Genel Sorular | Aday Öğrenci

Genel Sorular

Maltepe Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri hakkında bilgi alabilir miyim ?

Gençlerimiz Öğrenci Kulüplerimize üye olmak suretiyle yeteneklerini ortaya koymak, geliştirmek, yeni beceriler elde etmek, o arada düşünmek, tartışmak, birlikte iş yapmak, paylaşmak, sorumluluk üstlenmek, proje üretmek gibi yararlı gelişmeler kaydedebilirler. Ayrıntılı bilgi tıklayınız.

Yaz okulu uygulaması var mı ?

Yaz Okulu açılıp açılmayacağı her akademik yıl için, Senato tarafından kararlaştırılmaktadır. Yaz Okuluna ilişkin esaslar Maltepe Üniversitesi Yaz Öğretimi Yönetmeliğine göre düzenlenmiştir.

Maltepe Üniversitesinde çift anadal/ yandal programları var mı ?

Üniversitemiz, öğrencilerine anadal lisans programlarına ek olarak ikinci bir dalda lisans diploması alma, ya da bir yandal programında öğrenim görme olanağı tanımıştır. Maltepe Üniversitesi lisans öğrencileri, istedikleri ve gerekli koşulları yerine getirdikleri takdirde "Çift Anadal" (double major) ve "Yandal" (minor) programlarına girebilmektedirler. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Derslere devam zorunluluğu var mı ?

Öğrenciler, kayıt yaptırdıkları her türlü ders, uygulama, laboratuvar çalışmalarına ve bunların gerektirdiği veya ilgili öğretim elemanının gerekli gördüğü sınav ve diğer akademik çalışmalar toplamının kuramsal dersler için %70'ine, uygulamalı dersler için %80’ine devam etmekle yükümlüdür.

Üniversitenin öğretim dili nedir ?

Türkçe veya İngilizcedir; Hukuk Fakültesi % 30 İngilizcedir.

Araştırma ve Uygulama Merkezleri

Üniversitemiz bünyesinde yer alan Araştırma ve Uygulama Merkezlerimiz listesi için tıklayınız.

Başka bir Üniversitede Yüksek Lisans yaparken Üniversitenizde de Yüksek Lisans yapılabilir mi ?

Maltepe Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 39 maddesine göre "Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez".

Hangi alanlarda Yüksek Lisans ve Doktora Programları sunulmaktadır ?

Daha fazla bilgi ve başvuru koşulları için: https://www.maltepe.edu.tr/tr/enstitu-

Üniversitede hangi lisans bölümleri/programları vardır ?

Fakülteler için tıklayınız

Yüksekokullar için tıklayınız.

Konservatuvar için tıklayınız.
 

Maltepe Üniversitesinde önlisans programları var mı ?

Meslek Yüksekokulu çatısı altında birçok önlisans programımız mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ulaşım imkânları nelerdir ?

Üniversitemiz kampüsünün bulunduğu Marmara Eğitim Köyüne ulaşım için birden  fazla seçenek bulunmaktadır.

  • TEM'den gelenler için: Kartal - Samandıra Kavşağından girilerek gişelerden sonra Samandıra istikametine sapılır. Kavşak noktalarında bulunan  yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşabilirsiniz.
  • E5'ten (D100) gelenler için: Maltepe Köprüsü üzerinden Süreyyapaşa Hastanesi  - Başıbüyük yolundan Kavşak noktalarında bulunan yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşabilirsiniz.
  • Kadıköy'den gelenler için: 19H numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs hareket saatlerini ve güzargahını  görmek için tıklayınız.
  • Kadıköy'den ve Ataşehir'den gelenler için: 19Y numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs hareket saatlerini ve güzargahını görmek için tıklayınız.
  • Maltepe'den gelenler için: Kampüsümüze Maltepe merkezden hareket eden KM43 numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs hareket saatlerini ve güzargahını görmek için tıklayınız.
  • Maltepe'den gelenler için: Kampüsümüze Maltepe merkezden hareket eden KM44 numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs hareket saatlerini ve güzargahını görmek için tıklayınız.
  • Küçükyalı'dan gelenler için: Kampüsümüze Küçükyalı Metro'dan hareket eden KM45 numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs hareket saatlerini ve güzargahını görmek için tıklayınız.
  • Kartal’dan gelenler için: Kampüsümüze gelmek için Kartal sahil otobüs terminalinden hareket eden 133N numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs hareket saatlerini ve güzargahını  görmek için tıklayınız.
Maltepe Üniversitesi nerededir ?

Üniversitemiz Maltepe Büyükbakkalköy Mahallesinde Çınaryolu Mevkiindeki Marmara Eğitim Köyü içinde yer almaktadır.

Maltepe Üniversitesi ne zaman kurulmuştur?

“Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel” anlayışıyla 1997 yılında İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) tarafından kurulan; bugün 9 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Meslek Yüksekokulu ve 1 Konservatuvar ile eğitim-öğretim hizmeti sunan Üniversitemiz, öğrencilerine verdiği diplomasıyla uluslararası düzeyde tanınan bir dünya üniversitesi haline gelmiştir.

Bizimle İletişime Geçin