çalışın, etrafı tanıdıkça kendinizi daha çok güvende hissedeceksiniz.
 4. Selam verin! İnsanlarla iletişime geçerek arkadaşlar edinmeye çalışın.
 5. Bir sonraki tatilinizi planlayın. (Bir sonraki eve gidiş tarihinizi bilmek sizin aniden eve dönme isteğinizi kontrol altına alacak ve burada kalmaya odaklanmanızı sağlayacaktır.)
 • Oda arkadaşınız sizden çok farklı düşünen, farklı bir kültür yapısına sahip bir insan olabilir ve bazı konularda kendisi anlaşamayabilirsiniz.

Bu durumla baş edebilmek için:

 1. Oda arkadaşınız sizin okul hayatınızdaki en yakın arkadaşınız olacakmış beklentisine girmeyin. Önemli olan birbirinize her koşulda saygı duymanızdır.
 2. Birbirinizi tanıdıktan sonra sizin için de arkadaşınız için de önemli olan temel konularla ilgili tüm içtenliğinizle konuşun (temizlik ve düzen, çalışma düzeni, ziyaretçiler, günlük yaşam alışkanlıkları ve ortak eşya kullanımı vb.) hatta belirlediğiniz kuralları yazabilirsiniz. Bu, daha sonra olabilecekler hakkında daha rahat konuşmanızı sağlar.
 3. Farklılıklara saygı gösterin, ev yaşamından farklı olarak birçok ayrı kişiyle aynı çatıyı paylaşıyorsunuz, herkesin sizinle aynı düşüncede olmasını beklemeniz sizi zamanla hayal kırıklığına uğratır. Bunun yanı sıra, rahatsız edici olabilecek alışkanlıklarınızı gözden geçirin, ailenizin tahammül ettiği şeylere yurttakilerin tahammül etmesini beklemeyin.
 4. Hoşunuza gitmeyen şeyleri ertelemeden konuşun. Kızgınlıklarınızı biriktirmeyin, yoksa küçücük olaylarda büyük patlamalar yaşayabilirsiniz.
 5. Oda arkadaşınıza bağırmayın, böyle yaparsanız, iletişimi başlatmadan sonlandırmış olursunuz. Tartışmak, iletişim kurmaya çalışmak, sorunların neden yaşandığına dair konuşmak sorunları aşmanıza yardımcı olur.
 6. Onu da dinleyin, her hikâyenin hep en az iki yüzü olduğunu unutmayın. Onu dinlediğinizde aslında sizin tarafınızdan baktığınızda göremediğiniz bir şeyler olduğunu fark edebilirsiniz.
 7. ‘Ben dili kullanın’ suçlayıcı ve saldırgan ifadeler kullanmak yerine  davranışın sizin üzerinizdeki etkisinden söz edin.
 8. Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen anlaşmazlıklarınız varsa veya devam ediyorsa tarafsız olabilecek üçüncü kişilerden yardım alın; bu kişi Yurt Müdürü, Müdür Yardımcısı veya Psikolojik Danışman olabilir.

Üniversite yaşamına uyumun bir süreç olduğunu ve bu süreçte zaman zaman yaşanan zorlanmaların uyum sağlayamama değil, uyum sağlama çabasının sonucu olduğunu unutmayın. Bu dönemde yaşayabileceğiniz zorluklarda sizlere yardım için hazırız. Paylaşmak istediğiniz tüm  konularda  Psikolojik Danışmanlık Birimine başvurabilirsiniz.

Maltepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi

e-posta: [email protected]

Telefon: 0216 626 10 50 - 2062

Ulaşım

Üniversitemiz kampüsünun bulunduğu Marmara Eğitim Köyüne ulaşım için birden fazla seçenek bulunmaktadır.Genel Sorular
Neden Mimarlık ve Tasarım Fakültesi?

Mimarlık ve Tasarım eğitimi, öğrencilerine yeni bir dünyanın kapısını açmaktadır. Bu, sadece meslek eğitimi veren bir ortam değildir. Burada yaşamınızı yönlendirecek düşünsel yapınız da şekillenecektir. Mimarlığın geçmişi ve günü yanında, insanlığın toplumsal-kültürel, teknolojik ve sanatsal geçmişi ile ilgili tüm oluşumlar, yaşananlar, ortaya konulanlar gerçekleşenler-gerçekleşmeyenler, ütopyalar, manifestolar da ilgi alanımızdadır.

Günümüzün tek rekabet aracı olan tasarım, bunlarla ilgilenen, merak-kuşku-heyecan duyan, ilişkiler kurabilen bir beynin yönetiminde yapılır. Yaratıcılık resim yapabilme yeteneği değil problem çözebilme yeteneğidir;  tasarım da matematik gibi, insan beyninin ince ve şık çözüm üretimlerinden biri, bir entelektüel enerji yansımasıdır.

Mimarlık-tasarım eğitiminde öğrenci sürekli aktif olarak tasarım yapar. Öğrencinin çok sayıda deneyimle heves ve motivasyonunu artırmak, öz güvenini pekiştirmek, önünü açmak eğitimimizin temel noktasıdır. Üniversite ortamımız, öğrencilerin düşünen-yaratıcı ve etik bireyler olarak içinde bulundukları dünyayı kavrama biçimlerini aktif ve yaratıcı bir üretime yani çeşitli alanlarda “mimarlıklar”ın üretimine dönüştürecekleri bir ortamdır. Bu nedenle Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, lonca benzeri veya Bauhaus mirası bir usta-çırak eğitim anlayışı yerine, öğrenciyi pasif konumdan çıkaran yatay ve karşılıklı ilişkiye dayalı bir anlayışı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Eğitim anlayışımızın temelini, öğrenciye güncel mimarlık-tasarım bilgisini aktarmak-öğretmek yerine, “mimar-tasarımcı olmayı öğretmek” oluşturmaktadır. Kurumumuzda öğrencilerin onaylanmış bilgiyi tekrarlayan değil, her mimarlık-tasarım çalışması için yarınların bugünden bilinemeyen koşullarında ve konumlarında gerekecek özel bilgiyi üretebilecek etik sahibi entelektüeller (tasarımcılar) olarak yetiştirilmesi esas alınmaktadır. Bu şekilde yetiştirilen genç tasarımcılar, toplumsal ve teknolojik oluşumların kesişme noktasındaki alanımızda kendi değerlendirme kapasiteleriyle her zaman başarılı olacaklardır.

Özen göstereceğimiz, önem, değer ve sorumluluk vererek motive edeceğimiz, angaje olmamış, merak ve heyecan duyan genç zihinlerin bizi daha iyi bir mimarlık ve tasarım okulu yapacağına inanıyoruz.


Prof. Dr. Özay GÜRTUĞ
Dekan Vekili 

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Neden Mimarlık ve Tasarım Fakültesi?
Kütüphane İşlemleri için Mobil Uygulama Mevcut mu?

Evet, üyelik işlemlerinizi Cep Kütüphanem adlı uygulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı Google Play ve Appstore’den indirip, Maltepe Üniversitesi’ni seçerek istediğiniz basılı ya da elektronik kaynaklara ulaşabilirsiniz. Aynı program ile farklı kütüphane kataloglarına da erişebilirsiniz.

Merkez
Kampüste Yaşam
Nerelerdeyiz

 

Fuarlarımız

22-23 Kasım 2018

SAMSUN

SHERATON GRAND SAMSUN

26-27 Kasım 2018

KOCAELİ 

KOCAELİ ULUSLARARASI FUAR MERKEZİ 

29-30 Kasım 2018

SAKARYA 

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ KAPALI SPOR LİSESİ

06-07 Aralık 2018

İZMİR 

İZMİR TEPEKULE KONGRE VE SERGİ MERKEZİ 

13-14 Aralık 2018

ANKARA 

ANKARA ANFA ALTINPARK FUAR MERKEZİ 

17-18 Aralık 2018

ANTALYA 

ANTALYA MİMAR SİNAN KONGRE MERKEZİ 

27-28 Aralık 2018

BURSA 

BURSA MERİNOS AKKM 

04-05 Mart 2019 

HATAY

ANTAKYA GÜNGÖR OTTOMAN PALACE 

11-12 Mart 2019

ADANA 

SHERATON GRAND ADANA

14 Mart 2019

MERSİN 

TOROSLAR BEL. YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ 

02-03 Nisan 2019

İSTANBUL 

İSTANBUL LÜTFİ KIRDAR KONGRE MERKEZİ 

08-09 Nisan 2019

DİYARBAKIR 

DİYARBAKIR ÜNİVERSİTESİ KONGRE MERKEZİ

26 Nisan 2019

MUĞLA 

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ 

29 Nisan 2019

BODRUM 

BODRUM HEREDOT KÜLTÜR MERKEZİ 

 

 

Unesco Kürsüsü
Kütüphaneye Yiyecek ve İçecek Getirebilir Miyim?

Kütüphane içinde su haricinde yiyecek-içecek tüketilmemektedir.

Tıp Fakültesi
Neden Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi?

Mühendis tanımı bir görüşe göre, "Eğitim, deneyim ve uygulama ile matematik ve doğa bilimleri bilgisinin doğal güç ve kaynakların insanlık yararına ve sürdürülebilirlik ilkeleri dikkate alınarak ve meslek etiği gözetilerek kullanılması için yöntemler geliştirme uğraşısıdır.” ; diğer bir görüşe göre, “Toplumun beşeri, toplumsal ve ekonomik öğelerini göz önünde bulundurarak, tanımlanmış bir ihtiyaca kararlaştırılmış rasyonel kriterlerden hareketle mümkün olan en iyi cevabı vermek üzere bireyleri soyut verileri veya maddi araçlar organizasyonunu tasarlamak, gerçekleştirmek ya da işletmek için bilimsel veya teknik ağırlıklı bilgi ve yetenek kullanan ekonomik bir ögedir” diye kabul edilirse fakültemizin mühendislik bölümleri bu tanımlara uygun mühendisler yetiştirmeyi benimser. Bu nedenle tercih edilmelidir.

Prof. Dr. İdris Adnan GÜMÜŞ
Dekan

S.S.S.
Neden Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi?
Sıkça Sorulan Sorular

1) Yurt olanakları nelerdir?

 • Yurtlarımız Marmara Eğitim Köyü içerisinde yer almaktadır. Böylelikle fakültelere yürüme mesafesindedir.
 • Yiyecek-içecek hizmetleri olarak kampüs içerisinde yemekhanemiz bulunmaktadır. Üç öğün yemek hizmeti verilmektedir. Yemekhane fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Yemekhane haricinde yerleşke içerisinde kafe ve restoranlar yer almaktadır.Kampüsümüzde bulunan kafeterya ve restoranlar talep edilmesi durumunda siparişleri öğrencilerin yurt giriş kapılarına kadar servis edebilmektedir. Kafeteryalarımız TV yayını, misafirlerini ağırlayabilecekleri oturma alanları, oyun ekipmanları (bilardo langırt vb.) ile öğrencilerimizin hizmetindedir.
 • Öğrencilerimizin yaşayabilecekleri sağlık sorunları için sağlık merkezimiz ve tam donanımlı ambulansımız 24 saat hizmet vermektedir.
 • Öğrenci yurdunun içinde bulunduğu Marmara Eğitim Köyü; çam ormanlarının arasında harika doğası ve temiz havasıyla, öğrencilerimiz için doğal spor alanı imkânı sunmaktadır. Öğrencilerimiz yürüyüş parkuru, tam olimpik yüzme havuzu, basketbol-futbol  sahalarından ücretsiz olarak; fitness salonu, açık ve kapalı tenis kortlarından indirimli ücretli olarak faydalanabilmektedirler.  
 • Öğrenci yurdumuzda 24 saat sınırsız kablosuz internet bağlantısı mevcuttur. Bunun haricinde öğrenci yurdu bünyesinde internet bağlantılı bilgisayarları, çalışma masaları, çizim masaları ve dinlenme alanı bulunan etüt odası öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur
 • Kampüsümüzde banka şubesi ve aynı bankaya ait ATM’ler bulunmaktadır

2) Yurt ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim?

3) Yurt başvuruları sırasında hangi evraklar gereklidir?   

 • Maltepe Üniversitesi öğrencisi olduğunu belirten öğrenci belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Adli Sicil Kaydı
 • İkametgâh Belgesi (İkameti İstanbul'da olan öğrenciler yurda yerleşim yapıldıktan sonra yer kalırsa kabul edilirler.)
 • Devlet hastanesi veya sağlık ocaklarından alınacak tek imzalı sağlık raporu, (Yurtta kalmasında sakınca yoktur ibaresi eklenmelidir)
 • Hepatit B testi raporu

4) Yurtlara en erken hangi tarihte giriş yapabilirim?

 • Yurt, 1 Eylül tarihinde açılır, 30 Haziran tarihinde kapanır. Ancak yurda girişler her yıl öğrencinin eğitim gördüğü birimin akademik takvimine göre belirlenir.

5) Yurda girerken ödediğim depozito ücretinin amacı nedir? Çıktığım zaman geri alabilir miyim?

 • Yurt demirbaşlarına herhangi bir zarar verildiği takdirde zararın tazmini depozitodan yapılır. Öğrenci yurttan ayrıldığı zaman varsa zarar tespiti yapıldıktan sonra depozito parası iade edilir.

6) Yurtlara geç başvurduğum takdirde yurt ücretinin tamamını ödemek zorunda kalır mıyım?

 • Ücretin tamamı ödenmek zorunda kalınmaz. Yurda girdiği tarihten itibaren gün hesaplaması yapılarak yurt ücreti tespit edilir.

7) Yaz okulu için yurtlar açılıyor mu? Bu dönemde yurt için ayrı ücret ödeniyor mu?

 • Yaz okulu döneminde yurtlar açılıp açılmayacağı duyuru ile duyurulur. Bu dönemde yönetim kurulu kararınca belirlenen ücret ödenmektedir. Bu ücret ödediğiniz yıllık fiyata dâhil değildir.

8) Dönem içerisinde yurttan ayrılırsam kalan dönemi kapsayan ücret geri verilir mi?

 • Öğretim yılı başlamasına bir aydan az zaman kala yurttan ayrılan öğrencilere, yurt yıllık barınma ücretinin %10 dışındaki kısmı, daha önce ayrılanlara ise tamamı ; öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara, yurt yıllık barınma ücretinin %10’u ile barınma hizmeti aldığı aylara ait içinde bulunulan ayın ücreti de dahil edilerek hesaplanan miktarın dışındaki kısmı ile depozito iade edilir ve taahhütname karşılıklı olarak feshedilir.

             

9) Hangi durumlarda ücret iadesi yapılmaktadır?

        Eğer yurt öğrencisi ; Erasmus öğrencisi olarak yurt dışına gitmesi durumunda; sağlık sorunları yaşıyor olması durumunda; (Öğrencinin yurtta    kalmaya devam etmesinde sakınca olduğuna dair tam teşekküllü bir  devlet  veya Tıp Fakültesi Hastanesi’nden  alınacak en az üç doktorun imzasını taşıyan heyet  raporunun ibraz edilmesi halinde); Akademik yılın 2.Dönemi okul ile ilişiği kalmadığını Transkript veya mezuniyet belgesi ile ispatlaması durumunda ; Yabancı dil hazırlık sınıfını yarım dönemde tamamlayıp bölüme geçmeye hak kazanması ve  Yabancı diller yüksek okulundan aldığı başarı belgesini ibraz ederek kalan sürede yurtta kalmayacağını bildirmesi durumunda; yurtta barındığı süre tahsil edilerek geri kalan ücret tarafına iade edilir.

        Yurt yemek ücretlerinde her hangi bir iade işlemi yapılmamaktadır.

10) Her yıl yurt kayıtlarını yenilemem için ne yapmam gerekir?

 • Eğitim öğretim yılında yurtta kalmış, bir sonraki yıl için kayıt yenilemek isteyen öğrenciler, kayıt yenilemenin başladığının müdürlük tarafından duyurulmasının ardından kalmak istedikleri odayı ve eğer çift kalacaklarsa yanında kalmak istediği oda arkadaşlarını Yurt Müdürlüğü’ne bildirirler. Bildirim yapan öğrencinin odası uygunluk durumuna göre kayıt defterinde rezerve edilir. Kayıt yenileme tarihi bitimine kadar oda, öğrenci adına rezerve edilmiş olur. Belirtilen tarih itibarıyla kayıt yenileme işlemi gerçekleşmemişse rezervasyon otomatik olarak bildirim yapılmaksızın düşer.
 • Kesin kaydını yaptırmak isteyen öğrenci, müdürlüğe gelerek “Öğrenci Kayıt Formu” doldurur ve Yurt Taahhütnamesi’ni imzalar. İstediği odanın uygun olması durumunda kayıt formu Yurt Müdürü tarafından onaylanır ve bir örneği alınarak öğrenciye verilir. Öğrenci form ile birlikte muhasebeye gider ve ücreti yatırır.  Öğrenci ücretin yatırıldığına dair muhasebe kâğıdını Yurt Müdürlüğüne getirir. Muhasebe kâğıdı, kayıt formunun örneği ve imzalanan Taahhütname öğrencinin dosyasına konarak kayıt yenileme işlemi tamamlanır.

11) Yurt giriş-çıkış saatleri var mı?

 • Öğrenciler hafta içi (Cuma günü hariç) ve Pazar günleri en geç 00.00’da Cuma ve Cumartesi günü ise 01.00’da yurtta olmak zorundadır. Belirtilen bu saatler den önce Marmara Eğitim Köyüne girilmesi zorunludur. Ayrıca Marmara Eğitim Köyünden, hafta içi (Cuma günü hariç) ve Pazar günleri 23.00’den Cuma ve Cumartesi günleri de 00.00’dan sonra çıkılamaz.

12) Yurt kuralları nelerdir?

13) Yurt kurallarına uyulmadığı takdirde yaptırımı nedir?

 • Kurallara uyulmadığı takdirde yazılı uyarı-kınama ve çıkarma cezası alınmaktadır.

14) Yurtlardan çıkarılırsam sonraki dönemlerde yine girebilir miyim?

 • Yurt yönetim kurulu ilgili öğrenci ile ilgili nihai kararı verir. Ancak yüz kızartıcı sebepten dolayı yurttan çıkarılan öğrencinin, yurtta konaklaması mümkün değildir.

15) Öğrencilerin oda seçme hakkı var mı?

 • Odaların uygunluk durumuna göre öğrencilerimizin oda seçme hakkı bulunmaktadır.

16) İsteğim üzerine kalmakta olduğum odadan farklı kategorideki bir odaya geçebilir miyim?

 • Öğrencilerimiz kaldığı odadan memnun olmadığı takdirde ücret farkını ödeyerek farklı kategorideki odaya geçebilirler.

17) Yurtta oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim?

 • Talebi yapan öğrenci anlaşamadığı öğrenci ile neden anlaşamadığını belirtir. Yurt yönetimi tarafından uygun görüldüğü takdirde oda değişikliği yapılmaktadır.

18) Yurtlara gelirken yanıma hangi eşyalarımı almam gerekir?

Yurda gelirken aşağıda belirtilen malzemeleri yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

 • Çarşaf takımı, yastık, yorgan yada battaniye
 • Banyo malzemeleri(havlu, sabun, şampuan, tuvalet kağıdı vs)

İsteğiniz doğrultusunda aşağıda bulunan gereçleri yanınızda getirebilirsiniz.

 • Su ısıtıcı  
 • Çay,kahve makinesi
 • Tost makinesi
 • Saç kurutma makinesi
 • Ütü

19) Yurtta çamaşır yıkatabilir miyim?

 • Yurt bünyesinde çamaşırhanemiz bulunmaktadır. Öğrenciler ücret karşılığında bu hizmetten yararlanabilirler. Çamaşırhanemiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 08:00-18:00 saatleri arası hizmet vermektedir.

20) Marmara Eğitim Köyü içerisinde bulunan yurtlarda güvenlik nasıl sağlanıyor?

 • Marmara Eğitim Köyü güvenlik birimi profesyonel ekibi ve güvenlik kameraları ile 24 saat hizmet vermektedir. Öğrenci yurtlarının giriş kapıları her öğrenci için ayrı ayrı şifrelenmiş elektronik kartlar ile açılmakta ve güvenlik kameralarıyla 24 saat izlenerek giriş çıkışlar kayıt altına alınmaktadır.

21) Sağlık sorunum olduğunda üniversitede başvurabileceğim bir yer var mı?

 • Öğrencilerimizin yaşayabilecekleri sağlık sorunları için sağlık merkezimiz ve tam donanımlı ambulansımız 24 saat hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz sağlık sorunu yaşadığı takdirde yurt ortak alanlarında bulunan telefonlardan dâhili 2060 tuşlayarak sağlık merkezine ulaşabilirler.

22) Ailem veya arkadaşlarım ziyarete geldiği zaman odamda misafir olarak kalabilirler mi?

 • Kampüsümüzde yer alan 5 yıldızlı Marma Otelimiz, öğrenci yakınlarına indirimli olarak konaklama hizmeti vermektedir. Detaylı Bilgi ve rezervasyonlarınız için:  http://www.marmaotel.com/

23) Oda anahtarımı kaybettiğim zaman ne yapmalıyım?

 • Yurt Müdürlüğü’ne anahtar kaybedildiği bildirilir. Anahtar kayıp bedeli öğrenci tarafından ödenerek oda anahtarı temin edilir.

24) Yurtlarda elektronik veya teknik sorunla karşılaştığımda ne yapabilirim?

 • İlgili arıza ya da sorun Yurt Müdürlüğü’ne bildirilir. Yurt Müdürlüğü’nde görevli idari personeller vardiyalı olarak 24 saat hizmet vermekte olup , bu tip sorunları arıza takip defterine kaydederler. İlgili teknik personel belirtilen arızalara en kısa sürede müdahale ederek sorunu çözer. Süre gerektiren arıza çözümleri için gerekirse oda değişikliği yapılabilir.

25) Eğitim dönemi bittiğinde yurttan çıkmak için herhangi bir işlem yapmalı mıyım?

 • Öğrencilerimiz akademik dönem bitiminde yurttan ayrılacağı zaman Yurt Müdürlüğü’ne bilgi vermesi ve anahtar teslimi yapması gerekmektedir. Bir dahaki sene yurtta kalacaksa bunu bildirmesi ve kayıt yenileme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. İstenildiği takdirde öğrencilerimiz mevcut eşyalarını akademik dönem başında teslim almak üzere belirtilen teslim şartlarına uymak kaydıyla yurt deposuna teslim edebilir.  Eğer öğrencilerimiz yurttan ayrılacak ise oda kontrolü sağlanır. Tespit işlemi yapıldıktan sonra oda teslim formu karşılıklı olarak imzalanır ve anahtar ve yurt giriş kartı teslimi yapılarak yurttan çıkış işlemi sonlandırılır.

26) Şehir merkezine ulaşım var mı? Nasıl yararlanabilirim?

27) Yurt binası içerisinde(öğrenci odaları ve diğer tüm ortak alanlarda) sigara içebilir miyim?

 • Yurtlarımız içerisinde sigara içilmesi yasaktır. Sigara kullanımı tespit edildiği takdirde öğrencilerimiz hakkında ilgili yönergenin disiplin hükümleri uygulanır.

28) Odamda alkollü içecek bulundurabilir miyim?

 • Yurtlarımızda alkol kullanımı yasaktır. Alkol kullanımı ya da bulundurulduğu tespit edildiği takdirde öğrencilerimiz hakkında ilgili yönergenin disiplin hükümleri uygulanır.

29) Yurtlarda afiş, poster, duyuru, resim v.b. asabilir miyim?

 • Yurt Müdürlüğü’nden izin alınıp Yurt Müdürü tarafından izin verildiği takdirde asılabilir.

30) Yurtlarda evcil hayvan besleyebilir miyim?

 • Yurtlarımızda evcil hayvan beslenmesi yasaktır. Evcil hayvan beslendiği tespit edildiği takdirde öğrencilerimiz hakkında ilgili yönergenin disiplin hükümleri uygulanır.

31) Odamda müzik dinleyebilir miyim?

 • Odada diğer öğrencilerimizi rahatsız etmeyecek şekilde müzik dinlemek ya da bilgisayar oyunu vb. faaliyetlerde bulunmak mümkündür.

32) Yurtlarda tv izleyebileceğimiz bir yer var mı?

 • Odalarımızda tv ve tv altyapısı bulunmamaktadır. Ancak tv izlemek isteyen öğrencilerimiz yurtlar bölgesinde yer alan yurt kafede tv seyredebilirler.

33) Marmara Eğitim Köyü içerisinde alışveriş yapabileceğim yerler var mı?

Marmara Eğitim Köyü

  

 

 

  

 

 

 

 

Neden Tıp Fakültesi?

Günümüzde hekim, hastalıkları teşhis ve tedavi eden bir kişi olmanın ötesinde başka niteliklere de sahip olması gereken bir meslek mensubu olarak kabul edilmektedir. İşte, Fakültemizin temel amacı, Dünya Sağlık Örgütü’nün “beş yıldızlı hekim” olarak tanımladığı şekilde, hastayı bütüncül bir yaklaşımla ele alıp, yüksek nitelikli bakım verebilen; uyguladığı teknolojinin maliyet ve etik açıdan uygunluğuna karar verebilen; kişilerle etkili bir iletişim kurarak onların sağlıklarını korumayı ve geliştirmeyi sağlayan; birlikte çalıştığı ekip üyelerinin ve hizmet verdiği kişilerin güvenini kazanan, bireysel ve toplumsal gereksinimler konusunda arabuluculuk yapabilen, toplum adına girişim başlatabilen; sağlıkla ilgili verileri değerlendirerek hastaların ve toplumun gereksinimlerini karşılamak üzere programlar geliştirebilen, bireyler ve kurumlarla uyumlu çalışabilen yönetici hekimler yetiştirmektir.

Bu amacı gerçekleştirebilmek için her geçen gün daha da güçlenen altyapı ve öğretim üyesi kadrosu ile 1997 yılından bugüne kadar eğitim hizmeti veren Fakültemizin temel ilkelerinden birisi eğitim programını gelişen ve değişen tıp bilimine koşut olarak sürekli bir biçimde güncellemek olmuştur. Bu amaçla, tıp öğrencilerinin ilk yıldan itibaren hastanemizde eğitim görmeye başlamalarını, hastalarla ve klinik çalışmalar ile tanışmalarını önemsiyoruz; geniş olanaklara sahip laboratuvarlarda araştırmalara katılmaları için gereken ortamı sağlıyoruz; hekimlerin aynı zamanda aydın kişiler olarak yetişmeleri amacıyla tıp eğitiminin yanı sıra sanat ve kültür konularında da ders almalarını önemsiyoruz; Üniversitemizin çok geniş spor olanaklarını bütün öğrencilerimizin kullanımına sunuyoruz; öğrenci kongrelerinde etkin olarak yer alıp uluslararası ilişkilerde bulunmalarını ve tıp alanındaki gelişmeleri, daha bu ilk yıllarda izleme alışkanlığı edinmelerini arzuluyoruz; Türkçe tıp programına ek olarak 2013 yılından itibaren yürüttüğümüz İngilizce tıp eğitimi ile ve her iki programımız içinde yer alan mesleki İngilizce eğitimiyle İngilizce diline hakim, tıptaki gelişmeleri yakından izleyebilen ve uluslararası düzeydeki çalışmalarda yer alabilecek derecede dil bilen hekimler yetiştirmeyi hedefliyoruz; tıp eğitiminin usta-çırak eğitimi olduğu anlayışından hareketle öğrenci-öğretim üyesi ilişkisinin yakın ve sıcak olması için danışmanlık sistemini uyguluyoruz.

Bütün bu çabalarımızı deneyimli, ulusal ve uluslararası düzeyde projeler yürütmüş, tıp mesleğinde kendisini kanıtlamış akademisyen kadromuzla,   Başıbüyük’te bulunan Marmara Eğitim Köyü Yerleşkesindeki modern Temel Tıp Bilimleri Binamızda ve Maltepe kent merkezindeki tam donanımlı hastanemizde yapıyoruz. Bütün dünyada benimsenmiş olan etkin katılımlı “entegre tıp eğitimi” modeli ile üstün niteliklere sahip hekimlerimizi yalnızca ülkemizde değil, diğer ülkelerde de hizmet verebilecek düzeyde yetiştirmek, daha doğrusu yetişmelerine yardımcı olmak Fakültemizin önemli hedeflerindendir. Bu amaçla, Erasmus programını etkili bir biçimde yürütüyor ve akredite olmuş bir fakülte olma yolunda hızla ilerliyoruz.

Sıcak bir ortamda tıp eğitimi almanın keyfini yaşayacağınız Fakültemizde sizleri aramızda görmekten mutlu olacağız.

Prof. Dr. Selim NALBANT
Dekan

Neden Tıp Fakültesi?
Videolar
Kütüphanede Unuttuğum Eşyalar Hakkında Nereden Bilgi Alabilirim?

Unuttuğunuz eşyalar için Rektörlük binasındaki güvenlik masasına başvurulabilirsiniz.

Neden Hemşirelik Yüksekokulu?
İletişim
Kütüphane Koleksiyonunda Nasıl Katalog Taraması Yapabilirim?

Kütüphanemizin internet sayfasından, cep telefonlarındaki “Cep Kütüphanem” uygulamasından ya da Kütüphane ve Bilgi Merkezinde bulunan katalog tarama cihazlarını kullanarak yapabilirsiniz. Cihazların yanında kullanım talimatı bulunmaktadır. Danışma biriminden gerekli desteği alabilirsiniz.

Katalog üzerinden araştırma yapmak için aradığınız bilgi kaynağının eser adı, yazar adı, konu başlıkları, ISBN/ISSN vb. herhangi bir anahtar kelimesiyle arama yapabilirsiniz. Rafta gördüğünüz kitapların raf bilgisine tıklayarak kütüphanenin kat planındaki yerini bulabilirsiniz.

Elektronik kaynaklara ise, istediğiniz materyali katalogda bulup, ilgili sayfadaki URL penceresine tıklayarak ulaşabilir, izin verilen veri tabanlarındaki kaynakları taşınabilir cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Daire ve Oda Özellikleri

TEK KİŞİLİK ODA

tumb tumb  tumb

İKİ KİŞİLİK ODA

tumb tumb tumb

Her biri üç kattan oluşan yurdumuzun her katında karşılıklı iki daire, orta bölümde içerisinde kendi banyosu bulunan yan yana iki oda bulunmaktadır. Dairelerde;  içerisinde kendi banyosu bulunan dört oda, ortak kullanımlı mutfak bölümü yer almaktadır.  Odalarda bir ya da en fazla iki öğrenci kalabilmektedir.

Halı ile kaplı odalarımızda; her öğrenci için birer yatak, dolap, etajer, kitaplık, portmanto, çalışma masası ve çalışma koltuğu bulunmaktadır. Odaların tamamında buzdolabı ve sınırsız kablosuz internet bağlantısı mevcuttur. 

A-B-C Tipi Mutfaklı Çift Kişilik Oda

D Tipi Mutfaklı Tek Kişilik Oda

E-F Tipi Mutfaksız Çift Kişilik Oda

(A-B-C-E-F Tipi odalarımız iki kişilik dizayn edilmiş olup, istenildiği takdirde tek kişi olarak kapatılabilmektedir.)

  

Ortak Alan Özellikleri

Dairelerde yer alan ( her daire 4 odadan oluşmaktadır A-B-C-D) ortak alanda ortak kullanım için masa ve sandalye takımı ve mutfak ünitesi bulunmaktadır. Ortak alanların temizliği her gün düzenli olarak profesyonel bir ekip tarafından yapılmaktadır. Odalarda bulunan banyolar iki günde bir temizlenmektedir.

  

ORTAK ALAN

tumb   tumb   tumb  

Olanaklar

Yemekhane Hizmetleri

Yemekhanemiz hijyen kuralları içerisinde tam donanımlı mutfağı ve profesyonel ekibiyle hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz isterlerse tam pansiyon, yarım pansiyon ve yalnızca tek öğün seçenekleri bulunan menülerden ya da istedikleri zaman kullanabilecekleri kontörlü kartlardan satın alarak tüm yıl boyunca yemekhaneden faydalanabilmektedir.

Kafe ve Restoranlar

Yemekhane haricinde,  her fakültenin bünyesinde çeşitli yemek olanağı sağlayan kafe ve restoranlar mevcuttur. Kampüsümüzde bulunan kafeterya ve restoranlar talep edilmesi durumunda siparişleri öğrencilerin yurt giriş kapılarına kadar servis edebilmektedir. Kafeteryalarımız TV yayını, misafirlerini ağırlayabilecekleri oturma alanları, oyun ekipmanları (bilardo langırt vb.) ile öğrencilerimizin hizmetindedir.

tumbtumbtumb
tumbtumbtumb

Çamaşırhane Hizmeti

Çamaşırlarınızı yurt müdürlüğümüz bünyesinde bulunan çamaşırhanemizde ücret karşılığı yıkatabilirsiniz.

Talep etmeniz durumunda ütüleriniz ücret karşılığı çamaşırhane görevlileri tarafından ütülenmektedir. Çamaşırhanemiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 08:00 – 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

 tumb  tumb
 

Sağlık Hizmeti

Öğrencilerimizin yaşayabilecekleri sağlık sorunları için sağlık merkezimiz ve tam donanımlı ambulansımız 24 saat hizmet vermektedir.

Spor Olanakları

Öğrenci yurdunun içinde bulunduğu Marmara Eğitim Köyü; çam ormanlarının arasında harika doğası ve temiz havasıyla, öğrencilerimiz için doğal spor alanı imkânı sunmaktadır. Öğrencilerimiz yürüyüş parkuru, basketbol-futbol  sahalarından ücretsiz olarak; fitness salonu, tam olimpik yüzme havuzu, açık ve kapalı tenis kortlarından indirimli ücretli olarak faydalanabilmektedirler.  

tumb tumb tumb
tumb tumb tumb

Güvenlik Hizmetleri

Marmara Eğitim Köyü güvenlik birimi profesyonel ekibi ve güvenlik kameraları ile 24 saat hizmet vermektedir. Öğrenci yurtlarının giriş kapıları her öğrenci için ayrı ayrı şifrelenmiş elektronik kartlar ile açılmakta ve güvenlik kameralarıyla 24 saat izlenerek giriş çıkışlar kayıt altına alınmaktadır.

İnternet ve Etüt Odası

Öğrenci yurdumuzda 24 saat sınırsız kablosuz internet bağlantısı mevcuttur. Bunun haricinde öğrenci yurdu bünyesinde internet bağlantılı bilgisayarları, çalışma masaları, çizim masaları ve dinlenme alanı bulunan etüt odası öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

tumb tumb

Banka – ATM

Kampüsümüzde banka şubesi ve aynı bankaya ait ATM’ler bulunmaktadır.

   

Diğer Olanaklar

tumb tumb  tumb

tumb 

5 Yıldızlı Marma Otel

Kampüsümüzde yer alan 5 yıldızlı Marma Otelimiz, öğrenci yakınlarına indirimli olarak konaklama hizmeti vermektedir.
Detaylı Bilgi ve rezervasyonlarınız için:

 http://www.marmaotel.com/  

+90 216 626 12 00


 

Neden Hemşirelik Yüksekokulu?

Hemşireler, sağlık hizmeti sunan ekibin çok önemli ve vazgeçilemez üyeleridir; özellikle hastane hizmetlerinin niteliğini gösteren başlıca kriter hastanelerdeki hemşirelik hizmetlerinin niteliğidir. Bu anlayıştan hareketle, eğitime başladığı 1997 yılından bu yana Yüksekokulumuzun başta gelen amacı 4 yıllık öğrenim süresinde mesleksel bilgi ve beceri düzeyleri yüksek, ekip çalışmasına uyumlu, hümanistik felsefeye sahip, hastalarla ve toplumla etkili iletişim kurabilen, tıp ve sağlık hizmetlerindeki değişime uyum sağlayabilen,  yeni bilgilere ulaşan, yeni teknolojileri kullanan, girişken, çağdaş tekniklerle eğitilmiş, özgür düşünceye sahip ve evrensel bilim değerlerini benimsemiş hemşireler yetiştirmektir. 

Yüksekokulumuzun öğrenim programında, öğrencilerin sağlığı koruyucu, geliştirici, tedavi ve rehabilite edici bakımı öğrenmelerine yönelik temel hemşirelik dersleri yanı sıra temel tıp dersleri ve sosyal bilim dersleri yer almaktadır.

Çoğunluğu yabancı dil,sanat ve sosyal bilim derslerinden   oluşan seçmeli dersler ile öğrencilerin algılarının ve insanı anlama yeteneklerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.Yüksekokulumuz fiziksel olanaklarıyla, yetkin eğitim kadrosuyla ve İstabul ili içindeki bir çok kamu ve özel sağlık kuruluşunda yürüttüğü uygulamalı eğitimiyle ülkemizde saygın bir konuma sahiptir.

Prof. Dr. Hacer KARANİSOĞLU
Hemşirelik Yüksekokulu Müdürü

Kitaplar Raflara Neye Göre Yerleştiriliyor?

Kütüphanemizde Library of Congress Sınıflama Sistemini kullanmaktadır. Kitaplar açık raf esasına göre konusal olarak raflara yerleştirilmiştir. Böylelikle aynı konuyu içeren kitaplar bir arada durmaktadır. Bu sistemle oluşturulan etiketler kitabın sırt bölgesinde bulunmaktadır. Bu yer bilgisine bakarak internetten Kütüphane Kat Planında ya da Kütüphane içerisinde bulunan Kütüphane ve Bilgi Merkezi Kat Planı tablolarında yerleşim düzenini görebilirsiniz.

Neden Konservatuvar ?

Sanat ve kültür ilişkisi toplumların gelişimlerinde ve iyi yaşam koşullarına sahip olmalarında en önemli etkendir. Maltepe Üniversitesi de bu bilinçten hareketle 2018/2019 öğretim yılında Konservatuvarımızı  eğitim kadrosuna dahil etmiştir. Bu yıl Yaylı Çalgılar ve Piyano Anasanat Dalları'nda eğitim vermeye başlayacak olan Konservatuvarımız  yüksek kalitede bir eğitim ve öğretimin yanısıra, sizleri yurtiçinden ve yurtdışından davetli sanatçılar, hocalarımız, öğrencilerimiz ve Oda Orkestramız ile zengin, çok sesli bir müzik şölenine davet ediyor. 
Üniversitemizin ayrıcalıklı kampüsündeki konser salonları bu yıl heyecan verici birçok konsere, ustalık sınıflarına ve seminerlere sahne olacak. Ayrıca  Üniversitemiz Konservatuvar'ı için çok zengin bir altyapı oluşturacak olan Yarı Zamanlı eğitimimiz de eşzamanlı olarak başlamaktadır.
Konservatuvar Yönetimi  adına bu yeni öğretim yılında  öğrencilerimize ve hocalarımıza başarı dileklerimle...

Prof. Çiğdem İYİCİL
Konservatuvar Müdürü
 

Neden Konservatuvar?
Kitap Ayırtma işlemi Nedir, Nasıl Yaparım?

Ayırtma işlemi yapmak için kütüphane sistemine internetten veya mobilden kullanıcı hesabınız ile giriş yaptıktan sonra ayırtmak istediğiniz materyali, katalogdan bularak ayırtma butonuna basarak kitabı ayırtmış olursunuz. Ayırtma işlemleri materyal geldikten sonra en fazla 2 gün bekletilir.

Neden Meslek Yüksekokulu?

1999 yılında Dragos’ta eğitim hayatına başlayan Meslek Yüksekokulumuz; “eğitimde işbaşı” anlayışıyla 20 yılı aşkın süredir akademi & sektör iş birliğiyle gençlere yeni kapılar açmaktadır. Bu işbirliği, yüzyılımızın iş dünyasının vazgeçilmezidir. Kitapların içindeki bilgiyi öğrenciye aktarmaktan ibaret bir eğitim anlayışı artık çok geride kalmıştır. Çağın gereği, etkileşimli eğitimdir. Eğitim kurumları, yeni trendleri takip etmek ve en iyi şekilde uygulamak zorundadır yoksa bir adım önde olmak mümkün olmaz. Bu anlayıştan yola çıkan Meslek Yüksekokulumuz, Mustafa Kemal Atatürk’ün; “En önemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur.” sözlerinden güç alan uzman akademik kadrosu ve şehrin merkezinde doğa ile iç içe çevreci kampüsünün ayrıcalığıyla öğrencilerine sektörle doğrudan işbirliği, staj ve üretim içinde eğitim olanakları sağlamaktadır.

Marmara Eğitim Köyü çatısı altında sektöre nitelikli iş gücü yetiştiren yüksekokulumuz; Bilgisayar Programcılığı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Çocuk Gelişimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Adalet, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, İş Sağlığı ve Güvenliği, İlk ve Acil Yardım, Mimari Restorasyon, Moda Tasarımı, Uçak Teknolojisi, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Anestezi olmak üzere 16 programla eğitim vermektedir.

Akademik donanımla beraber öğrencilerine yeni duyuşlar ve yeni bakış açıları kazandıran yüksekokulumuzun mezunları, iş dünyasının “aranan” iş gücüdür. Bununla beraber akademik hayata devam etmek isteyen gençlerimiz de Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girme imkânına sahiptir.

Meslek Yüksekokulumuz; sektör ihtiyacına uygun olarak güncellenen müfredatı, yetkilendirme belgeleri, akreditasyon çalışmalarıyla yeni başarılara imza atmaya devam etmekte ve başarının ayrıcalığıyla eğitim yolunda ilk günkü heyecanıyla yürümektedir.

 

Öğr. Gör. Rıza Gürler AKGÜN
Meslek Yüksekokulu Müdürü

Neden Meslek Yüksekokulu?
Neden Yabancı Diller Yüksekokulu?
Tezlere Nasıl Erişebilirim?

Katalog Taramada arama yaparken filtre uygulayarak “Tür” kısmını “Tez” olarak işaretleyip eser adı, yazar adı, konu başlıkları gibi seçeneklerle erişebilirsiniz.

Kütüphanemiz koleksiyonunda yer alan basılı tezlere kütüphane giriş katındaki tezler bölümünde ulaşabilirsiniz. Kütüphane kat planına ulaşmak için tıklayınız.

Tezlerin elektronik nüshalarına ise  Katalog Taramada istediğiniz tezi bulduktan sonra bilgilerinin bulunduğu sayfadaki URL sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Neden Yabancı Diller Yüksekokulu?

 

Yabancı Diller Yüksekokulu, lisans eğitimini İngilizce olarak görecek öğrenciler için Zorunlu Hazırlık Sınıfı hizmeti vermektedir. Lisans eğitimini Türkçe olarak görecek öğrenciler için Hazırlık Sınıfı isteğe bağlıdır. Hazırlık sınıfındaki İngilizce dil eğitimi Avrupa Dil Gelişim Dosyası’na (CEF) uyumlu olarak hazırlanmıştır. Hazırlık Programı Pearson Assured tarafından akredite edilmiştir.

Türkçe ön lisans/lisans programlarında eğitimlerine devam eden öğrenciler için birinci ve ikinci yarıyılda zorunlu İngilizce dersleri; Hazırlık Sınıfını tamamlayan veya muaf olan ve ilgili bölümlerine geçen öğrenciler için birinci ve ikinci yarıyılda akademik İngilizce dersleri verilmektedir. Bazı bölüm ve programlarda mesleki İnglizce dersleri de bulunmaktadır. Ayrıca İngilizce seviyelerini ileriye taşımak isteyen öğrenciler seçmeli İngilizce derslerinden alabilir ve/veya ikinci bir yabancı dil olanağından yararlanabilirler.

Maltepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma (MALTEPE-SEM) bünyesinde Yüksekokulumuzun öğretim görevlileri tarafından yabancı dil dersleri verilmektedir. 2009 – 2010 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren uzaktan eğitim (e-learning) programları da mevcuttur.

Ayrıca Üniversitemizin Salem State University ve Royal Language Training arasında imzalanmış işbirliği anlaşması vardır.

 

Öğr. Gör. Yıldız CAN
Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü

Türkiye Genelinde Yayınlanmış Olan Tezlere Nasıl Erişebilirim?

Türkiye’de Üniversitelerde yayınlanan tezlere ULUSAL TEZ MERKEZİ aracılığıyla erişebilirsiniz.

Kütüphane Koleksiyonuna Yeni Gelen Yayınları Nasıl Görebilirim?

Koleksiyonumuza yeni eklenen yayınları Katalog Tarama ana sayfasından takip edebilirsiniz.

Farklı Kütüphane Kataloglarına Nasıl Erişebilirim?

Cep Kütüphanem uygulamasında Toplu Katalog sekmesine tıklayarak ya da internet sayfamızın bağlantılar menüsünden Toplu Katalog sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Süreli Yayınlara Nasıl Erişebilirim?

Kütüphanemizin giriş katında Süreli Yayınlar Bölümünde sergilenmektedir. Kütüphane Kat Planında görmek için tıklayınız.

Süreli Yayınlar Raflara Neye Göre Yerleştiriliyor?

Süreli yayınlar raflara alfabetik sıraya göre yerleştirilmektedir.

Süreli Yayınların Eski Sayılarına Nasıl Erişebilirim?

Sergilendiği rafın kapağını kaldırarak son 2 seneye ait sayılarına ulaşabilirsiniz. Daha eski sayıları ise Süreli Yayın Arşiv bölümünde bulunmaktadır.

Süreli Yayınları Ödünç Alabilir Miyim?

 Süreli yayınlar, ödünç verilmemektedir.

Ödünç Alma İşlemini Nasıl Yaparım?

Öğrenci kartınızla ya da öğrenci numara ve şifrenizi Akıllı Ödünç Verme Cihazlarına girerek almak istediğiniz materyalleri manyetik alana yerleştirdikten sonra ödünç al butonuna basınız. Cihazların yanında kullanım talimatı mevcut olup, gerekli gördüğünüz yerde danışmadan yardım isteyebilirsiniz.

Tek Seferde En Fazla Kaç Materyal ve Kaç Gün Süreyle Alabilirim?

Öğrencilerimiz 5 materyal 20 gün süreyle, Akademik Personelimiz 10 materyal 30 gün süreyle, İdari Personelimiz 5 materyal 20 gün süreyle ödünç alabilirler. Daire Başkanlığı tarafından gerekli görülen durumlarda kullanıcılarımıza materyal sınırı koyulmamaktadır.

Ödünç İşlemlerinde Süre Uzatma İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Ödünç alınan materyal başka bir kullanıcı tarafından ayırtılmamışsa uzatma yapılabilir. Uzatma yapılabilmesi için üzerinize kayıtlı materyalin ödünç süresinin bitmesine en fazla 3 gün kalmış olmalıdır. Aynı materyal için en fazla 2 uzatma işlemi uygulanır.

Ödünç Aldığım Bilgi Kaynağını Arkadaşım İptal Edebilir mi?

Evet, iade işlemlerini sizden başka biri yapabilir.

Benim Adıma Başka Biri Kitap Ödünç Alabilir mi?

Hayır, üyelerimiz kendilerine ait öğrenci kartıyla gelerek ödünç alma işlemini gerçekleştirebilir.

Ödünç Alınan Bilgi Kaynağının Kaybolması ya da Zarar Görmesi Durumunda Ne Yapmalıyım?

Ödünç alınan  bilgi kaynağının kaybolması ya da düzeltilemez şekilde zarar görmesi durumunda kullanıcılardan bilgi kaynağının aynısını temin etmesi istenir. Bilgi kaynağının bulunamaması halinde; materyalin Değer Takdir Komisyonunca belirlenen değeri ödettirilir.

Kütüphanenin Abone Olduğu Veri Tabanlarına Nasıl Erişebilirim?

İnternet sayfamızdaki Veri Tabanları menüsüne tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilir, bağlantılara ve kullanım kılavuzlarına ulaşabilirsiniz.

Veri Tabanlarına Kampüs Dışından Erişebilir miyim?

İnternet sayfamızda bulunan Kampüs Dışı Erişim sekmesine tıklayıp, açılan sayfadaki yönergeyi takip ederek erişebilirsiniz. Proxy ayarları yapılan bu yönergenin tamamlanmasının ardından açılan ilk internet sayfasına öğrenci numarası ve MUBİS şifresini yazarak giriş yapabilirsiniz.

Veritabanları ile İlgili Sorularımı Kütüphaneye Nasıl İletebilirim?

İnternet sayfamızda bulunan Canlı Destekten çalışma saatleri içerisinde destek alabilir, dilediğiniz konu hakkında [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Kütüphanenin Kullanıcılara Yönelik Eğitim Programları Mevcut mu?

Evet, kütüphanemiz kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler düzenlemektedir. Oryantasyon ve kullanıcı eğitimi şeklinde verilen eğitimler hakkında daha fazla bilgiye internet sayfamızda yer alan Eğitim sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik Bilgi Kaynaklarının Kullanımına Yönelik Eğitim Talep Edebilir miyim?

Kişi ya da grup olarak eğitim talebinde bulunabilirsiniz. [email protected] adresinden randevu talep edebilirsiniz.

Kütüphaneye Marmara Eğitim Köyü dışından erişim imkânı var mıdır ?

Üniversitemiz Kütüphanesinin abone olduğu süreli yayınların elektronik versiyonlarına ve lisanslı veritabanlarına erişim, firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları çerçevesinde olmakta; erişim sadece IP adresi kontrollü olarak sağlanmaktadır. Çalışma saatleri dışında ve tatil günlerinde bu servislere kampüs dışından erişebilmeniz için Üniversitemiz Bilişim Merkezi (Internet Merkezi) tarafından Proxy (vekil) Sunucusu kurulmuştur. Söz konusu servislere kampüs dışından erişim için internet tarayıcınızda yapmanız gereken değişiklikler aşağıda açıklanmıştır:

http://kutuphane.maltepe.edu.tr/tr/veri-tabanlarina-kampus-disi-erisim

Kütüphane kuralları nelerdir ?

Kütüphaneden yararlanma konusundaki genel kurallar için: http://kutuphane.maltepe.edu.tr/kutuphane-kurallari

Bizimle İletişime Geçin